Pogoń w fotelu lidera

65
Pogoń objęła prowadzenie po strzale Zvonimira Kozulja w 77. minucie, po sprytnym rozegraniu rzutu wolnego FOTO: CANAL+ SPORT

Pogoń Szczecin pokonała 2:0 Arkę Gdynia w meczu kończącym 2. kolejkę piłkarskiej PKO Ekstraklasy. "Portowcy" z kompletem punktów są nowym liderem rozgrywek, wyprzedzając lepszą różnicą bramek Śląsk Wrocław, a Arka jedyną drużyną, która w tym sezonie nie zdobyła jeszcze punktu.

Pogoń prowadziła po strzale Zvonimira Kozulja w 77. minucie, po sprytnym rozegraniu rzutu wolnego, ale w końcówce musiała grać w dziesięciu po kontuzji Kamila Drygasa (zerwał więzadła krzyżowe i poboczne w kolanie). Doliczony czas gry był bardzo emocjonujący – najpierw VAR „zabrał” karnego Arce, a później gospodarze dobili rywala. Była już 97. minuta meczu, gdy Srdan Spiridonović odebrał piłkę Azerowi Buszuladziciowi, założył siatkę Frederikowi Helstrupowi i ze spokojem kilera pokonał Pavelsa Steinborsa.

W niedzielę na boisku zaprezentowały się drużyny rywalizujące w kwalifikacjach Ligi Europy.

Mistrz Polski do przerwy prowadził we Wrocławiu 1:0, a strzelcem bramki był Jorge Felix. Hiszpan strzelił trzecią bramkę w trzecim kolejnym meczu. Kiedy wydawało się, że Piast zmierza po pierwsze w tym sezonie ligowe zwycięstwo, doszło do wyrównania – w 84. minucie za sprawą Erika Exposito. Natomiast na dwie minuty przed końcem regulaminowego czasu gry rzut karny wykorzystał Łukasz Broź i po drugim zwycięstwie Śląsk objął (na jeden dzień) prowadzenie w tabeli.

W równocześnie trwającym meczu Lechia Gdańsk bezbramkowo zremisowała u siebie z Wisłą Kraków. Oba zespoły mają na koncie po dwa remisy. Lechia w ekstraklasie nie strzeliła jeszcze w tym sezonie bramki.

W pierwszym niedzielnym meczu Legia dosyć szczęśliwie wygrała na wyjeździe z Koroną Kielce 2:1. Bramki dla stołecznej drużyny strzelili dwaj sprowadzeni latem zawodnicy: Litwin Arvydas Novikovas (25) i Gruzin Walerian Gwilia w czwartej minucie doliczonego czasu gry. Tuż przed przerwą jedyną bramkę dla gospodarzy zdobył Michal Papadopulos.

W sobotę pierwsze zwycięstwa w tym sezonie odnieśli beniaminkowie – ŁKS Łódź i Raków Częstochowa.

Łodzianie już przed tygodniem zebrali dobre recenzje, choć wtedy zremisowali bezbramkowo z Lechią Gdańsk. Na trzy punkty solidnie zapracowali w sobotę, pokonując na wyjeździe Cracovię 2:1. Goście objęli prowadzenie w 16. minucie, kiedy hiszpański pomocnik Dani Ramirez zagrał idealnie w tempo do Łukasza Sekulskiego, a ten zdobył pierwszego gola dla ŁKS po powrocie do ekstraklasy. W 56. minucie było już 0:2. Michał Helik zagrał piłkę ręką we własnym polu karnym i arbiter podyktował „jedenastkę”. Jej pewnym egzekutorem był Maksymilian Rozwandowicz. W 90. minucie Cracovia przeprowadziła skuteczną akcję i Rumun Sergiu Hanca ładnym strzałem z woleja pokonał Michała Kołbę. Skończyło się na 1:2 i „Pasy” pozostają bez wygranej w oficjalnym meczu w tym sezonie.

