Skuteczny Lewandowski

8
Robert Lewandowski pierwszy raz trafił do siatki w 12. minucie z rzutu karnego. Kwadrans później wykorzystał sytuację sam na sam z bramkarzem Dynama FOTO: EPA / LUKAS BARTH-TUTTAS

Robert Lewandowski zdobył dwie bramki w meczu z Bayernu Monachium z Dynamem Kijów w Lidze Mistrzów (5:0). Samodzielnym rekordzistą pod względem liczby występów w tych rozgrywkach został Portugalczyk Cristiano Ronaldo. W środę zagrał po raz 178. w karierze.

Pierwszy raz kapitan reprezentacji Polski trafił do siatki w 12. minucie z rzutu karnego. Kwadrans później wykorzystał sytuację sam na sam z bramkarzem Dynama po prostopadłym podaniu Thomasa Muellera. W drugiej połowie po jednym trafieniu dołożyli Serge Gnabry (68.) i Leroy Sane (74.). Lewandowski grał w środę do 79. minuty, kiedy zmienił go Eric Maxim Choupo-Moting. W 87. minucie Kameruńczyk ustalił wynik spotkania na 5:0. W ekipie gości od początku drugiej połowy wystąpił Tomasz Kędziora.

Kapitan reprezentacji Polski ma na koncie cztery gole w tym sezonie w Champions League, a od początku kariery na listę strzelców wpisał się w tych rozgrywkach 77 razy. Umocnił się na trzecim miejscu w klasyfikacji wszech czasów. Więcej bramek od niego zdobyli tylko Ronaldo – 136 oraz Argentyńczyk Lionel Messi – 121. Jak podaje serwis statystyczny Opta, w ostatnich 100 meczach o stawkę w barwach bawarskiego klubu Lewandowski strzelił… 119 bramek. Z kolei od początku 2021 roku uzyskał 41 goli, a najlepszy z pozostałych graczy ma 35 (uwzględniając tylko pięć najsilniejszych lig w Europie).

Bayern ma po dwóch kolejkach sześć punktów, osiem strzelonych bramek i ani jednej straconej. Na drugim końcu tabeli grupy E jest niespodziewanie Barcelona, która uległa w Lizbonie Benfice 0:3 i nie ma jeszcze ani punktu, ani strzelonego gola, ani nawet… celnego strzału. W 1. kolejce przegrała u siebie z Bayernem również 0:3.

Broniący barw Manchesteru United Ronaldo jest rekordzistą nie tylko pod względem liczby występów, ale także zdobytych bramek, i wciąż pracuje na powiększenie obu dorobków. Wprawdzie 178 rozegranych meczów to tylko o jeden więcej od Hiszpana Ikera Casillasa, ale już w strzeleckiej klasyfikacji wszech czasów Portugalczyk jest zdecydowanym liderem. W środę zdobył swojego 136. gola w doliczonym czasie spotkania grupy F, w którym rywalem był Villarreal, i dał „Czerwonym Diabłom” zwycięstwo na Old Trafford 2:1. Angielski klub zrewanżował się „Żółtej Łodzi Podwodnej” za majowy finał Ligi Europy w Gdańsku, który drużyna z Hiszpanii wygrała po rzutach karnych.

Była to piąta konfrontacja tych ekip w Champions League w historii. Wszystkie cztery poprzednie mecze zakończyły się bezbramkowymi remisami. „Czerwone Diabły” mają trzy punkty, podobnie jak Young Boys Berno, z którym przed dwoma tygodniami niespodziewanie przegrały 1:2. Liderem po zwycięstwie nad mistrzem Szwajcarii 1:0 jest Atalanta Bergamo z czterema punktami, a Villarreal ma jeden.

W hicie grupy H w Turynie Juventus, w którego barwach całe spotkanie rozegrał bramkarz Wojciech Szczęsny, wygrał z broniącą trofeum Chelsea Londyn 1:0. Zwycięską bramkę zdobył już w 10. sekundzie drugiej połowy Federico Chiesa. „Stara Dama” z kompletem punktów i bilansem goli 4-0 prowadzi w tabeli, a za nią są „The Blues” oraz Zenit Sankt Petersburg z trzema „oczkami”. Rosyjska ekipa pokonała u siebie pozostającego bez zdobyczy punktowej mistrza Szwecji Malmoe FF 4:0.

W grupie G prowadzi FC Salzburg (4 pkt), którego piłkarzem – obecnie kontuzjowanym – jest Kamil Piątkowski. Mistrz Austrii pokonał u siebie Lille 2:1. W drugiej parze VfL Wolfsburg zremisował przed własną publicznością z Sevillą 1:1 i oba te zespoły mają po dwa punkty. Mistrz Francji zamyka tabelę z jednym.

