Porażki „polskich” drużyn

6

Udinese Calcio, które wyeliminowało Lecha Poznań, wygrało z obrońcą trofeum Zenitem Sankt Petersburgiem 2:0 w pierwszym meczu 1/8 finału piłkarskiego Pucharu UEFA. Jedyna włoska drużyna, która pozostała w europejskich rozgrywkach, ma za sobą już dziewięć meczów, w tym sześć zwycięskich.

Fabio Quagiarella ( z prawej ) w walce o piłkę z Pavlem Pogrebnyakiem

Udinese Calcio, które wyeliminowało Lecha Poznań, wygrało z obrońcą trofeum Zenitem Sankt Petersburgiem 2:0 w pierwszym meczu 1/8 finału piłkarskiego Pucharu UEFA.
Jedyna włoska drużyna, która pozostała w europejskich rozgrywkach, w obecnej edycji Pucharu UEFA ma za sobą już dziewięć meczów, w tym sześć zwycięskich. Zenit trafił do tych rozgrywek z Ligi Mistrzów i dołączył w 1/8 finału. Bramki padały pod koniec spotkania. W 85. minucie trafił Fabio Quagliarella, a w siódmej minucie doliczonego czasu gry z rzutu karnego wynik spotkania ustalił Antonio di Natale.
W ośmiu czwartkowych meczach nie zabrakło polskich akcentów. W zespole Metalistu Charków, który w wyjazdowej konfrontacji przegrał z Dynamem Kijów 0:1, całe spotkanie rozegrał obrońca polskiej reprezentacji Seweryn Gancarczyk. Polak w 77. minucie został ukarany żółtą kartką.
W ostatniej kolejce ligowej w ukraińskiej ekstraklasie, także doszło do konfrontacji tych drużyn. Na boisku w Charkowie lepsi okazali się goście z Kijowa. Swoją wyższość potwierdzili także w czwartek. Jedyny gol meczu padł w 54. minucie. Po rzucie rożnym w polu karnym Metalista dobrze znalazł się Ognjen Vukojević i strzałem głową pokonał bramkarza.
W trzecim zespole z Ukrainy, który znalazł się w czołowej "16" rozgrywek – Szachtarze Donieck z ławki rezerwowych porażkę z CSKA Moskwa 0:1 obserwował pomocnik kadry Leo Beenhakkera Mariusz Lewandowski.
Była to pierwsza potyczka ekipy ze stolicy Rosji z przeciwnikiem z Ukrainy w międzynarodowej rywalizacji. Bramkę na wagę zwycięstwa zdobył w 50. minucie z rzutu karnego Brazylijczyk Vagner Love.
Do Hamburga, w którym społeczność turecka liczy około 60 tys. osób, przyjechał Galatasaray Stambuł. Gospodarze, mimo wielu nadarzających się okazji i grania od 52. minuty w przewadze, nie zdołali strzelić zwycięskiego gola. Przed 52-tysięczną publicznością padł remis 1:1.
Bez kontuzjowanych Belga Jana Vertoghena oraz Hiszpana Gabriego Ajax Amsterdam przegrał z Olympique Marsylia 1:2. Wszystkie bramki padły w pierwszej połowie gry. Dla Francuzów trafił Benoit Cheyrou (18) i Mamadou Niang (32). Kontaktowego gola zdobył z rzutu karnego Luis Suarez (35).
Z wygraną nie miał również kłopotów Manchester City, który pokonał duński AaB Aalborg 2:0.
Werder Brema pokonał francuski Saint Etienne 1:0. Bez bramek było natomiast w Paryżu, gdzie miejscowy Paris Saint Germain zmierzył się ze Sportingiem Braga.
Rewanże 19 marca.
JG, (R)

WYNIKI PIERWSZYCH MECZÓW 1/4 FINAŁU PUCHARU UEFA
Paris Saint Germain – Sporting Braga 0:0.
Werder Brema – Saint Etienne 1:0 (1:0). Bramka: Naldo (20).
Olympique Marsylia – Ajax Amsterdam 2:1 (2:1). Bramki: dla Olympique – Benoit Cheyrou (18), Mamadou Niang (32); dla Ajaksu – Luis Suarez (36-karny). Czerwona kartka: Gregory van der Wiel (42, Ajax).
Manchester City – AaB Aalborg 2:0 (2:0). Bramki: Felipe Caicedo (7), Shaun Wright-Phillips (30).
Udinese Calcio – Zenit St. Petersburg 2:0 (0:0). Bramka: Fabio Quagliarella (85), Antonio di Natale (90+7-karny).
Hamburger SV – Galatasaray Stambuł 1:1 (0:1). Bramki: dla Hamburgera – Marcell Jansen (49); dla Galatasaray – Ayhan Akman (32). Czerwona kartka – Emre Asik (52, Galatasaray).
Dynamo Kijów – Metalist Charków 1:0 (0:0). Bramka: Ognjen Vukojević (54).
CSKA Moskwa – Szachtar Donieck 1:0 (0:0). Bramka: Vagner Love (50-karny). Sędziował Włoch Nicola Rizzoli.