Rok Hamiltona i Mercedesa

47
Max Verstappen wygrał ostatni wyścig sezonu 2020, ale do zajęcia drugiego miejsca w klasyfikacji generalnej zabrakło mu 10 punktów FOTO: EPA/FIA/F1

Max Verstappen wygrał ostatni wyścig sezonu 2020 – Grand Prix Abu Zabi. Kierowca Red Bulla utrzymał pole position wywalczone w sobotę i nie pozwolił odebrać sobie dziesiątego zwycięstwa w karierze. Podium uzupełnił duet Mercedesa, czyli Valtteri Bottas oraz Lewis Hamilton.

W sobotnich kwalifikacjach (12 grudnia) dość nieoczekiwanie najlepszy okazał się Verstappen, który zdołał pokonać duet zespołu z Brackley, zdobywając trzecie pole position w karierze.

Na starcie wyścigu 23-latek nie pozwolił się wyprzedzić i zachował pozycję lidera. Do zmian nie doszło również na kolejnych pozycjach – Bottas pozostał przed Hamiltonem, a Lando Norris (McLaren) utrzymał się przed Alexandrem Albonem (Red Bull).

Po przejechaniu pięciu okrążeń przewaga prowadzącego Verstappena nad drugim Bottasem wynosiła już nieco ponad dwie i pół sekundy. Ciekawą walkę stoczyli Norris i Albon, z której zwycięsko wyszedł kierowca Red Bulla przesuwając się na czwartą lokatę. Kilka minut później pech dopadł Sergio Pereza. Triumfator Grand Prix Sakhiru z powodu awarii silnika musiał wycofać się z wyścigu w bardzo smutny sposób żegnając się z ekipą Racing Point.

Całe zdarzenie wywołało pojawienie się na torze samochodu bezpieczeństwa. Po zakończeniu okresu neutralizacji strata Bottasa do Verstappena zmniejszyła się do półtorej sekundy. Po kilku następnych okrążeniach Holender znów miał bezpieczną przewagę wynoszącą blisko trzy sekundy. Na piąte miejsce kosztem Norrisa przesunął się Daniel Ricciardo (Renault). Kolejne pozycje tracił Charles Leclerc (Ferrari), który po pit stopie spadł na koniec stawki.

25. kółek przed końcem wyścigu Verstappen jechał już ponad siedem sekund przed Bottasem. Ze stratą niespełna 2,5 s za Finem plasował się natomiast Hamilton. Świetnie w środku stawki prezentował się Pierre Gasly (AlphaTauri). Francuski kierowca najpierw bez większych problemów wyprzedził Lance’a Strolla, a chwilę później poradził sobie również z Sebastianem Vettelem (Ferrari) i wskoczył na ósmą pozycję.

Przez kolejne okrążenia na Yas Marina nie działo się zbyt wiele ciekawego. Czołówka dalej jechała na zajmowanych wcześniej pozycjach. Podobnie było z tyłu stawki, gdzie również nie dochodziło do przetasowań. Na 44. kółku Verstappen narzekał na niepokojące wibracje, jakie odczuł po wyjściu z zakrętu, ale nie miały one wpływu na świetną jazdę Holendra.

W końcówce wyścigu drobne kłopoty techniczne dopadły George’a Russella (Williams), ale Brytyjczyk utrzymał się na 15. miejscu. Nic nie zmieniło się także na czołowych lokatach. Ostatni wyścig sezonu 2020 wygrał Verstappen z dużą przewagą nad Bottasem i Hamiltonem, ale nie wystarczyło to do zajęcia drugiego miejsca w klasyfikacji generalnej.

Hamilton, którego w ubiegłym tygodniu w Bahrajnie zabrakło z powodu zakażenia COVID-19, nie był w niedzielę w najwyższej formie. „Nie sądziłem, że w ogóle będę mógł wystartować. Fizycznie chyba nigdy nie byłem tak wykończony. Jakoś jednak dotrwałem do mety. W przerwie między sezonami czekam na okazję do odpoczynku, powrotu do treningów i doprowadzenia organizmu do stanu, w którym powinien być” – powiedział na mecie Brytyjczyk.

Tuż za podium znalazł się Albon, który do końca naciskał Hamiltona, a dalej sklasyfikowani zostali Norris, Sainz, Ricciardo, Gasly, Ocon i Stroll.

Czterokrotny mistrz świata Vettel (wszystkie tytuły wywalczył jako kierowca Red Bulla), w swoim prawdopodobnie ostatnim wyścigu w barwach Ferrari, zajął 14. miejsce.

Znów bez punktów wyścig zakończyli zawodnicy Alfa Romeo Racing Orlen, którego kierowcą testowym jest Robert Kubica. Kimi Raikkonen zajął w Abu Zabi 12., a Antonio Giovinazzi – 16. miejsce.

Pech Pereza okazał się kluczowy w klasyfikacji konstruktorów. Racing Point straciło trzecią pozycję na rzecz McLarena. Mistrzostwo zdobył już wcześniej Mercedes, a na drugim miejscu uplasował się Red Bull. Dopiero szóstą lokatę zajęło Ferrari.