Olimpijskie złoto to za mało

109
Najlepsi polscy sportowcy 2021 roku - od lewej: Anita Włodarczyk, zwycięzca Robert Lewandowski i Bartosz Zmarzlik FOTO: PUDELEK.PL

Robert Lewandowski został uznany najlepszym sportowcem Polski 2021 roku w 87. plebiscycie "Przeglądu Sportowego", organizowanym razem z telewizją Polsat. Drugie miejsce zajęła mistrzyni olimpijska w rzucie młotem Anita Włodarczyk, a trzecie wicemistrz świata na żużlu Bartosz Zmarzlik.

Lewandowski wyróżniony w tym plebiscycie został po raz trzeci, w tym drugi z rzędu (po raz pierwszy w 2015 roku). Gwiazdor Bayern Monachium i reprezentacji Polski ma za sobą znakomity rok, w którym strzelił aż 69 bramek we wszystkich rozgrywkach piłkarskich (w tym 41 w sezonie 2020/21 w Bundeslidze, czym poprawił rekord słynnego Gerda Muellera) i zapewnił sobie Złoty But, czyli nagrodę dla najskuteczniejszego piłkarza lig europejskich. W plebiscycie Złota Piłka magazynu “France Football” został uznany drugim zawodnikiem globu minionego roku; przegrał jedynie z Argentyńczykiem Lionelem Messim.

“Gratuluję wszystkim nominowanym i zwycięzcom. W minionym roku nasi sportowcy osiągali wielkie sukcesy. Jestem waszym kibicem i trzymam za was bardzo mocno kciuki. Chciałem podziękować za emocje i za to, co robicie dla polskiego sportu. Zawsze wspieram was z wielką dumą. Cieszę się, że jestem częścią tej sportowej rodziny” – powiedział kapitan piłkarskiej reprezentacji podczas Gali Mistrzów Sportu w Warszawie.

Lewandowski zwyciężył zdecydowanie, zdobywając 52 265 punktów. Druga w plebiscycie Włodarczyk uzbierała ich 35 082, a trzeci Zmarzlik – 32 491. Tuż za podium znalazł się mistrz olimpijski w chodzie na 50 km Dawid Tomala (30 751 pkt), którego sukces był jedną z największych sensacji igrzysk w Tokio, a kolejne dwa miejsca zajęli inni lekkoatleci – mistrz olimpijski w rzucie młotem Wojciech Nowicki (24 742 pkt) i druga w Tokio – oszczepniczka Maria Andrejczyk (22 759 pkt).

Medaliści ubiegłorocznych igrzysk zdominowali tradycyjną “10” plebiscytu. Zabrakło w niej miejsca m.in. dla tenisistów Igi Świątek (16. pozycja) i Huberta Hurkacza (17.), czy skoczków narciarskich Kamila Stocha (18.) i mistrza świata Piotra Żyły (19.).

Kolegium redakcyjne “PS” przyznało kilka innych wyróżnień. Trenerem roku został Aleksander Matusiński, twórca sukcesów sztafety kobiecej 4×400 m, która w Tokio sięgnęła po olimpijskie srebro, a jej członkinie wraz z kolegami triumfowały w sztafecie mieszanej 4×400 m.

Statuetkę tzw. superczempiona otrzymał utytułowany dyskobol, dwukrotny wicemistrz olimpijski (2008 i 2016) Piotr Małachowski, który w tym roku oficjalnie zakończył karierę sportową.

W kategorii “Sport bez barier” doceniono mistrzynię paraolimpijską Różę Kozakowską, lekkoatletkę specjalizującą się w konkurencjach rzutowych, która w Tokio zdobyła złoto w rzucie maczugą i srebro w pchnięciu kulą.

Imprezą roku zostały Drużynowe Mistrzostwa Europy w lekkoatletyce przeprowadzone na Stadionie Śląskim w Chorzowie, a miano drużyny roku przypadło siatkarzom ZAKSY Kędzierzyn Koźle, którzy triumfowali w Lidze Mistrzów. Polska siatkówka na taki sukces czekała od 1978 r. – wówczas w Pucharze Europy Mistrzów Krajowych zwyciężył Płomień Milowice.

Głosy oddawano za pośrednictwem kuponów drukowanych w “Przeglądzie Sportowym” i wybranych wydaniach dziennika “Fakt”, przez internet na stronach organizatorów (“PS” i Polsatu Sport) oraz za pośrednictwem SMS-ów. Głosowanie odbywało się w dwóch etapach. W pierwszym wyłoniono czołową dziesiątkę, którą ogłoszono na początku sobotniej gali. W czasie jej trwania przez pewien czas można było jeszcze oddawać głosy za pośrednictwem SMS-ów.

PLEBISCYT “PRZEGLĄDU SPORTOWEGO” I POLSATU

10 NAJLEPSZYCH SPORTOWCÓW POLSKI 2021 ROKU

1. Robert Lewandowski (piłka nożna)

2. Anita Włodarczyk (lekkoatletyka)

3. Bartosz Zmarzlik (żużel)

4. Dawid Tomala (lekkoatletyka)

5. Wojciech Nowicki (lekkoatletyka)

6. Maria Andrejczyk (lekkoatletyka)

7. Natalia Kaczmarek, Justyna Święty-Ersetic, Iga Baumgart-Witan, Małgorzata Hołub-Kowalik, Kajetan Duszyński, Dariusz Kowaluk, Karol Zalewski (lekkoatletyka)

8. Agnieszka Kobus-Zawojska, Marta Wieliczko, Maria Sajdak, Katarzyna Zillmann (wioślarstwo)

9. Karolina Naja, Anna Puławska (kajakarstwo)

10. Tadeusz Michalik (zapasy)

WYRÓŻNIENIA:

Drużyna roku – ZAKSA Kędzierzyn-Koźle

Trener roku – Aleksander Matusiński

Sport bez barier – Róża Kozakowska

Superczempion – Piotr Małachowski

Od zawsze ze sportem – Totalizator Sportowy

Impreza roku – Drużynowe Mistrzostwa Europy w lekkoatletyce (Stadion Śląski)

Sport i biznes – Robert Kubica i PKN Orlen