Starcia gigantów w 1/8 finału Ligi Mistrzów

143
Do zamieszania doszło, gdy do Villarrealu błędnie przydzielono Manchester United FOTO: EPA/RICHARD JUILLIART

Bayern Monachium, którego piłkarzem jest Robert Lewandowski, zmierzy się w 1/8 finału Ligi Mistrzów z FC Salzburg. Zdecydowało o tym drugie losowanie par tej fazy. Pierwsze, w myśl którego rywalem monachijczyków miało być Atletico Madryt, unieważniono z powodu pomyłki. Największymi szlagierami będą spotkania Paris Saint-Germain z Realem Madryt i Interu Mediolan z Liverpoolem.

FC Salzburg jest pierwszym w historii Champions League austriackim klubem, który dotarł do fazy pucharowej. Nie ma wątpliwości, że faworytem będzie zespół z Bawarii, w barwach którego Lewandowski zdobył w bieżącym sezonie tych rozgrywek dziewięć bramek.

Ajax zagra w 1/8 finału z Benficą Lizbona. Z kolei broniąca trofeum Chelsea Londyn zmierzy się z mistrzem Francji Lille. Natomiast Juventus Turyn, którego bramkarzem jest Wojciech Szczęsny, będzie rywalizować z triumfatorem Ligi Europy w poprzednim sezonie – Villarrealem. Pozostałe pary tworzą: Sporting Lizbona i Manchester City oraz Atletico Madryt i Manchester United.

Do zamieszania doszło, gdy do Villarrealu błędnie przydzielono Manchester United. Obie drużyny mierzyły się ze sobą w grupie. Niedopatrzenie naprawiono, a Hiszpanie ostatecznie trafili na Manchester City. Komputer zablokował jednak możliwość wylosowania United w następnej parze, traktując “Czerwone Diabły” jako zespół rozlosowany. Problemy pojawiły się, gdy przyszło do losowania przeciwnika dla Atletico Madryt. Powinny być z niego wyłączone zespoły Liverpoolu (który był w tej samej grupie), Manchesteru City i Realu Madryt. Okazało się jednak, że wśród drużyn wykluczonych znalazł się Manchester United. W związku z całym zajściem, UEFA postanowiła powtórzyć losowanie.

UEFA wyjaśniła, że doszło do problemów technicznych z oprogramowaniem od zewnętrznego dostawcy, który dostarcza informacji, jakie zespoły mogą zostać wylosowane dla konkretnego rywala. Kłopoty techniczne pojawiły się także później, w czasie losowania par baraży o awans do 1/8 finału Ligi Konferencji, ale tam nie doszło do wylosowania niewłaściwego zespołu.

Na początku powtórzonego losowania Champions League prowadzący wydarzenie Giorgio Marchetti poinformował, że wszystkie dane z systemu informatycznego będą natychmiast weryfikowane przez zespół specjalistów UEFA odpowiedzialnych za rozgrywki.

Pierwsze mecze 1/8 finału odbędą się 15/16 i 22/23 lutego, a rewanże zaplanowano na 8/9 i 15/16 marca. Finał rozegrany zostanie 28 maja w Sankt Petersburgu.

LIGA MISTRZÓW 2021/22

PARY 1/8 FINAŁU:

FC Salzburg – Bayern Monachium

Sporting Lizbona – Manchester City

Benfica Lizbona – Ajax Amsterdam

Chelsea Londyn – Lille

Atletico Madryt – Manchester United

Villarreal – Juventus Turyn

Inter Mediolan – Liverpool

Paris Saint-Germain – Real Madryt