Radomiak upokorzył Legię

75
Radomiak bronił się w mądrze i szczęśliwie, a po przerwie zadał Legii trzy ciosy FOTO: LEGIA.NET

Wicemistrz Polski Raków Częstochowa przegrał w Białymstoku z Jagiellonią 0:3 w 2. kolejce piłkarskiej PKO BP Ekstraklasy. W innych niedzielnych meczach Warta Poznań zremisowała z Pogonią Szczecin 1:1, a Cracovia uległa Śląskowi Wrocław 1:2. Sensacją była sobotnia porażka Legii Warszawa z Radomiakiem. Po dwóch seriach nikt w lidze nie ma kompletu punktów.

W niedzielę zaprezentowały się zespoły, które rywalizowały w minionym tygodniu w eliminacjach Ligi Konferencji. Jak się okazuje, nie wszyscy potrafili pogodzić występy na arenie międzynarodowej i krajowej.

Najlepiej spisał się Śląsk, który pokonał na wyjeździe Cracovię 2:1, choć od 66. minuty musiał grać w dziesiątkę (czerwona kartka za drugą żółtą Petra Schwarza), a w ostatnich minutach nawet w dziewiątkę, gdy czerwoną kartkę ujrzał Mark Tamas. Bramki dla wrocławian zdobyli skuteczny tego lata Robert Pich oraz Erik Exposito. W doliczonym czasie gry rozmiary porażki Cracovii zmniejszył Pelle van Amersfoort.

Remis 1:1 w Grodzisku Wielkopolskim z Wartą Poznań zanotowała trzecia w poprzednim sezonie Pogoń Szczecin (jako jedyna z polskich drużyn odpadła w czwartek w LK). „Portowcom” nie pomógł fakt, że od 11. minuty grali w przewadze po czerwonej kartce dla Łukasza Trałki, a chwilę potem prowadzili po golu z rzutu karnego Kamila Drygasa. W końcówce meczu Warta wyrównała po uderzeniu głową Roberta Ivanova.

Do niespodzianki doszło w Białymstoku, gdzie wicemistrz Polski Raków przegrał z Jagiellonią aż 0:3. Bohaterem gospodarzy był strzelec dwóch goli Taras Romanczuk, a jedno trafienie dołożył Jesus Imaz.

Dzień wcześniej wydarzeniem była m.in. porażka broniącej tytułu Legii Warszawa (awansowała niedawno do 3. rundy eliminacji Ligi Mistrzów) na wyjeździe z beniaminkiem Radomiakiem 1:3. Gospodarze kończyli mecz w dziesiątkę, goście – w dziewiątkę, bo Filip Mladenovic i Josue za niesportowe zachowanie zostali usunięci z boiska.

Gol w 46. minucie Mateusza Radeckiego stał się sygnałem do ataków Radomiaka. Legioniści wyraźnie nie radzili sobie z ofensywnym stylem gry gospodarzy. Trener gości dokonał dwóch zmian w składzie, ale niewiele to dało. Kiedy w 67. minucie wyleciał z boiska Mladenovic przewaga Radomiaka stała się jeszcze wyraźniejsza. Jej efektem była bramka zdobyta przez Karola Angielskiego. Ciekawa była końcówka meczu. Legia strzeliła kontaktowego gola w 82. minucie. Wkrótce potem czerwone kartki ujrzeli Filipe Nascimento i Josue. Potem rozpoczęła się wymiana ciosów. Legia dążyła do wyrównania, ale groźniejsze akcje konstruował Radomiak. Po jednej z kontr Dominik Sokół wpakował piłkę do siatki gości, ustalając wynik meczu.

Natomiast w piątek głośno było o debiucie w polskiej lidze mistrza świata z 2014 roku Lukasa Podolskiego (grał od 46. minuty). Były piłkarz reprezentacji Niemiec nie zdołał jednak pomóc Górnikowi w zdobyciu punktów. Górnik przegrał u siebie z imponującym zwłaszcza w drugiej połowie Lechem Poznań 1:3. Tego samego dnia Zagłębie Lubin pokonało u siebie beniaminka Górnika Łęczna 3:1, a każdy z trzech goli dla gospodarzy był bardzo efektowny, po strzale z dystansu. Dwukrotnie trafił tak Patryk Szysz, wychowanek… klubu z Łęcznej, a raz Sasa Zivec.

