Rozpędzona „Lokomotywa”

61
Cudowne trafienie i poprzedzająca je solowa akcja Yawa Yeboaha (z prawej) nie pozostały niezauważone przez światowe media FOTO: GOAL.PL

Piłkarze Lecha Poznań odnieśli czwarte zwycięstwo z rzędu, pokonując u siebie Lechię Gdańsk 2:0, i umocnili się na pierwszym miejscu w tabeli PKO BP Ekstraklasy.

Pojedynek w Poznaniu zapowiadał się jako najciekawsze wydarzenie piątej kolejki. Do prowadzącego w tabeli Lecha przyjechała Lechia, która do soboty zajmowała drugie miejsce w tabeli, mając na koncie dwie wygrane i dwa remisy. Mecz był jednak dość jednostronnym widowiskiem, gospodarze zagrali przede wszystkim konsekwentnie i byli świetnie zorganizowani w defensywie. Zwyciężyli bez kłopotów 2:0, a gole strzelili Szwed Mikael Ishak w 17. minucie oraz Gruzin Nika Kwekweskiri w 63. minucie z rzutu wolnego.

W tabeli podopieczni Macieja Skorży mają 13 punktów i o trzy wyprzedzają Pogoń Szczecin, a już o pięć trzecią Lechię.

W innym niedzielnym spotkaniu Piast Gliwice zremisował ze Śląskiem Wrocław 1:1. Gospodarze prowadzili od 66. minuty po golu Węgra Kristophera Vidy, lecz w doliczonym czasie gry pięknym strzałem przewrotką popisał się rezerwowy Fabian Piasecki. Oba zespoły mają po siedem punktów. Dla wciąż niepokonanego w lidze Śląska to już czwarty remis w tym sezonie.

Dzień wcześniej pierwsze zwycięstwo odniosła Cracovia, pokonując u siebie Jagiellonię Białystok 2:1. W doliczonym czasie pierwszej połowy rzut karny dla gospodarzy wykorzystał Holender Pelle van Amersfoort, a w 62. minucie prowadzenie podwyższył Rumun Sergiu Hanca. Jagiellonię stać było tylko na trafienie Hiszpana Jesusa Imaza w 69. minucie. Piłkarze Cracovii wystąpili w specjalnych koszulkach ze zdjęciem drużyny, która sto lat temu wywalczyła pierwszy, historyczny tytuł mistrza Polski.

W pozostałych sobotnich meczach nie było niespodzianek. Zamykający tabelę z dwoma punktami Górnik Łęczna przegrał u siebie z Wisłą Kraków 1:3. W 48. min fantastyczną akcją popisał się Yaw Yeboah, który wykonując taniec z piłką oszukał w polu karnym czterech zawodników Górnika i strzelił z ostrego kąta w długi róg, nie dając szans obrony bramkarzowi gospodarzy.

Cudowne trafienie Ghańczyka nie pozostało niezauważone przez światowe media. Film z niezwykłą akcją Yeboaha pojawił się między innymi na twitterowym profilu ESPN, obserwowanym przez blisko trzy miliony internautów. W poniedziałkowy poranek z kolei nagranie pojawiło się na oficjalnym profilu FIFA, śledzonym przez 14,5 miliona użytkowników.

W Szczecinie Pogoń (10 pkt) przegrywała wprawdzie do przerwy ze Stalą Mielec 0:1, ale w drugiej połowie zdobyła cztery bramki – w tym dwie z rzutów karnych Kamil Drygas, dzięki czemu nowy wicelider zwyciężył 4:1. Gospodarze mogli strzelić jeszcze kilka goli. Najlepszą okazję miał Rafał Kurzawa w 87. min, ale Rafał Strączek sparował jego strzał na rzut rożny.

