Srebro Kawęckiego na osłodę

6

Tylko z dwoma medalami wrócili z mistrzostw Europy w Glasgow polscy pływacy. W przedostatnim dniu nastroje w ekipie Biało-Czerwonych poprawił Radosław Kawęcki, zajmując drugie miejsce na 200 m stylem grzbietowym.

Kawęcki w ostatnim czasie panował w Europie na dystansie 200 metrów stylem grzbietowym. To koronna konkurencja pływaka z Głogowa. W ostatnich trzech imprezach (Debreczyn, Berlin i Londyn) zdobywał złoto. W Glasgow nie był jednak faworytem, miał walczyć tylko o brązowy medal, ale półfinały pokazały, że stać go nawet na drugi stopień podium, bo pogubił się inny rywal Polaka – Rosjanin Kliment Kolesnikow (zwycięzca na 50 i 100 m tym stylem), który pewnie prowadził w swoim wyścigu, ale nie utrzymał tempa do mety.

Kawęcki, jak i reszta stawki, nie miał szans z rewelacyjnym Jewgienijem Ryłowem. Rosjanin od początku narzucił niesamowite tempo, powiększając przewagę o kolejne długości ciała. Ryłow do ściany dopłynął z czasem 1,53,36, co jest nowym rekordem Europy. Kawęcki rozkręcał się powoli. Po dwóch nawrotach był poza podium i uratowało go dopiero ostatnie odbicie od ściany i skuteczny finisz w czasie 1.56,07. Trzeci – Włoch Matteo Restivo był od niego o 0,22 s wolniejszy.

To drugi medal dla Polski w pływackich mistrzostwach Europy. Wcześniej brązowy zdobyła męska sztafeta 4×100 stylem dowolnym.

W środę w finale wystąpiła jeszcze sztafeta mieszana 4×100 m kraulem. Jan Świtkowski, Kacper Majchrzak, Alicja Tchórz i Katarzyna Wasick z czasem 3.29,62 zajęli siódme miejsce. Triumfowali Francuzi – 3.22,07, przed Holendrami – 3.23,97 i Rosjanami – 3.24,50.

Szanse na medale były jeszcze w ostatnim dniu mistrzostw, bo mieliśmy w finałach troje Polaków. Najbardziej liczono na Konrada Czerniaka na 100 m stylem motylkowym, który osiągnął w eliminacjach trzeci rezultat – 51,74. 29-letni puławianin dwa lata temu w tej konkurencji zdobył srebrny medal. Z piątym wynikiem do finału 50 m kraulem awansował Paweł Juraszek (21,67), a z siódmym do decydującego wyścigu na 50 m stylem motylkowym dostała się Anna Dowgiert (26,14).

Ostatecznie Czerniak był szósty na swoim dystansie. Złoty medal zdobył Włoch Piero Codia z czasem 50,64 (rekord mistrzostw). O 0,6 s pokonał Francuza Mehdiego Metellę, a o 0,78 s Brytyjczyka Jamesa Guya. Czerniak stracił do zwycięzcy 1,08 s. Słabiej wypadł Juraszek, kończąc finałowy wyścig na ósmym miejscu (22,14); triumfował Brytyjczyk Benjamin Proud (21,34). Dowgiert dotarła do mety na siódmej pozycji (26,18); zwyciężyła Szwedka Sarah Stjoestroem (25,16), zdobywając swój czwarty tytuł w Glasgow (wcześniej na 100 m stylem motylkowym oraz na 50 i 100 m stylem dowolnym). Czterokrotnie na najwyższym stopniu podium stanęła także Rosjanka Julia Jefimowa (50, 100, 200 m st. klasycznym i sztafeta 4×100 m st. zmiennym), a trzykrotnie – Włoszka Simona Quadarella (400, 800, 1500 m st. dowolnym). Wśród mężczyzn z czterech złotych medali cieszył się Brytyjczyk Adam Peaty (50 i 100 m st. klasycznym, sztafety 4×100 m st. zmiennym mężczyzn i mieszana).

Szóste miejsce w konkursie skoków synchronicznych do wody z 3-metrowej trampoliny zajęli Kacper Lesiak i Andrzej Rzeszutek. W finale skoków do wody z metrowej trampoliny siódmą lokatę wywalczyła Kaja Skrzek.

Klasyfikację medalową wygrali Rosjanie (23 złotych-15 srebrnych-9 brązowych), wyprzedzając Brytyjczyków (13-12-9) i Włochów (8-12-19). Polacy z dwoma krążkami (srebrnym i brązowym) uplasowali się na 14. miejscu.

Autor: JG, (R)