Po dwóch kolejkach na czele tabeli z czterema punktami jest Wisła Kraków, która w sobotę zremisowała w Niecieczy z beniaminkiem Bruk-Betem Termalicą 2:2.

Tyle samo punktów mają Jagiellonia, Lech, Pogoń, Radomiak, Śląsk i Lechia, która w poniedziałek, w ostatnim meczu kolejki, pokonała w Gdańsku Wisłę Płock 1:0 po samobójczym trafieniu Dawida Kocyły. W 63. minucie skrzydłowy Wisły próbował zablokować dośrodkowanie z prawej strony Josepha Ceesaya, tymczasem po jego wślizgu piłka wpadła do bramki w tzw. krótki róg obok zaskoczonego Bartłomieja Gradeckiego.

WYNIKI MECZÓW 2. KOLEJKI PKO BP EKSTRAKLASY:

Zagłębie Lubin – Górnik Łęczna 3:1 (1:1)

Bramki: Patryk Szysz (22, 85), Sasa Zivec (55) – Przemysław Banaszak (33).

Żółte kartki: Sergiej Krykun, Janusz Gol (Górnik). Sędzia: Sebastian Krasny (Kraków). Widzów: 3000.

Górnik Zabrze – Lech Poznań 1:3 (1:1)

Bramki: Jesus Jimenez (8-karny) – Jakub Kamiński (38), Mikael Ishak (49), Michał Skóraś (69).

Żółte kartki: Filip Bainovic, Erik Janza – Lubomir Satka. Czerwona kartka: Joel Pereira (89, Lech). Sędzia: Szymon Marciniak (Płock). Widzów: 18 659.

Termalica Nieciecza – Wisła Kraków 2:2 (1:0)

Bramki: Adam Radwański (28), Piotr Wlazło (66-wolny) – Gieorgij Żukow (56), Maciej Sadlok (90-głową).

Żółte kartki: Wiktor Biedrzycki, Piotr Wlazło – Konrad Gruszkowski. Sędzia: Tomasz Kwiatkowski (Warszawa). Widzów 4595.

Stal Mielec – Piast Gliwice 0:2 (0:2)

Bramki: Kristopher Vida (18), Arkadiusz Pyrka (45+1-głową).

Sędzia: Paweł Gil (Lublin).

Radomiak Radom – Legia Warszawa 3:1 (0:0)

Bramki: Mateusz Radecki (46), Karol Angielski (80), Dominik Sokół (90+6) – Maik Nawrocki (82).

Żółte kartki: Mario Rondon, Filipe Nascimento, Damian Jakubik, Mateusz Radecki – Ernest Muci, Bartosz Slisz. Czerwone kartki: Nascimento (87) – Filip Mladenovic (67-za uderzenie rywala), Josue (87). Sędzia: Jarosław Przybył (Kluczbork).

Cracovia – Śląsk Wrocław 1:2 (0:1)

Bramki: Pelle van Amersfoort (90+1) – Robert Pich (16-karny), Erik Exposito (88).

Żółte kartki: Florian Loshaj, Lukas Hrosso – Petr Schwarz, Szymon Lewkot, Erik Exposito. Czerwone kartki: Schwarz (66), Mark Tamas (90+5-za uderzenie rywala). Sędzia: Tomasz Wajda (Żywiec). Widzów 6144.

Jagiellonia Białystok – Raków Częstochowa 3:0 (2:0)

Bramki: Taras Romanczuk (35, 87-głową), Jesus Imaz (38).

Żółte kartki: Martin Pospisil – Alexandre Guedes, Jordan Courtney-Perkins. Sędzia: Sebastian Jarzębak (Bytom). Widzów: 7683.

Warta Poznań – Pogoń Szczecin 1:1 (0:1)

Bramki: Robert Ivanov (84-głową) – Kamil Drygas (12-karny).

Żółte kartki: Robert Ivanov, Adam Zrelak, Mateusz Kupczak – Damian Dąbrowski, Maciej Żurawski. Czerwone kartki: Łukasz Trałka (11-faul) – Żurawski (90+1). Sędzia: Damian Sylwestrzak (Wrocław). Widzów 2328.

Lechia Gdańsk – Wisła Płock 1:0 (0:0)

Bramka: Dawid Kocyła (63-samobójcza).

Żółte kartki: Mario Maloca, Jarosław Kubicki – Jakub Rzeźniczak, Damian Michalski, Dusan Lagator. Sędzia: Bartosz Frankowski (Toruń). Widzów: 7772.