Niespodziewanym zwycięstwem gości zakończyła się też pierwsza od 16 lat i zarazem w ekstraklasie potyczka prowadzącej po inauguracyjnej serii meczów Jagiellonii z Rakowem. W Białymstoku jedynego gola zdobył strzałem głową po rzucie wolnym w 81. minucie Tomas Petrasek. Mierzący prawie dwa metry czeski obrońca także na zapleczu ekstraklasy często trafiał do siatki; w poprzednim sezonie uzyskał osiem bramek.

W piątek Lech wygrał w Poznaniu z Wisłą Płock 4:0. Dwa razy bramkarza gości pokonał wprowadzony do gry w drugiej połowie Duńczyk Christian Gytkjaer. Goście byli tłem dla przebudowanego oraz odmłodzonego latem „Kolejorza”. W dodatku dwie ostatnie bramki stracili w samej końcówce, grając w liczebnej przewadze, gdyż w 88. minucie wskutek czerwonej kartki boisko musiał opuścić serbski obrońca poznaniaków Dorde Crnomarković.

W dwóch pierwszych spotkaniach „Nafciarzy” z ławki rezerwowych nie mógł prowadzić Leszek Ojrzyński, co było efektem kary nałożonej przez Komisję Ligi po ostatnim meczu poprzednich rozgrywek. W sobotę okazało się, że z powodu „poważnych problemów osobistych” – jak poinformował klub w komunikacie – szkoleniowiec zrezygnował z dalszej pracy. 47-letni Ojrzyński został zatrudniony w Płocku na początku kwietnia tego roku i pomógł zagrożonej spadkiem drużynie utrzymać się w ekstraklasie. Teraz tymczasowo jego obowiązki przejmie dotychczasowy asystent Patryk Kniat.

Trzeci w tabeli Lech, z czterema punktami i lepszym bilansem bramek, wyprzedza ŁKS i Górnika. Zabrzanie w piątek pokonali KGHM Zagłębie Lubin 1:0. Gola na wagę trzech punktów zdobył w 73. minucie Hiszpan Jesus Jimenez. Mecz na stadionie im. Ernesta Pohla oglądało aż 17 tys. kibiców. To póki co rekord frekwencji na ligowym meczu w tym sezonie.

WYNIKI MECZÓW 2, KOLEJKI PKO EKSTRAKLASY

Górnik Zabrze – Zagłębie Lubin 1:0 (0:0)

Bramka: Jesus Jimenez (73).

Żółte kartki: Przemysław Wiśniewski, Paweł Bochniewicz (Górnik). Sędzia: Łukasz Szczech (Warszawa). Widzów: 17 067.

Górnik Zabrze: Martin Chudy – Boris Sekulić, Przemysław Wiśniewski, Paweł Bochniewicz, Erik Janża – Kamil Zapolnik (63. Daniel Ściślak), Mateusz Matras (46. Łukasz Wolsztyński), Filip Bainović, Alasana Manneh (76. Szymon Matuszek), Jesus Jimenz – Igor Angulo.

Zagłębie Lubin: Konrad Forenc – Bartosz Kopacz, Damian Oko, Lubomir Guldan, Sasza Balić – Alan Czerwiński, Łukasz Poręba (85. Rok Sirk), Bartosz Slisz, Filip Starzyński, Damjan Bohar (59. Sasza Żivec) – Patryk Tuszyński (72. Patryk Szysz).

Lech Poznań – Wisła Płock 4:0 (1:0)

Bramki: Darko Jevtić (13-karny), Christian Gytkjaer (72, 90+3), Kamil Jóźwiak (90+1).

Żółte kartki: Dorde Crnomarković, Kamil Jóźwiak – Titas Milasius, Damian Rasak, Krzysztof Sobieraj (drugi trener). Czerwona kartka: Crnomarković (88). Sędzia: Jarosław Przybył (Kluczbork). Widzów 16 616.

