Piłkarze Legii Warszawa nie wykorzystali szansy, aby zrównać się punktami z prowadzącą w tabeli PKO BP Ekstraklasy Pogonią Szczecin. W niedzielnym spotkaniu 17. kolejki zremisowali na wyjeździe z Jagiellonią Białystok 1:1 i nadal mają dwa punkty straty do lidera.
Mecz zaczął się znakomicie dla gospodarzy, którzy już w 4. min objęli prowadzenie. Piłkę z prawej strony dośrodkował w pole karne Martin Pospisil, a tam – o czym sędzia Szymon Marciniak zdecydował po konsultacji VAR – bramkarz Legii Cezary Miszta sfaulował przy interwencji Jakova Puljica. Bramkę z rzutu karnego zdobył Jesus Imaz.
Goście wyrównali również z rzutu karnego. W 17. min błąd w kryciu Tomasa Pekharta w polu karnym popełnił Błażej Augustyn, czeskiego napastnika musiał łapać wpół, by nie dać mu uderzyć piłki zagranej z rzutu rożnego. Xaviera Dziekońskiego pokonał z jedenastu metrów sam poszkodowany. To 15. w tym sezonie gol Pekharta, który zdecydowanie prowadzi w klasyfikacji strzelców. Drugi w zestawieniu Imaz, który pod koniec I połowy przegrał pojedynek sam na sam z Misztą, ma na koncie 10 trafień.
Mimo przewagi gości, wynik nie uległ już zmianie. “Wojskowych” nadal dzielą od Pogoni dwa punkty.
“Portowcy” w sobotę bezbramkowo zremisowali z Piastem Gliwice. Pogoń straciła tylko osiem bramek w tym sezonie i aż w dwunastu meczach chorwacki bramkarz Dante Stipica zachował czyste konto. Tymczasem gliwiczanie, którzy po pierwszych kolejkach zamykali tabelę, od końca października są postrachem ekstraklasy. Remis z Pogonią był ich dziesiątym z kolei ligowym spotkaniem bez porażki. W tabeli zajmują dziesiąte miejsce.
Lech Poznań na zwycięstwo w ekstraklasie czeka już ponad dwa miesiące. W ostatnich sześciu spotkaniach zanotował po trzy remisy oraz porażki i zdobył w nich tylko dwie bramki. W Płocku przegrał 0:1, a katem “Kolejorza” okazał się Luka Susnjara.
23-letni Słoweniec wzmocnił Wisłę pod koniec stycznia. W niedzielę zadebiutował w barwach “Nafciarzy” wchodząc na boisko w 71. minucie, a już w 73. wpisał się na listę strzelców.
Jego podopieczni w tym sezonie wygrali tylko cztery spotkania i zajmują 11. miejsce w tabeli. Mniej zwycięstw na koncie – trzy – ma jedynie zamykająca zestawienie Stal Mielec. Wisła natomiast zanotowała czwartą z rzędu wygraną i awansowała na dziewiątą pozycję.
W kryzysie jest też Raków Częstochowa. Rewelacja pierwszej części sezonu doznała trzeciej z rzędu ligowej porażki, a w czwartym kolejnym meczu w ekstraklasie nie zdobyła bramki. W sobotę Raków uległ Lechii Gdańsk 0:1, po golu strzelonym już w drugiej minucie przed Jarosława Kubickiego.
W tabeli Raków pozostał na trzecim miejscu, a do lidera traci siedem punktów.
W innym sobotnim meczu Cracovia zremisowała u siebie z Podbeskidziem Bielsko-Biała 1:1. Oba zespoły kończyły spotkanie w dziesiątkę, po czerwonych kartach dla Węgra Gergo Kocsica z Podbeskidzia oraz Hiszpana Ivana Marqueza. W końcówce bliscy wygranej byli goście. Już w doliczonym czasie gry Dominik Frelek strzelając do pustej bramki trafił w słupek.
W piątek odbyło się tylko jedno spotkanie, w którym Śląsk Wrocław zremisował u siebie z Wisłą Kraków 1:1.
W II połowie, po przypadkowym zagraniu ręką w swoim polu karnym przez Marcela Zyllę, arbiter podyktował rzut karny dla Wisły. Do piłki podszedł Felicio Brown Forbes, ale Matus Putnocky świetnie go wyczuł i wynik już się nie zmienił. Kilka minut później młody zawodnik Śląska został po raz drugi upomniany żółtą kartką i w konsekwencji czerwoną.
Kolejkę zakończyły dwa poniedziałkowe mecze.
W pierwszym, w Grodzisku Mazowieckim, Warta Poznań pokonała KGHM Zagłębie Lubin 1:0 po golu w 75. minucie Łukasza Trałki, który uderzył z powietrza pod poprzeczkę.
