Pogoń pierwsza na półmetku!

1
Adrian Benedyczak (z prawej) zdobywa zwycięską bramkę dla Pogoni w meczu z Rakowem FOTO: RADIOGOL.PL

Broniąca tytułu Legia Warszawa przegrała na wyjeździe z ostatnim Podbeskidziem Bielsko-Biała 0:1 w 15. kolejce piłkarskiej ekstraklasy, pierwszej po zimowej przerwie, i straciła prowadzenie w tabeli na półmetku rozgrywek. Nowym liderem została Pogoń Szczecin.

Jedyną bramkę w Bielsku-Białej zdobył w 48. minucie obrońca Rafał Janicki, sprowadzony przez “Górali” zimą z Wisły Kraków.

Legioniści wystąpili m.in. bez pauzującego za żółte kartki Artura Jędrzejczyka. Nie grał też zakażony koronawirusem Gruzin Walerian Gwilia. Był to pierwszy w sezonie mecz Roberta Kasperczyka w roli trenera Podbeskidzia od czasu, gdy 22 grudnia – po raz drugi w historii – objął tę funkcję. Dla zajmującej obecnie drugie miejsce Legii (29 pkt) to już druga z rzędu porażka i kolejna z rywalem z dolnej części tabeli. Tuż przed zimową przerwą drużyna Czesława Michniewicza przegrała u siebie z przedostatnią Stalą Mielec 2:3.

Podbeskidzie, mimo zwycięstwa, pozostało na ostatnim miejscu – 12 punktów. Niedzielny wynik z Bielska-Białej oznacza, że liderem po 15. kolejce jest Pogoń Szczecin (31 pkt), która już w piątek pokonała w Bełchatowie występujący tam w roli gospodarza trzeci obecnie Raków Częstochowa 1:0. To piąte z rzędu zwycięstwo “Portowców” w ekstraklasie. Jedyną bramkę w 58. minucie zdobył Adrian Benedyczak. Pogoń ma obecnie 31 punktów.

Bardzo emocjonujący był niedzielny mecz w Krakowie, gdzie Wisła podejmowała Piasta Gliwice. Już po 20 minutach gospodarze prowadzili 3:0 po golach Łukasza Burligi, Macieja Sadloka i Felicio Browna Forbesa. Jeszcze przed przerwą bramki dla Piasta zdobyli Jakub Świerczok i Dominik Steczyk. Końcówka spotkania należała do gliwiczan. Najpierw z rzutu karnego wyrównał Świerczok (łącznie ma osiem goli w sezonie), a w doliczonym czasie zwycięstwo drużynie Waldemara Fornalika zapewnił Węgier Kristopher Vida, dla którego to pierwsza bramka w rozgrywkach.

Piast awansował na 11. miejsce (17 pkt), “Biała Gwiazda”, która w tym sezonie na swoim stadionie wygrała tylko jeden mecz i poniosła sześć porażek, spadła na czternaste (14). “Nieprawdopodobny mecz, coś niesamowitego. Pierwszy raz w mojej karierze trenerskiej i zawodniczej uczestniczyłem w takim spotkaniu, w którym przegrywaliśmy 0:3, a wygraliśmy 4:3” – przyznał trener Fornalik.

W sobotę wydarzeniem była dymisja, jaką po przegranym na wyjeździe 0:1 meczu z Wartą Poznań złożył trener i jednocześnie wiceprezes Cracovii Michał Probierz. Dwa dni później 49-letni szkoleniowiec zmienił zdanie, publikując stosowne oświadczenie na stronie internetowej „Pasów”: „W związku z wypowiedzianymi przeze mnie słowami na konferencji prasowej po meczu ligowym z Wartą Poznań, dotyczącymi mojej przyszłości w MKS Cracovia SSA, informuję, że po serii rozmów z Panem Profesorem Januszem Filipiakiem wspólnie postanowiliśmy kontynuować misję tworzenia silnego klubu” – poinformował Probierz, który jednocześnie zapewnił, że jego decyzja była podyktowana „względami natury osobistej”, a także zdementował plotki medialne dotyczące możliwego konfliktu we władzach klubu.

Jedyną bramkę spotkania zdobył w 70. minucie Jakub Kiełb. Dla wielkopolskiego beniaminka (16 pkt), który zajmuje 13. miejsce, to pierwsze zwycięstwo po serii czterech porażek, poniesionych pod koniec listopada i w grudniu.