Lech Poznań: Mickey van der Hart – Robert Gumny, Thomas Rogne, Dorde Crnomarković, Wołodymyr Kostewycz – Tymoteusz Klupś (19. Tymoteusz Puchacz), Karlo Muhar, Darko Jevtić (82. Filip Marchwiński), Pedro Tiba, Kamil Jóźwiak – Paweł Tomczyk (62. Christian Gytkjaer).

Wisła Płock: Bartłomiej Żynel – Jakub Rzeźniczak (81. Cezary Stefańczyk), Alan Uryga, Michał Marcjanik, Piotr Tomasik – Titas Milasius (31. Olaf Nowak), Bartłomiej Sielewski, Dominik Furman, Damian Rasak, Mateusz Szwoch – Oskar Zawada (71. Ricardinho).

Cracovia Kraków – ŁKS Łódź 1:2 (0:1)

Bramki: Sergiu Hanca (90) – Łukasz Sekulski (16), Maksymilian Rozwandowicz (56-karny),

Żółte kartki: Michał Helik, David Jablonsky –Adrian Klimczak, Jan Sobociński. Sędzia: Szymon Marciniak (Płock). Widzów 8043.

Cracovia Kraków: Michal Peskovic – Cornel Rapa, Michał Helik, David Jablonsky, Michal Siplak – Bojan Cecaric (60. Mateusz Wdowiak), Janusz Gol, Milan Dimun (60. Sergiu Hanca), Pelle van Amersfoort, Kamil Pestka (30. Sylwester Lusiusz) – Rafael Lopes.

ŁKS Łódź: Michał Kołba – Jan Grzesik (78. Artur Bogusz), Maksymilian Rozwandowicz, Jan Sobociński, Adrian Klimczak – Patryk Bryła (46. Pirulo), Łukasz Piątek, Bartłomiej Kalinkowski, Maciej Wolski, Dani Ramirez – Łukasz Sekulski (68. Rafał Kujawa).

Jagiellonia Białystok – Raków Częstochowa 0:1 (0:0)

Bramka: Tomas Petrasek (81).

Żółte kartki: Martin Pospisil, Taras Romanczuk, Ognjen Mudrinski – Felicio Brown Forbes, Tomas Petrasek, Igor Sapała, Michał Skóraś. Sędzia: Daniel Stefański (Bydgoszcz). Widzów: 12 583.

Jagiellonia Białystok: Damian Węglarz – Jakub Wójcicki, Nemanja Mitrovic, Zoran Arsenic, Guilherme Sitya – Martin Pospisil, Taras Romanczuk – Bartosz Bida (63. Przemysław Mystkowski), Jesus Imaz (83. Martin Kostal), Tomas Prikryl (76. Juan Camara) – Ognjen Mudrinski.

Raków Częstochowa: Michał Gliwa – Dawid Szymonowicz, Tomas Petrasek, Arkadiusz Kasperkiewicz – Jakub Apolinarski (76. Michał Skóraś), Petr Schwarz, Igor Sapała, Patryk Kun – Bryan Nouvier (46. Ruslan Babenko), Miłosz Szczepański (81. Emir Azemovic) – Felicio Brown Forbes.

Korona Kielce – Legia Warszawa 1:2 (1:1)

Bramki: Michal Papadopulos (45) – Arvydas Novikovas (25), Walerian Gwilia (90+4).

Żółte kartki: Michael Gardawski, Ivan Marquez – Igor Lewczuk, Jose Kante, Inaki Astiz. Sędzia: Mariusz Złotek (Stalowa Wola). Widzów: 11 692.

Korona Kielce: Paweł Sokół – Michael Gardawski, Adnan Kovacevic, Ivan Marquez, Daniel Dziwniel – Marcin Cebula (80. Erik Pacinda), Jakub Żubrowski, Ognjen Gnjatic, Wato Arweładze (46. Ivan Jukic), Matej Pucko – Michal Papadopulos (61. Uros Djuranovic).

