Polak z USA przejął Legię

29

Grupa ITI poinformowała w czwartek o sprzedaży 100 proc. udziałów w spółce Legia Warszawa S. A. Nabywcami są Dariusz Mioduski, dotychczasowy członek Rady Nadzorczej Legii (80 proc.) oraz Bogusław Leśnodorski, który od roku pełni funkcję prezesa Legii (20 proc.).

“Legia, która przez 10 lat była częścią Grupy ITI, stanowiła dla nas, jako właścicieli, wielkie wyzwanie, gdyż biznes sportowy z jednej strony rządzi się własnymi prawami, a z drugiej musi dostosować się do realiów rynkowych. Tym bardziej cieszymy się, że sprzedajemy klub, który ma zbilansowany budżet, dysponuje zapleczem w postaci nowoczesnego stadionu i jednocześnie osiąga sportowe sukcesy, będąc liderem polskiej Ekstraklasy. Nowi właściciele Legii dobrze znają spółkę i jej potencjał, bo już od 2012 roku aktywnie uczestniczą w zarządzaniu klubem. Mamy przekonanie, że zapewni to Legii dalszy rozwój, zgodny z jej ambicjami i możliwościami. Chciałbym podziękować wszystkim zawodnikom, trenerom oraz pracownikom klubu za dobrą współpracę przez ostatnią dekadę” – powiedział Wojciech Kostrzewa, prezes i dyrektor generalny Grupy ITI.

Grupa ITI kupiła Legię Warszawa w kwietniu 2004 roku, gdy spółce groziło bankructwo. Po przejęciu klubu Grupa ITI skupiła się na zbudowaniu stabilnego modelu biznesowego, opartego na trzech filarach – sportowym sukcesie pierwszej drużyny, skutecznym włączeniu do pierwszej drużyny młodych piłkarzy trenujących we własnej akademii oraz stworzeniu możliwości do gry na nowoczesnym stadionie. W okresie, gdy Legia należała do ITI, klub dwa razy, w 2006 oraz 2013 roku, zdobył tytuł mistrza Polski. W 2008, 2011, 2012 i 2013 roku Legia wygrała Puchar Polski, a w 2008 roku zdobyła także Superpuchar Polski. W 2012 roku grała w 1/16 finału Ligii Europejskiej, a w 2013 roku w fazie grupowej tych rozgrywek. W 2008 roku utworzona została Fundacja Akademia Piłkarska Legia Warszawa, która wychowała wielu utalentowanych graczy, reprezentujących obecnie Legię i inne europejskie kluby. W sierpniu 2010 roku do użytku oddany został nowy domowy stadion Legii przy ulicy Łazienkowskiej, posiadający ponad 31 tys. miejsc dla kibiców. Legia powstała w 1916 roku i jest najbardziej utytułowanym oraz rozpoznawalnym klubem piłkarskim w historii polskiej piłki nożnej.
Główny udziałowiec Dariusz Mioduski urodził się w 1964 roku i pochodzi z Bydgoszczy. Jako dziecko i nastolatek był kibicem żużlowej Polonii oraz piłkarskiej Zawiszy. Gdy miał 17 lat wyemigrował z rodzicami do Teksasu w Stanach Zjednoczonych.

“Nie znałem języka, dlatego spędziłem w amerykańskim ogólniaku dodatkowy rok. Zaczynaliśmy, jak to w rodzinach emigracyjnych bywa, od 100 dolarów w kieszeni. Trochę mną wstrząsnęło, gdy zrozumiałem, że w USA moi rodzice są robotnikami. Nigdy wcześniej nie widziałem, żeby ojciec miał brudne ręce. A tu nagle pan inżynier, dyrektor z Bydgoszczy, remontuje domy” – wspominał Mioduski w wywiadzie dla “Pulsu Biznesu”.

Mioduski skończył studia na Uniwersytecie św. Tomasza w Houston, a kilka lat później został absolwentem wydziału prawa Uniwersytetu Harvarda w Massachusetts. Potem rozpoczął pracę w kancelarii Vinson&Elkins LLP w Houston oraz w nowojorskim i warszawskim biurze White&Case LLP. Od 1997 r. był partnerem zarządzającym obszarami energetyki i infrastruktury w CMS Cameron McKenna w Warszawie.
Został uznany za jednego z najlepszych prawników specjalizujących się w sektorach energetyki i infrastruktury w Europie Centralnej. W maju 2007 roku wybrano go na prezesa zarządu spółki inwestycyjnej Kulczyk Holding SA, a w grudniu tego samego roku objął stanowisko prezesa zarządu oraz dyrektora generalnego międzynarodowego domu inwestycyjnego Kulczyk Investments SA.

Wiosną 2012 roku zadecydowano o jego wyborze na przewodniczącego rady dyrektorów międzynarodowej spółki Kulczyk Oil Ventures, działającej w sektorze poszukiwania i wydobycia ropy naftowej oraz gazu. Poza wyżej wymienionymi funkcjami Mioduski udziela się też w kilku innych spółkach. W Polenergia SA i PEKAES SA jest przewodniczącym rady nadzorczej, a w Autostrada Wielkopolska SA, Autostrada Eksploatacja SA oraz Polskiej Radzie Biznesu – członkiem zarządu.
Ponadto Mioduski jest wiceprezesem stowarzyszenia Harvard Club of Poland, członkiem polskiej filii Young Presidents’ Organization, członkiem rady dyrektorów stowarzyszenia Central Europe Energy Partners z siedzibą w Brukseli, członkiem Komitetu ds. Energetyki przy Centrum Studiów Strategiczno-Międzynarodowych w Waszyngtonie, członkiem stowarzyszenia “Przychodnia” oraz członkiem rady dyrektorów Aurelian Oil&Gas PLC.

“Kupno Legii jest połączeniem osobistych pasji i marzeń, z kompetencjami, które zbierałem przez 24 lata kariery zawodowej, jako prawnik, menedżer i inwestor. Przez wiele lat aktywnie obserwowałem mechanizmy biznesu sportowego w Stanach Zjednoczonych. Jako członek Rady Nadzorczej Legii uczestniczyłem w procesach, które doprowadziły do zbilansowania budżetu klubu i poprawy poziomu sportowego. Mam długoterminowe i bardzo ambitne plany wobec Legii” – powiedział Mioduski.
Strony transakcji uzgodniły, że nie będą upubliczniać jej wartości i warunków.  Nowi właściciele wraz z pakietem akcji przejęli zadłużenie spółki.

Autor: TD, (R)