Odłożona koronacja

75
Lech już do przerwy prowadził z Legią 2:0 po bramkach Kamila Jóźwiaka i Jakuba Kamińskiego FOTO: LECHPOZNAN.PL

Piłkarze Piasta Gliwice pokonali Śląsk Wrocław 1:0 i przedłużyli swoje nadzieje na obronę tytułu mistrzów Polski. W tabeli powrócili na drugie miejsce, zmniejszając do ośmiu punktów stratę do Legii Warszawa, która w sobotę w Poznaniu uległa Lechowi 1:2. Natomiast znamy już komplet spadkowiczów. Następny sezon na zapleczu najwyższej klasy rozgrywkowej spędzą oprócz ŁKS-u – Korona Kielce i Arka Gdynia.

W Gliwicach trzy punkty zapewnił gospodarzom w 36. minucie Piotr Parzyszek, pokonując bramkarza Matusa Putkocky’ego strzałem głową. Mecz był wyrównany, a Piast równie dużo co strzelcowi gola, zawdzięcza bramkarzowi Frantiskowi Plachowi, który kilka raz uratował wciąż aktualnych mistrzów Polski przed stratą bramki. Najbardziej widowiskowa była jego interwencja po strzale głową Israela Puerto z pięciu metrów.

Trener Piasta, były selekcjoner reprezentacji Waldemar Fornalik uczcił zwycięstwem swój jubileusz – po raz 400. prowadził zespół polskiej ekstraklasy.

W drugim niedzielnym meczu, w którym spotkały się drużyny zamykające tabelę grupy mistrzowskiej, Pogoń Szczecin zremisowała z Jagiellonią Białystok 2:2. Nie udał się więc “Portowcom” prezent z okazji przypadającej tego dnia 75. rocznicy polskości Szczecina. Bramkę ustalającą wynik zdobył dla gości w trzeciej minucie doliczonego czasu gry Chorwat Jakov Puljic, wykorzystując rzut karny.

Najważniejsze wydarzenie w 34. kolejce miało miejsce dzień wcześniej w Poznaniu. Legii do zdobycia już w tej serii gier mistrzostwa Polski wystarczył remis z “Kolejorzem”. Tak się jednak nie stało. Lech, mimo nieobecności pauzującego za kartki najlepszego strzelca ligi (21 goli) – Duńczyka Christiana Gytkjaera, już do przerwy prowadził 2:0 po bramkach Kamila Jóźwiaka i Jakuba Kamińskiego. W 71. minucie jedynego gola dla gości strzelił Igor Lewczuk.

Na trzy kolejki przed końcem sezonu Legia ma 65 punktów, a Piast i Lech – po 57. Czwarte miejsce zajmuje Śląsk – 53.

Pierwsze punkty w rundzie finałowej straciła Lechia Gdańsk. Podopieczni Piotra Stokowca, mający za sobą serię trzech kolejnych zwycięstw, przegrali u siebie z Cracovią aż 0:3. Gole dla gości strzelili w drugiej połowie Rafael Lopes, Michal Siplak i Sergiu Hanca z rzutu karnego.

Dzięki temu zwycięstwu “Pasy” przeskoczyły Lechię w tabeli. Są na piątym miejscu – mają 52 punkty, podobnie jak szósta drużyna z Gdańska.

Wyjaśniła się natomiast sytuacja w tzw. grupie spadkowej. Już wcześniej było wiadomo, że w przyszłym sezonie w ekstraklasie nie zagra ŁKS Łódź, w piątek los beniaminka podzieliła Korona Kielce, a w poniedziałek grono spadkowiczów uzupełniła Arka Gdynia.

Kielczanie, którzy grali w najwyższej klasie nieprzerwanie od 2009 roku, zremisowali u siebie z Arką Gdynia 1:1. O ich spadku przesądziło zresztą wcześniejsze piątkowe spotkanie, zakończone wyjazdowym zwycięstwem Wisły Kraków nad ŁKS 2:1. Trzynasta obecnie w tabeli “Biała Gwiazda” (44 pkt) jest już pewna utrzymania.