Identyczny dorobek punktowy ma dwunasta obecnie Cracovia, ale “Pasy” przystąpiły do sezonu z pięcioma ujemnymi.

Słabo 2021 rok rozpoczęła również ósma Lechia, która uległa w Gdańsku szóstej obecnie Jagiellonii Białystok 0:2. Gdańszczanie z pozyskanym w przerwie zimowej szwedzkim skrzydłowym Josephem Ceesayem, od 36. minuty grali w osłabieniu po czerwonej kartce (dwie żółte) dla 18-letniego Jakuba Kałuzińskiego.

Gole dla gości, których bramki strzegł 17-letni Xavier Dziekoński, strzelili: już w trzeciej minucie Hiszpan Jesus Imaz oraz w końcówce spotkania Chorwat Jakov Puljic. Obaj mają po dziewięć bramek w sezonie, w klasyfikacji strzelców PKO BP Ekstraklasy ustępują tylko liderowi – Czechowi Tomasowi Pekhartowi z Legii (13 trafień).

Zwycięzcy nie wyłoniono w ostatnim sobotnim meczu. Piąty aktualnie w tabeli Górnik Zabrze zremisował u siebie z dopiero dziesiątym Lechem Poznań 1:1. Gospodarze prowadzili od siódmej minuty po trafieniu austriackiego piłkarza polskiego pochodzenia Aleksa Sobczyka, wyrównał w 60. minucie Norweg Thomas Rogne. “Kolejorz” to wicemistrz Polski z poprzedniego sezonu, ale w obecnym odniósł dotychczas tylko cztery zwycięstwa.

W Lubinie dość łatwe zwycięstwo 2:0 odniosła Wisła Płock, przerywając serię ośmiu spotkań Zagłębia bez porażki u siebie. Kluczowa okazała się 23. minuta, gdy zawodnik gospodarzy Dominik Jończy otrzymał czerwoną kartkę, a Mateusz Szwoch wykorzystał rzut karny. Siedem minut później wynik ustalił Dawid Kocyła. “Nafciarze” awansowali na dziewiąte miejsce, a Zagłębie jest obecnie siódme.

Po meczu najwięcej mówiono o sytuacji z końcówki spotkania. Żółtą kartkę za ostry faul na Piotrze Pyrdole zobaczył wówczas serbski obrońca Zagłębia Dorde Crnomarković, wypożyczony zimą z Lecha. Zawodnik Wisły Płock, jak się później okazało, doznał złamania kości strzałkowej i musi pauzować około dwóch miesięcy.

To czwarta żółta kartka Crnomarkovicia w sezonie, które oznacza pauzę w kolejnym spotkaniu – właśnie z Lechem. Tymczasem Serb i tak nie mógłby zagrać w tym meczu, zgodnie z klauzulą w umowie wypożyczenia z poznańskiego klubu.

Kolejkę zakończył poniedziałkowy mecz Stali Mielec ze Śląskiem Wrocław, zakończony bezbramkowym remisem.

WYNIKI MECZÓW 15. KOLEJKI PKO BP EKSTRAKLASY

Zagłębie Lubin – Wisła Płock 0:2 (0:2)

Bramki: Mateusz Szwoch (23-karny), Dawid Kocyła (30).

Żółte kartki: Jewgienij Baszkirow, Sasa Balic, Samuel Mraz, Dorde Crnomarkovic – Patryk Tuszyński, Dawid Kocyła. Czerwona kartka: Dominik Jończy (23-faul, Zagłębie). Sędzia: Daniel Stefański (Bydgoszcz). Mecz bez udziału publiczności.

KGHM Zagłębie Lubin: Dominik Hładun – Jakub Wójcicki, Dominik Jończy, Dorde Crnomarkovic, Sasa Balic – Patryk Szysz, Jewgienij Baszkirow (82. Kamil Kruk), Łukasz Poręba (71. Jakub Bednarczyk), Filip Starzyński (82. Łukasz Łakomy), Dejan Drazic – Samuel Mraz (71. Rok Sirk).

Wisła Płock: Krzysztof Kamiński – Damian Zbozień, Jakub Rzeźniczak, Alan Uryga, Angel Garcia Cabezali – Mateusz Szwoch, Filip Lesniak, Dusan Lagator, Damian Rasak (79. Giorgi Merebaszwili), Dawid Kocyła (89. Piotr Pyrdoł) – Patryk Tuszyński (74. Airam Cabrera).