We wtorek sensacyjnie zakończyło się spotkanie w Madrycie, gdzie Real przegrał z Sheriffem Tyraspol 1:2. W hicie tej serii spotkań Paris Saint-Germain pokonał u siebie Manchester City 2:0, a jednego z goli zdobył Messi.

Sheriff bez respektu rozpoczął pierwszą w historii klubu kampanię w Lidze Mistrzów. Dwa tygodnie temu mistrz Mołdawii pokonał Szachtara Donieck 2:0, a tym razem zadziwił piłkarską Europę i umocnił się na prowadzeniu w grupie D. W Madrycie prowadzenie gościom w 25. minucie dał Yasur Yakhshibaev. Uzbek do Sheriffa jest wypożyczony z… Legii Warszawa. „Królewscy” odpowiedzieli golem Karima Benzemy z rzutu karnego w 65. minucie, ale ostatnie słowo należało do rywali.

Siedem minut później po raz kolejny do siatki trafili goście. Po analizie wideo arbiter nie uznał jednak bramki, ponieważ dopatrzył się spalonego. Gdy wydawało się, że mecz zakończy się remisem, w 89. min ładnym strzałem zza pola karnego popisał się reprezentant Luksemburga Sebastien Thill i sensacyjne zwycięstwo Sheriffa Tyraspol na Estadio Santiago Bernabeu stało się faktem.

W drugim meczu grupy D Szachtar bezbramkowo zremisował u siebie z Interem Mediolan.

W grupie A PSG zrewanżował się „The Citizens” za wyeliminowanie w półfinale poprzedniej edycji. Początek spotkania i cała pierwsza połowa to znacznie lepsza postawa paryżan, którzy częściej utrzymywali się przy piłce i stwarzali sobie więcej okazji. Efektem był gol już w 8. minucie Idrissy Gueye’a, który mocnym strzałem w górny róg z bliskiej odległości nie dał szans Edersonowi.

W 74. minucie błysk geniuszu zaprezentował Lionel Messi, który po zejściu do środka rozegrał piłkę na jeden kontakt z Neymarem. Brazylijczyk wystawił mu futbolówkę tuż przed polem karnym, a Argentyńczyk pięknym uderzeniem podwyższył prowadzenie, zdobywając swojego premierowego gola dla PSG. W Lidze Mistrzów Messi strzelił już łącznie 121 goli, co daje mu drugie miejsce w klasyfikacji wszech czasów, za Portugalczykiem Cristiano Ronaldo – 135 bramek.

Lionel Messi (z lewej) strzela swoją pierwszą bramkę dla PSG w Lidze Mistrzów

Wicemistrzowie Francji wygrali zasłużenie, chociaż swoje okazje w tym spotkaniu mieli też podopieczni Pepa Guardioli. W ich szeregach brakowało jednak skuteczności, tudzież szczęścia – tak jak wtedy, gdy bliski trafienia był m.in. Kevin de Bruyne, ale przegrał pojedynek z Gigim Donnarummą. Paryżanie awansowali na pierwszą pozycję w tabeli. Również cztery punkty ma Club Brugge, który pokonał na wyjeździe RB Lipsk 2:1. Wicemistrz Niemiec bez punktu pozostaje na ostatnim miejscu.

Ciekawie było na San Siro w Mediolanie, gdzie AC Milan przegrał w grupie B z Atletico Madryt 1:2, choć od 20. minuty prowadził po golu Rafaeal Leao. Plany pokrzyżowało nieodpowiedzialne zachowanie Francka Kessiego. Iworyjczyk już po zaledwie pół godziny gry obejrzał czerwoną kartkę i Milan musiał radzić sobie w dziesiątkę. Atletico długo nie potrafiło wykorzystać przewagi zawodnika, ale w końcu przełamało opór rywali. W 84. minucie wyrównał Antoine Griezmann, a w doliczonym przez sędziego czasie gry zwycięstwo 2:1 zapewnił gościom z rzutu karnego Luis Suarez.

Liderem tabeli z kompletem punktów jest Liverpool. Dwa tygodnie temu „The Reds” pokonali u siebie Milan 3:2, a tym razem na wyjeździe rozbili FC Porto 5:1. Po dwie bramki zdobyli Egipcjanin Mohamed Salah i Brazylijczyk Roberto Firmino, a jedną dołożył Senegalczyk Sadio Mane.

W grupie C ton nadają Ajax Amsterdam i Borussia Dortmund, które odniosły drugie zwycięstwa. Holenderski zespół wygrał u siebie z Besiktasem Stambuł 2:0 (piątego gola w tegorocznej edycji LM zdobył Sebastien Haller), a BVB pokonała na własnym stadionie Sporting Lizbona 1:0, choć mogła znacznie wyżej. Wyraźnie na placu gry brakowało Erlinga Haalanda.