Matematyczne szanse zachowała czternasta Arka (34), ale straciła je w poniedziałek po drugiej z rzędu wygranej Wisły Płock na swoim boisku  – tym razem z pewnym ligowego bytu Górnikiem Zabrze 1:0. Zwycięską bramkę zdobył Hubert Adamczyk w 67. minucie.

Wisła awansowała na dwunaste miejsce i może spać spokojnie.

Zakończyła się świetna seria Rakowa. Beniaminek z Częstochowy po czterech zwycięstwach z rzędu tym razem uległ w sobotę u siebie KGHM Zagłębiu Lubin 1:2.

Częstochowianie wciąż jednak otwierają dolną połowę tabeli – mają 50 punktów. Dziesiąty Górnik i jedenaste Zagłębie zgromadziły po 47.

WYNIKI MECZÓW 34. KOLEJKI PKO BP EKSTRAKLASY:

GRUPA MISTRZOWSKA

Lech Poznań – Legia Warszawa 2:1 (2:0)

Bramki: Kamil Jóźwiak (24-głową), Jakub Kamiński (29) – Igor Lewczuk (71).

Żółte kartki: Dani Ramirez, Pedro Tiba – Luquinhas. Sędzia: Paweł Gil (Lublin). Widzów: 8167.

Lechia Gdańsk – Cracovia Kraków 0:3 (0:0)

Bramki: Rafael Lopes (48), Michal Siplak (70), Sergiu Hanca (90+4-karny).

Żółte kartki: Karol Fila, Rafał Pietrzak – Michal Siplak, Michał Helik, Sędzia: Paweł Raczkowski (Warszawa). Widzów: 4768.

Pogoń Szczecin – Jagiellonia Białystok 2:2 (2:0)

Bramki: Kamil Drygas (3), Adam Frączczak (35-karny) – Tomas Prikryl (82), Jakov Puljic (90+1-karny).

Żółte kartki: David Stec, Ricardo Nunes, Hubert Matynia – Bartłomiej Wdowik, Ivan Runje, Bartosz Bida. Czerwona kartka: Matynia (17). Sędzia: Szymon Marciniak (Płock). Widzów: 952.

Piast Gliwice – Śląsk Wrocław 1:0 (1:0)

Bramka: Piotr Parzyszek (36-głową).

Żółta kartka: Michał Chrapek (Śląsk). Sędzia: Mariusz Złotek (Stalowa Wola). Widzów: 1471.

GRUPA SPADKOWA

ŁKS Łódź – Wisła Kraków 1:2 (1:1)

Bramki: Pirulo (9) – Alon Turgeman (45+2, 52-karny).

Żółte kartki: Jan Grzesik, Samu Corral – Lukas Klemenz, Nikola Kuveljic, David Niepsuj, Maciej Sadlok. Sędzia: Bartosz Frankowski (Toruń). Widzów ok. 800.

Korona Kielce – Arka Gdynia 1:1 (0:1)

Bramki: Themistoklis Tzimopoulos (81-głową) – Michał Nalepa (6-wolny).

Żółte kartki: Milan Radin, Michael Gardawski, Ognjen Gnjatic, Grzegorz Szymusik, Marek Kozioł – Marcus Vinicius, Mateusz Młyński, Luka Maric, Jakub Wawszczyk, Adam Marciniak. Sędzia: Jarosław Przybył (Kluczbork). Widzów: 1046.

Raków Częstochowa – Zagłębie Lubin 1:2 (0:2)

Bramki: Fran Tudor (69) – Lubomir Guldan (10), Damjan Bohar (43).

Sędzia: Tomasz Musiał (Kraków). Widzów: ok. 800.

Wisła Płock – Górnik Zabrze 1:0 (0:0)

Bramka: Hubert Adamczyk (67).

Żółte kartki: Cezary Stefańczyk, Mateusz Szwoch, Dawid Kocyła – Filip Bainovic, Erik Janza. Sędzia: Dominik Sulikowski (Gdańsk). Widzów 657.