Legia Warszawa: Radosław Majecki – Paweł Stolarski, Igor Lewczuk, Inaki Astiz, Artur Jędrzejczyk – Domagoj Antolic, Tomasz Jodłowiec (68. Dominik Nagy), Arvydas Novikovas (61. Walerian Gwilia), Andre Martins, Luquinhas – Jarosław Niezgoda (61. Jose Kante).

Śląsk Wrocław – Piast Gliwice 2:1 (0:1)

Bramki: Erik Exposito (84.), Łukasz Broź (88-karny) – Jorge Felix (31).

Żółte kartki: Przemysław Płacheta, Wojciech Golla, Krzysztof Mączyński – Patryk Dziczek, Dominik Steczyk. Sędzia: Paweł Raczkowski (Warszawa). Widzów 12 794.

Śląsk Wrocław: Matus Putnocky – Łukasz Broź, Piotr Celeban, Wojciech Golla, Dino Stiglec – Lubambo Musonda, Krzysztof Mączyński, Michał Chrapek (65. Jakub Łabojko), Robert Pich (59. Damian Gąska), Przemysław Płacheta – Mateusz Cholewiak (73. Erik Exposito).

Piast Gliwice: Frantisek Plach – Bartosz Rymaniak, Jakub Czerwiński, Uros Korun, Mikkel Kirkeskov – Martin Konczkowski, Jorge Felix (79. Jakub Holubek), Patryk Sokołowski, Patryk Dziczek, Gerard Badia (74. Tom Hateley) – Piotr Parzyszek (58. Dominik Steczyk).

Lechia Gdańsk – Wisła Kraków 0:0

Żółte kartki: Rafał Wolski – Maciej Sadlok, Lukas Klemenz, Marcin Wasilewski. Sędzia: Krzysztof Jakubik (Siedlce). Widzów 13 270.

Lechia Gdańsk: Zlatan Alomerovic – Rafał Kobryń, Michał Nalepa, Mario Maloca, Adam Chrzanowski – Egy Maulana Vikri (46. Jarosław Kubicki), Tomasz Makowski, Maciej Gajos, Rafał Wolski (56. Lukas Haraslin), Sławomir Peszko (72. Flavio Paixao) – Artur Sobiech.

Wisła Kraków: Michał Buchalik – David Niepsuj, Rafał Janicki (78. Marcin Wasilewski), Lukas Klemenz, Maciej Sadlok – Kamil Wojtkowski, Jean Carlos (75. Aleksander Buksa), Vullnet Basha, Rafał Boguski, Michał Mak (88. Daniel Morys) – Krzysztof Drzazga.

Pogoń Szczecin – Arka Gdynia 2:0 (0:0)

Bramki: Zvonimir Kozulj (77), Srdjan Spiridonović (97).

Żółte kartki: Daniel Strzelecki (kierownik drużyny) – Adam Marciniak, Adam Deja, Kamil Antonik, Jacek Zieliński (trener). Sędzia: Tomasz Kwiatkowski (Warszawa). Widzów: 3897.

Pogoń Szczecin: Dante Stipica – David Stec, Benedikt Zech, Kostas Triantafyllopoulos, Ricardo Nunes – Sebastian Kowalczyk, Zvonimir Kozulj, Tomas Podstawski (63. Marcin Listkowski), Kamil Drygas, Santeri Hostika (57. Adam Frączczak) – Adam Buksa (73. Srdjan Spiridonović).

Arka Gdynia: Pavels Steinbors – Damian Zbozień, Adam Danch, Frederik Helstrup, Adam Marciniak – Kamil Antonik (70. Mateusz Młyński), Michał Nalepa, Adam Deja, Azer Busuladzic, Nabil Aankour (81. Dawit Skirtladze) – Fabian Serrarens (81. Aleksander Kolew).