Pierwsze podium Stocha w sezonie

90
Kamil Stoch wyraźnie lubi skakać w Engelbergu FOTO: EPA/GIAN EHRENZELLER

Kamil Stoch zajął drugie miejsce w sobotnim, a Piotr Żyła trzecie w niedzielnym konkursie Pucharu Świata w skokach narciarskich w szwajcarskim Engelbergu. W obu zwyciężył Halvor Egner Granerud. Dla Norwega to czwarty i piąty triumf z rzędu.

Do tej pory najwyższą lokatą Stocha w tym sezonie PŚ było siódme miejsce w fińskiej Ruce. Natomiast w mistrzostwach świata w lotach w Planicy był ósmy. Słabsza dyspozycja na początku sezonu w jego przypadku nie jest niczym nowym – z 36 pucharowych triumfów w karierze, tylko cztery odnotował przed świętami Bożego Narodzenia.

Zwykle właśnie od rywalizacji na obiekcie Gross-Titlis-Schanze następowała wyraźna zwyżka formy Stocha. Trzy lata temu zmagania na nim zaczął od trzeciego miejsca. Dzień później był drugi, a następnie wygrał wszystkie konkursy Turnieju Czterech Skoczni. Również przed igrzyskami w Soczi w 2014 roku w Szwajcarii prezentował się świetnie, zajmując kolejno drugie i pierwsze miejsce.

W sobotę po raz 10. Stoch stanął tam na podium (dwukrotnie zwyciężył). W obu seriach okazał się nieznacznie słabszy od Graneruda. Na półmetku przegrywał z nim o 0,5 pkt, a ostatecznie uległ o 2,2 pkt. Polak dwukrotnie skoczył 134 m, a Norweg 133,5 i 138. Strata Laniska do zwycięzcy wyniosła 8,7 pkt.

„Zrobiłem dziś wszystko, co było w mojej mocy i jest super. Wciąż jednak jest coś, co można zrobić lepiej, ale nie będę teraz narzekał. Warunki były dziś naprawdę trudne” – powiedział Stoch przed kamerą TVP.

Przez cały konkurs skoczkowie zmagali się z silnym wiatrem w plecy. Szczególnie mocno zaczęło wiać pod koniec pierwszej serii, a jego „ofiarami” padli Norweg Robert Johansson i Japończyk Yukiya Sato, którzy nie zdołali awansować do finału.

W czołowej „10” uplasowało się jeszcze trzech Polaków: piąte miejsce zajął Piotr Żyła (128,5 i 131 m), siódme – Andrzej Stękała (125 i 131,5), a dziewiąty był Dawid Kubacki (126 i 132,5).

Pucharowe punkty zdobył też Aleksander Zniszczoł. Na półmetku był 16. po skoku na 127,5 m. W drugiej próbie uzyskał jednak 118 m i ostatecznie uplasował się na 25. lokacie.

Z Biało-Czerwonych po pierwszej serii odpadł jedynie Klemens Murańka, który zajął 34. pozycję.

sNiedzielny konkurs odbywał się w zmiennych, wietrznych warunkach, w których najlepiej poradził sobie Granerud. W pierwszej serii oddał najdłuższy skok w całym konkursie – 141,5 m, ale wyższe noty uzyskali Żyła (132,5 m) i Yukiya Sato (135,5 m). Norweg tracił do Polaka 2,9 pkt.

W drugiej serii najdalej skoczył Niemiec Markus Eisenbichler – 137,5 m, co go wywindowało z siódmej na drugą lokatę. Z zawodników ze ścisłej czołówki dobrze wypadł tylko Granerud, lądując dwa metry bliżej. Sato zepsuł skok, uzyskując 121,5 m, a kończący konkurs Żyła musiał osiągnąć 130,5 m, aby obronić pierwszą pozycję. Zabrakło mu trzech metrów.

Pochodzący z Cieszyna niespełna 33-letni zawodnik po raz 14. stanął na podium zawodów PŚ, a po raz drugi w bieżącym sezonie. 28 listopada w fińskiej Ruce zajął drugie miejsce.

Stoch po udanym sobotnim konkursie, w którym przegrał tylko z Granerudem, tym razem wypadł nieco gorzej. Nie udała mu się zwłaszcza druga próba. Osiągnął identyczną co Żyła odległość – 127,5 m i spadł z piątej na siódmą pozycję.

Kubacki był ósmy, Stękała piętnasty, a Murańka zakończył konkurs na 22. pozycji.

.W klasyfikacji generalnej Pucharu Świata rośnie przewaga Graneruda. Na kolejnych miejscach bez zmian: drugi jest Eisenbichler, trzeci Johansson, a czwarty Żyła. Kubacki zajmuje siódmą lokatę, a Stoch – dziesiątą.

Dla większości zawodników niedzielny konkurs w Engelbergu był ostatnim sprawdzianem przed rozpoczynającym się 29 grudnia w Oberstdorfie Turniejem Czterech Skoczni, do którego Granerud przystąpi jako główny faworyt. Podopiecznych trenera Michala Dolezala czekały jeszcze w najbliższy wtorek mistrzostwa Polski w Wiśle-Malince, gdzie po raz pierwszy o medale będą walczyć kobiety.

***

Trener Michal Doleżal ogłosił skład na 69. Turniej Czterech Skoczni, który odbędzie się na przełomie grudnia i stycznia. Na obiektach w Niemczech i Austrii rywalizować będą: Kamil Stoch, Dawid Kubacki, Piotr Żyła, Andrzej Stękała, Aleksander Zniszczoł, Klemens Murańka oraz Maciej Kot.