Rozgrywki w czasach wirusa

96
FOTO: ARCHIWUM

Wznowienie sezonu PKO BP Ekstraklasy staje się coraz bardziej realne. Polski Związek Piłki Nożnej potwierdził ramowy terminarz dokończenia rozgrywek, a Ekstraklasa SA ogłosiła wyjątkowe zasady organizacji spotkań w czasie epidemii COVID-19.

Pierwsze mecze PKO Ekstraklasy po wznowieniu sezonu mają się odbyć 29 maja. Do rozegrania pozostało 11 kolejek, czyli 88 spotkań. Departament Rozgrywek Krajowych PZPN-u wspólnie z Ekstraklasą SA przygotował także ramowy terminarz rozgrywek Totolotek Pucharu Polski, Fortuna I ligi oraz drugiej ligi do końca sezonu 2019/2020.
Powrót na boiska zaplanowano na 26 i 27 maja, kiedy odbędą się zaległe mecze ćwierćfinałowe Pucharu Polski. I tak najpierw Miedź Legnica podejmie Legię Warszawa, a następnie Stal Mielec zagra z Lechem Poznań. Wcześniej, przed zawieszeniem rozgrywek z powodu pandemii koronawirusa, awanse do półfinału Pucharu Polski zagwarantowały sobie Cracovia oraz Lechia. „Pasy” po dogrywce pokonały GKS Tychy 2:1, a gdańszczanie w takim samym stosunku, tylko bez dodatkowego czasu, wygrali z Piastem Gliwice.
Półfinały tych rozgrywek odbędą się 7-8 lipca. Jeśli do finału Pucharu Polski awansują dwa kluby PKO BP Ekstraklasy, decydujący mecz odbędzie się 24 lipca. Jeśli udział w finale weźmie przynajmniej jeden klub z Fortuna I ligi, spotkanie finałowe zostanie rozegrane 22 lipca.
Ekstraklasa ruszy w piątek, 29 maja. Przewidziano rozegranie wszystkich kolejek, żeby w sumie było ich 37, trzy z nich odbędą się w środy: 10 i 24 czerwca oraz 15 lipca. Zakończenie sezonu – 18-19 lipca.
Rozgrywki pierwszej i drugiej ligi ruszą w weekend 2-3 czerwca. Dokładne daty oraz godziny meczów będą ustalone w późniejszym terminie. Potrwają do 26 lipca, a 28 i 31 lipca odbędą się baraże o grę na zapleczu Ekstraklasy.

Strefa zero, 24 piłki, maseczki i reżim sanitarny – tak będą wyglądały mecze po wznowieniu sezonu. Ekstraklasa SA ogłosiła wyjątkowe zasady organizacji spotkań w czasie epidemii COVID-19. Najważniejszym z zapisów ekstraordynaryjnego regulaminu jest podział stadionów na specjalne strefy.
„Osoby z identyfikatorami przyporządkowującymi ich do danego obszaru nie będą mogły przemieszczać się do innego sektora. Kluczowym miejscem na obiekcie będzie strefa zero, w której przebywać będą jedynie te osoby, które przeszły wcześniej izolację i zostały przebadane na obecność koronawirusa” – czytamy w komunikacie.
To oznacza, że do strefy zero będą dopuszczone tylko osoby z klubowych list izolacyjnych (po 50 na klub), którzy przeszli już pierwszą turę testów na obecność SARS-CoV-2, sędziowie i pracownicy realizującego sygnał TV Ekstraklasa Live Park. Wszystkie osoby pracujące na stadionie poza piłkarzami, sędziami i trenerami przekazującymi wskazówki zawodnikom, zostaną zobowiązane do zasłaniania ust i nosa do momentu opuszczenia przez nich obiektu.
„Każda osoba znajdująca się na stadionie zobowiązana jest do przestrzegania przepisów prawa powszechnego dotyczącego reżimu higienicznego, w szczególności zakrywania ust i nosa. Na meczu nie będzie chłopców do podawania piłek. Wcześniej zostaną przygotowane 24 piłki, aby nie powodować opóźnienia gry. Jakikolwiek catering jest zabroniony. Nie będzie również dziecięcej eskorty i maskotek. Będziemy z każdym klubem indywidualnie ustalać szczegóły, uwzględniając ich warunki stadionowe” – tłumaczy dyrektor operacyjny Ekstraklasy SA Marcin Stefański.
Specjalnymi procedurami objęci zostaną również pracownicy Ekstraklasa Live Park. Prawie 300 osób z tej firmy poddało się izolacji. Po kwarantannie przejdą badania na obecność SARS-CoV-2.
„W trakcie przejazdów na mecze, a także podczas pracy na stadionie, obowiązywać nas będą rygorystyczne przepisy sanitarne. Dotyczą one między innymi rodzaju używanych maseczek, noclegów w osobnych pokojach, dezynfekcji rąk po każdym użyciu sprzętu” – wyjaśnia dyrektor operacyjny Ekstraklasa Live Park, Marcin Serafin.
Spotkania będą rozgrywane bez udziału publiczności, a Ekstraklasa SA rekomenduje, by kluby podejmowały działania zachęcające kibiców do pozostania w domach i niegromadzenia się w związku z organizacją spotkań ligowych.
Na każde ze spotkań PKO Ekstraklasy będzie mogło wejść do 15 dziennikarzy, którzy na stadionie będą poruszali się poza strefami, w których mogą przebywać osoby objęte izolacją. Konferencje prasowe i rozmowy z piłkarzami nie będą się odbywać.
„Celem wprowadzenia nowych regulacji jest maksymalne zapewnienie bezpieczeństwa, przy minimalnej liczbie osób niezbędnych do organizacji spotkania oraz zachowaniu pomiędzy nimi bezpiecznego dystansu” – przekonuje prezes Ekstraklasy Marcin Animucki.

TERMINARZ DOKOŃCZENIA ROZGRYWEK
PKO BP Ekstraklasa
maj – 30-31
czerwiec – 6-7, 10, 14, 20-21, 24, 27-28
lipiec – 4-5, 11-12, 15, 18-19

Fortuna I liga i II liga
czerwiec 2-3, 6-7, 13-14, 17, 20-21, 27-28
lipiec – 1, 4-5, 11-12, 16, 19, 25-26

Baraże – 28 i 31 lipca

Puchar Polski
1/4 finału – 26-27 maja
1/2 finału – 7-8 lipca
Finał – 22 lub 24 lipca