Raków Częstochowa – Pogoń Szczecin 0:1 (0:0)

Bramka: Adrian Benedyczak (58).

Żółte kartki: Fran Tudor, Vladislavs Gutkovskis, Andrzej Niewulis, Igor Sapała, Kamil Piątkowski – Sebastian Kowalczyk, Luka Zahovic. Sędzia: Jarosław Przybył (Kluczbork). Mecz bez udziału publiczności.

Raków Częstochowa: Dominik Holec – Kamil Piątkowski, Andrzej Niewulis, Petr Schwarz – Fran Tudor, Igor Sapała, Marko Poletanovic (68. Giannis Papanikolaou), Daniel Bartl (60. Patryk Kun) – David Tijanic (60. Marcin Cebula), Ivan Lopez Alvarez (81. Daniel Szelągowski), Vladislavs Gutkovskis.

Pogoń Szczecin: Dante Stipica – Jakub Bartkowski, Benedikt Zech, Mariusz Malec, Luis Mata – Michał Kucharczyk (82. Luka Zahovic), Alexander Gorgon, Damian Dąbrowski, Kamil Drygas (82. Tomas Podstawski), Sebastian Kowalczyk (90+4. Paweł Stolarski) – Adrian Benedyczak (69. Kacper Smoliński).

Warta Poznań  Cracovia Kraków 1:0 (0:0)

Bramka: Jakub Kiełb (70).

Żółte kartki: Bartosz Kieliba, Maciej Żurawski – Dawid Szymonowicz, Matej Rodin, Marcos Alvarez, Sergiu Hanca. Sędzia: Paweł Gil (Lublin). Mecz bez udziału publiczności.

Warta Poznań: Adrian Lis – Mateusz Spychała (85. Bartłomiej Burman), Bartosz Kieliba, Robert Ivanov, Jakub Kiełb (81. Mariusz Rybicki) – Jan Grzesik, Łukasz Trałka (85. Mateusz Kupczak), Maciej Żurawski, Michał Kopczyński, Michał Jakóbowski – Mateusz Kuzimski (88. Gracjan Jaroch).

Cracovia Kraków: Karol Niemczycki – Cornel Rapa (84. Daniel Pik), Dawid Szymonowicz (84. Ivan Marquez), Matej Rodin, Michal Siplak – Ivan Fiolic (70. Thiago), Florian Loshaj (77. Filip Piszczek), Damir Sadikovic, Pelle van Amersfoort, Sergiu Hanca – Marcos Alvarez (70. Rivaldinho).

Lechia Gdańsk – Jagiellonia Białystok 0:2 (0:1)

Bramki: Jesus Imaz (3), Jakov Puljic (84).

Żółte kartki: Karol Fila, Flavio Paixao, Jakub Kałuziński, Michał Nalepa – Jakov Puljic, Błażej Augustyn. Czerwona kartka: Kałuziński (36). Sędzia: Bartosz Frankowski (Toruń). Mecz bez udziału publiczności.

Lechia Gdańsk: Dusan Kuciak – Karol Fila (46. Bartosz Kopacz), Michał Nalepa, Kristers Tobers, Rafał Pietrzak – Omran Haydary (72. Joseph Ceesay), Jarosław Kubicki (88. Jan Biegański), Maciej Gajos (76. Jakub Arak), Jakub Kałuziński, Conrado (46. Kenny Saief) – Flavio Paixao.

Jagiellonia Białystok: Xavier Dziekoński – Paweł Olszewski, Bogdan Tiru, Błażej Augustyn, Bartłomiej Wdowik – Maciej Makuszewski (59. Kamil Wojtkowski), Taras Romanczuk, Martin Pospisil (86. Ariel Borysiuk), Jesus Imaz (89. Maciej Bortniczuk), Fedor Cernych (59. Fernan Lopez) – Jakov Puljic (86. Kris Twardek).

Górnik Zabrze – Lech Poznań 1:1 (1:0)

Bramki: Alex Sobczyk (7) – Thomas Rogne (60-głową).

Żółte kartki: Alasana Manneh, Alex Sobczyk – Jesper Karlstroem. Sędzia: Tomasz Kwiatkowski (Warszawa). Mecz bez udziału publiczności.