W drugim, w Zabrzu, Górnik wygrał z zamykającą tabelę Stalą Mielec 2:1, zdobywając zwycięską bramkę w ostatniej akcji meczu. Mateusz Żyro tak niefortunnie przeciął podanie zwrotne rywali, że praktycznie podał w polu karnym do Piotra Krawczyka, który z zimną krwią uderzył przy słupku.
Górnik awansował na czwarte miejsce w tabeli i do podium traci zaledwie jedno „oczko”.
WYNIKI MECZÓW 17. KOLEJKI PKO BP EKSTRAKLASY:
Śląsk Wrocław – Wisła Kraków 1:1 (1:1)
Bramki: Mathieu Scalet (23) – Yaw Yeboah (31).
Żółte kartki: Marcel Zylla, Dino Stiglec – Michal Frydrych, Georgij Żukow. Czerwona kartka: Zylla (64). Sędzia: Bartosz Frankowski (Toruń). Mecz bez udziału publiczności.
Cracovia – Podbeskidzie Bielsko-B. 1:1 (1:1)
Bramki: Pelle van Amersfoort (42-karny) – Jakub Hora (25).
Żółte kartki: Rivaldinho, Pelle van Amersfoort – Marko Roginic, Gergo Kocsis, Jakub Hora. Czerwone kartki: Kocsis (63) – Ivan Marquez (84-faul, Cracovia). Sędzia: Jarosław Przybył (Kluczbork). Mecz bez udziału publiczności.
Pogoń Szczecin – Piast Gliwice 0:0
Żółte kartki: Damian Dąbrowski, Sebastian Kowalczyk, Kamil Drygas – Michał Chrapek, Tomas Huk, Arkadiusz Pyrka. Sędzia: Łukasz Szczech (Warszawa). Mecz bez udziału publiczności.
Raków Częstochowa – Lechia Gdańsk 0:1 (0:1)
Bramka: Jarosław Kubicki (2).
Żółte kartki: Ivan Lopez Alvarez, Marko Poletanovic, David Tijanic, Andrzej Niewulis, Jarosław Jach – Joseph Ceesay, Michał Nalepa, Jarosław Kubicki. Sędzia: Paweł Raczkowski (Warszawa). Mecz bez udziału publiczności.
Wisła Płock – Lech Poznań 1:0 (0:0)
Bramka: Luka Susnjara (73).
Żółte kartki: Jakub Rzeźniczak – Antonio Milic, Tymoteusz Puchacz. Sędzia: Zbigniew Dobrynin (Łódź). Mecz bez udziału publiczności.
Jagiellonia Białystok – Legia Warszawa 1:1 (1:1)
Bramki: Jesus Imaz (4-karny) – Tomas Pekhart (18-karny).
Żółte kartki: Bogdan Tiru, Fedor Cernych, Błażej Augustyn, Ariel Borysiuk – Cezary Miszta, Artur Jędrzejczyk, Josip Juranovic. Sędzia: Szymon Marciniak (Płock). Mecz bez udziału publiczności.
Warta Poznań – Zagłębie Lubin 1:0 (0:0)
Bramka: Łukasz Trałka (75).
Żółta kartka: Michał Jakóbowski (Warta). Sędzia: Piotr Lasyk (Bytom). Mecz bez udziału publiczności.
Górnik Zabrze – Stal Mielec 2:1 (0:1)
Bramki: Przemysław Wiśniewski (64), Piotr Krawczyk (90+3) – Aleksandar Kolew (7).
Żółte kartki: Aleksander Paluszek, Adrian Gryszkiewicz, Stefanos Evangelou, Richmond Boakye – Marcin Flis, Rafał Strączek. Sędzia: Daniel Stefański (Bydgoszcz). Mecz bez udziału publiczności.
TABELA EKSTRAKLASY
1. Pogoń Szczecin 17 22-8 35
2. Legia Warszawa 17 26-17 33
3. Raków Częstochowa 17 27-19 28
4. Górnik Zabrze 17 22-18 27
5. Śląsk Wrocław 17 22-18 25
6. Jagiellonia Białystok 17 25-27 24
7. Lechia Gdańsk 17 22-22 23
8. Zagłębie Lubin 17 18-18 23
9. Wisła Płock 16 29-20 22
10. Piast Gliwice 17 23-21 21
11. Warta Poznań 17 16-20 20
12. Lech Poznań 17 24-24 19
13. Wisła Kraków 17 25-24 18
14. Cracovia Kraków 17 19-20 17
15. Podbeskidzie B-B. 17 17-40 16
16. Stal Mielec 16 18-30 14