Pekhart show w Lubinie

1
Tomas Pekhart (z prawej) urządził sobie w Lubinie festiwal strzelecki FOTO: LEGIA.NET

Piłkarze Legii Warszawa wygrali piąty z rzędu mecz w PKO BP Ekstraklasie. W niedzielnym spotkaniu 22. kolejki obrońcy tytułu pokonali na wyjeździe Zagłębie Lubin 4:0, a wszystkie bramki zdobył Czech Tomas Pekhart.

Serię pięciu kolejnych zwycięstw w ekstraklasie Legii poprzednio udało się zanotować jesienią 2017 roku. Do spotkania z Zagłębiem przystąpiła po wygranych z: Wisłą Płock (5:2), Górnikiem Zabrze (2:1), Śląskiem Wrocław (1:0) i Wartą Poznań (3:2).

Mecz w Lubinie okazał się teatrem jednego aktora. Pekhart festiwal strzelecki rozpoczął w szóstej minucie, kiedy wykorzystał rzut karny. Hat-tricka miał na koncie już w 19., a wynik ustalił w 63. Poprzednim piłkarzem, który w meczu ekstraklasy zdobył cztery gole, był Węgier Adam Gyurcso. 19 listopada 2016 roku jako zawodnik Pogoni Szczecin dokonał tego w spotkaniu z Wisłą Kraków (6:2). Pekhart z 19 trafieniami zdecydowanie przewodzi klasyfikacji strzelców, a Legia jest wyraźnym liderem. Nad zajmującą drugie miejsce Pogonią ma siedem punktów przewagi.

W sobotę kolejny raz gola w końcówce dał sobie wbić Lech Poznań. „Kolejorz”, mimo gry w przewadze przez 40 minut oraz prowadzenia do przerwy 2:1, uległ u siebie Jagiellonii Białystok 2:3. Gościom, którzy przerwali serię pięciu meczów bez zwycięstwa, wygraną w 87. minucie zapewnił Bartłomiej Wdowik. To nie jest łatwy sezon dla kibiców Lecha. Zaczął się od znakomitych występów ich drużyny w kwalifikacjach Ligi Europy, ale później – w fazie grupowej – Lech zajął ostatnie miejsce, na dodatek odpadł już z Pucharu Polski, a w ekstraklasie znajduje się daleko od podium – na ósmej pozycji.

Dwa pozostałe sobotnie mecze, Śląska Wrocław z Wisłą Płock oraz Rakowa Częstochowa z Górnikiem Zabrze, zakończyły się wynikami 0:0. Dla trzeciego w tabeli Rakowa to już trzeci remis z rzędu. Końcówka należała do gospodarzy. Blisko powodzenia był m.in. Jakub Arak, który niewiele pomylił się w 86. minucie. Po chwili 25-letni napastnik, będąc tuż przed linią bramkową, nie skorzystał z podania Ivana Lopeza. Hiszpan sam mógł rozstrzygnąć losy spotkania, lecz w doliczonym czasie gry świetną interwencją swój zespół przed stratą gola uratował bramkarz Górnika.

Meczem z Górnikiem klub z Częstochowy uczcił obchodzone w tym roku 100-lecie istnienia. Było wiele nawiązań do tamtego okresu, m.in. pamiątkową fotografię drużyny Rakowa zrobiono zabytkowym aparatem fotograficznym, piłkarze gospodarzy grali w zielono-czarnych strojach stylizowanych na czasy z początku działalności klubu.

Dwa spotkania odbyły się w piątek, w obu lepsi byli gospodarze. Piast Gliwice pokonał pozostającą bez ligowego zwycięstwa w tym roku Cracovię 2:0 po golach Jakuba Świerczoka i Dominika Steczyka, i awansował na szóste miejsce, a Pogoń wygrała z Lechią Gdańsk 1:0.

„Portowcy” ten mecz powinni wygrać różnicą kilku goli. Jednak ciągle są nieskuteczni pod bramką rywali. Gola na wagę trzech punktów zdobyli w sytuacji nieoczywistej. W środku pola przejęli piłkę od konstruujących akcję gości. Kacper Kozłowski pociągnął z piłką kilkadziesiąt metrów, dograł do Michała Kucharczyka, który płaskim strzałem pokonał Dusana Kuciaka. Tym samym Pogoń przerwała sześciomeczową passę Lechii bez porażki. „Portowcy” wygrali drugi mecz z rzędu i są coraz bliżej awansu do europejskich pucharów. Nad czwartą drużyną w tabeli, właśnie Lechią, mają już osiem punktów przewagi.