Górnik Zabrze: Martin Chudy – Aleksander Paluszek (46. Przemysław Wiśniewski), Michał Koj, Adrian Gryszkiewicz – Giannis Massouras, Norbert Wojtuszek (58. Daniel Ściślak), Krzysztof Kubica (72. Alasana Manneh), Bartosz Nowak (84. Roman Prochazka), Erik Janza – Alex Sobczyk (58. Piotr Krawczyk), Jesus Jimenez.

Lech Poznań: Mickey van der Hart – Alan Czerwiński, Thomas Rogne, Bartosz Salamon, Tymoteusz Puchacz – Michał Skóraś (71. Wasyl Krawec), Jesper Karlstroem, Filip Marchwiński (83. Dani Ramirez), Pedro Tiba, Jakub Kamiński – Filip Szymczak (71. Mohammad Awwad).

Wisła Kraków – Piast Gliwice 3:4 (3:2)

Bramki: Łukasz Burliga (5-głową), Maciej Sadlok (12), Felico Brown Forbes (20) – Jakub Świerczok (37, 85-karny), Dominik Steczyk (39), Kristopher Vida (90+4).

Żółte kartki: Łukasz Burliga, Georgij Żukow, Stefan Savic, Adi Mehremic – Michał Żyro, Patryk Sokołowski, Jakub Świerczok. Sędzia: Krzysztof Jakubik (Siedlce). Mecz bez udziału publiczności.

Wisła Kraków: Michał Buchalik – Łukasz Burliga (90+1. Dawid Szot), Michal Frydrych, Adi Mehremic, Maciej Sadlok – Georgij Żukow (78. Piotr Starzyński), Patryk Plewka – Yaw Yeboah (69. Jakub Błaszczykowski), Stefan Savic, Jean Carlos Silva (90. Rafał Boguski) – Felicio Brown Forbes (69. Żan Medved).

Piast Gliwice: Frantisek Plach – Martin Konczkowski, Jakub Czerwiński, Tomas Huk, Jakub Holubek – Michał Chrapek (32. Tomasz Jodłowiec), Patryk Sokołowski – Dominik Steczyk, Patryk Lipski (61. Kristopher Vida), Gerard Badia (61. Michał Żyro) – Jakub Świerczok (90+4. Sebastian Milewski).

Podbeskidzie Bielsko-B. – Legia Warszawa 1:0 (0:0)

Bramka: Rafał Janicki (48).

Żółte kartki: Serhij Miakuszko, Peter Mamic (Podbeskidzie). Sędzia: Szymon Marciniak (Płock). Mecz bez udziału publiczności.

Podbeskidzie Bielsko-Biała: Michal Peskovic – Filip Modelski, Rafał Janicki, Milan Rundic, Peter Mamic – Karol Danielak (81. Jakub Hora), Jakub Bieroński (82. Maksymilian Sitek), Desley Ubbink (68. Michał Rzuchowski), Gergo Kocsis, Mateusz Marzec (75. Serhij Miakuszko) – Marko Roginic (67. Kamil Biliński).

Legia Warszawa: Artur Boruc – Josip Juranovic, Mateusz Hołownia, Igor Lewczuk, Filip Mladenovic – Paweł Wszołek (59. Rafael Lopes), Andre Martins (53. Joel Valencia), Bartosz Kapustka, Bartosz Slisz, Luquinhas – Tomas Pekhart.

Stal Mielec – Śląsk Wrocław 0:0

Żółte kartki: Aleksandyr Kolew, Bożidar Czorbadżijski, Andreja Prokic – Robert Pich. Czerwona kartka: Prokic (84). Sędzia: Paweł Raczkowski (Warszawa). Mecz bez udziału publiczności.

PGE FKS Stal Mielec: Michał Gliwa – Albin Granlund (74. Petteri Forsell), Mateusz Matras (90+3. De Amo Perez), Bożidar Czorbadżijski, Marcin Flis, Krystian Getinger – Damian Pawłowski (46. Łukasz Zjawiński), Maciej Domański, Grzegorz Tomasiewicz – Maciej Jankowski (61. Robert Dadok), Aleksandyr Kolew (61. Andreja Prokic).

Śląsk Wrocław: Matus Putnocky – Patryk Janasik, Israel Puerto, Mark Tamas, Dino Stiglec – Bartłomiej Pawłowski, Mateusz Praszelik, Maciej Pałaszewski, Waldemar Sobota (77. Marcel Zylla), Robert Pich (71. Rafał Makowski) – Erik Exposito (77. Fabian Piasecki).