Wkrótce Pogoń będzie jeszcze silniejsza. Dwuletni kontrakt, z możliwością przedłużenia na kolejny rok, podpisał 83-krotny reprezentant Polski Kamil Grosicki. To drugi, po przejściu Lukasa Podolskiego do Górnika Zabrze, najgłośniejszy transfer tego lata w PKO BP Ekstraklasie. „Kamila jeszcze nie widziałem w treningu. Zapewne potrzebuje trochę czasu. Krok po kroku musimy go doprowadzić do pełnej dyspozycji. Ostatni sezon zagrał w 2019/20 i trzeba cierpliwości, by pokazał pełnię możliwości” – przyznał trener Pogoni Kosta Runjaic.

Dwa spotkania 5. kolejki rozegrano w piątek. W meczu na wodzie, w niezwykle trudnych warunkach, Wisła Płock pokonała KGHM Zagłębie Lubin 4:0. Dwie bramki zdobył Łukasz Sekulski, ale największym bohaterem był Rafał Wolski, który zaliczył gola i aż trzy asysty.

W Radomiu beniaminek Radomiak, dzięki bramce w doliczonym czasie gry Wenezuelczyka Mario Rondona, wygrał z Wartą Poznań 1:0. Wcześniej, w 56. minucie, gospodarze (Leandro) nie wykorzystali rzutu karnego.

Z uwagi na występy Legii i Rakowa w rozgrywkach UEFA, odwołano zaplanowane na ten weekend mecze tych drużyn – warszawskiej z Bruk-Betem Termalicą Nieciecza i częstochowskiej z Górnikiem Zabrze.

WYNIKI MECZÓW 5. KOLEJKI PKO BP EKSTRAKLASY:

Wisła Płock – Zagłębie Lubin 4:0 (2:0)

Bramki: Łukasz Sekulski (5, 59), Rafał Wolski (21), Ian Soler (63-samob.).

Żółte kartki: Łukasz Sekulski – Jewgienij Baszkirow, Kacper Chodyna, Łukasz Poręba. Sędzia: Paweł Raczkowski (Suwałki). Widzów: 1500.

Radomiak Radom – Warta Poznań 1:0 (0:0)

Bramka: Mario Rondon (90+2).

Żółte kartki: Dariusz Banasik (trener) – Aleks Ławniczak, Mateusz Kupczak. Sędzia: Tomasz Musiał (Kraków). Widzów: 4222.

Cracovia – Jagiellonia Białystok 2:1 (1:0)

Bramki: Pelle van Amersfoort (45+3-karny), Sergiu Hanca (62) – Jesus Imaz (69).

Żółte kartki: Karol Knap, Marcos Alvarez, Matej Rodin – Martin Pospisil, Taras Romanczuk, Błażej Augustyn. Sędzia: Tomasz Kwiatkowski (Warszawa). Widzów: 6784.

Górnik Łęczna – Wisła Kraków 1:3 (0:1)

Bramki: Michal Frydrych (74-samobójcza) – Michal Skvarka (20), Yaw Yeboah (48), Felicio Brown Forbes (62).

Żółte kartki: Bartosz Rymaniak – Mateusz Młyński, Konrad Gruszkowski. Sędzia: Łukasz Kuźma (Białystok). Widzów: 4014.

Pogoń Szczecin – Stal Mielec 4:1 (0:1)

Bramki: Kamil Drygas (49-karny, 71-karny), Krystian Getinger (57-samobójcza), Kostas Triantafyllopoulos (88) – Grzegorz Tomasiewicz (34).

Żółte kartki: Jonathan de Amo, Maciej Domański, Mateusz Żyro (Stal). Sędzia: Bartosz Frankowski (Toruń). Widzów: 5767.

Piast Gliwice – Śląsk Wrocław 1:1 (0:0)

Bramki: Kristopher Vida (66) – Fabian Piasecki (90+4).

Żółte kartki: Patryk Sokołowski, Alberto Toril – Diogo Verdasca, Fabian Piasecki. Sędzia: Łukasz Szczech (Warszawa). Widzów: 3798.

Lech Poznań – Lechia Gdańsk 2:0 (1:0)

Bramki: Mikael Ishak (17), Nika Kwekweskiri (63).

Żółte kartki: Pedro Tiba – Mateusz Żukowski, Mario Maloca, Dusan Kuciak. Sędzia: Krzysztof Jakubik (Siedlce). Widzów: 14 652.