W dwóch pozostałych niedzielnych spotkaniach mierzyły się drużyny z dolnej części tabeli. Warta Poznań po golach Niemca Makany Baku i Jakuba Kuzdry pokonała u siebie 2:0 zamykające zestawienie Podbeskidzie Bielsko-Biała. „Górale” po raz ostatni wygrali w ekstraklasie 7 lutego. Natomiast Wisła Kraków, także na własnym obiekcie, wygrała z przedostatnią Stalą Mielec 3:1. Bramki zaczęły padać dopiero od 60. minuty, a gospodarze wygraną zapewnili sobie w końcówce. Na 2:1 z rzutu karnego w 88. minucie trafił Czech Michal Frydrych, a w doliczonym przez sędziego czasie gry wynik ustalił Austriak Stefan Savic.

W tym sezonie ekstraklasę opuści tylko jeden zespół. Podbeskidzie traci do Stali zaledwie punkt, a od 14. Cracovii dzieli je dwa.

WYNIKI MECZÓW 22. KOLEJKI PKO BP EKSTRAKLASY

Piast Gliwice – Cracovia Kraków 2:0 (1:0)

Bramki: Jakub Świerczok (7), Dominik Steczyk (62).

Żółte kartki: Jakub Holubek, Bartosz Rymaniak, Jakub Czerwiński – Milan Dimun. Sędzia: Bartosz Frankowski (Toruń). Mecz bez udziału publiczności.

Pogoń Szczecin – Lechia Gdańsk 1:0 (0:0)

Bramka: Michał Kucharczyk (69).

Żółte kartki: Dante Stipica – Kenny Saief, Maciej Gajos, Jarosław Kubicki, Łukasz Zwoliński. Sędzia: Tomasz Kwiatkowski (Warszawa). Mecz bez udziału publiczności.

Śląsk Wrocław – Wisła Płock 0:0

Żółte kartki: Dino Stiglec, Israel Puerto, Patryk Janasik (Śląsk). Sędzia: Daniel Stefański (Bydgoszcz). Mecz bez udziału publiczności.

Lech Poznań – Jagiellonia Białystok 2:3 (2:1)

Bramki: Michał Skóraś (12), Mikael Ishak (40) – Fedor Cernych (2), Bojan Nastic (72), Bartłomiej Wdowik (87).

Żółte kartki: Wasyl Krawec, Alan Czerwiński – Przemysław Mystkowski, Bartosz Kwiecień, Błażej Augustyn. Czerwona kartka: Augustyn (52). Sędzia: Szymon Marciniak (Płock). Mecz bez udziału publiczności.

Raków Częstochowa – Górnik Zabrze 0:0

Żółte kartki: Adrian Gryszkiewicz, Giannis Massouras (Górnik). Sędzia: Damian Kos (Gdańsk). Mecz bez udziału publiczności.

Warta Poznań – Podbeskidzie B-B. 2:0 (0:0)

Bramki: Makana Baku (70), Jakub Kuzdra (90).

Żółte kartki: Filip Modelski, Jakub Hora (Podbeskidzie). Sędzia: Łukasz Kuźma (Białystok). Mecz bez udziału publiczności.

Wisła Kraków – Stal Mielec 3:1 (0:0)

Bramki: Felicio Brown Forbes (76), Michal Frydrych (88-karny), Stefan Savic (90+4) – Grzegorz Tomasiewicz (60).

Żółte kartki: Felicio Brown Forbes, Uros Radakovic, David Mawutor, Mateusz Lis – De Amo Perez, Albin Granlund. Sędzia: Paweł Raczkowski (Warszawa). Mecz bez udziału publiczności.

Zagłębie Lubin – Legia Warszawa 0:4 (0:3)

Bramki: Tomas Pekhart (6-karny, 13, 19, 63).

Żółta kartka: Mateusz Wieteska (Legia). Sędzia: Paweł Gil (Lublin). Mecz bez udziału publiczności.