Superprzewrotka Lewandowskiego

58
Piąte zwycięstwo w piątym meczu obecnej edycji LM odniósł Bayern Monachium, a z dziewiątego gola, zdobytego efektowną przewrotką, cieszył się Robert Lewandowski FOTO: SPORT.PL

Już 15 zespołów zapewniło sobie udział w 1/8 finału piłkarskiej Ligi Mistrzów, w tym cztery (wszystkie) brytyjskie. Do grona drużyn, które są już pewne występu w fazie pucharowej, dołączyły po piątej kolejce spotkań grupowych: Manchester City i Paris Saint-Germain z grupy A, Sporting Lizbona z grupy C, Real Madryt i Inter Mediolan z grupy D, Manchester United z grupy F oraz Chelsea Londyn i Juventus Turyn z grupy H.

We wtorek w meczu na szczycie grupy H “The Blues”, zwycięzcy poprzedniej edycji, pokonali u siebie 4:0 Juventus Turyn z Wojciechem Szczęsnym w składzie, rewanżując się z nawiązką “Starej Damie” za wrześniową porażką w Turynie 0:1. Na Stamford Bridge prowadzenie gospodarzom w 25. minucie dał Trevoh Chalobah. Dwa kolejce ciosy Chelsea wyprowadziła w 56. i 58. minucie. Wówczas na listę strzelców wpisali się Reece James i Callum Hudson-Odoi. Wynik w doliczonym przez sędziego czasie gry ustalił Timo Werner.

Mimo wpuszczenia czterech goli Szczęsny był wyróżniającym się zawodnikiem Juventusu. Gdyby nie jego interwencje rozmiary porażki byłyby jeszcze większe. W tabeli Chelsea i Juventus mają po 12 punktów, ale prowadzą londyńczycy dzięki lepszemu bilansowi bezpośrednich spotkań.

W drugim meczu grupy HZenit Sankt Petersburg zremisował na wyjeździe z Malmoe FF 1:1 i to rosyjska drużyna wystąpi w fazie pucharowej Ligi Europy.

We wtorek piąte zwycięstwo w piątym meczu obecnej edycji odniósł Bayern Monachium, a z dziewiątego gola cieszył się Robert Lewandowski. Tym razem Bawarczycy pokonali na wyjeździe Dynamo Kijów 2:1.

W grupie E Bayern już wcześniej zapewnił sobie awans do 1/8 finału, ale nie zwalnia tempa. W rozgrywanym w zimowej, śnieżnej aurze spotkaniu w Kijowie prowadzenie objął w 14. minucie. Wówczas efektowną przewrotką popisał się Lewandowski. Był to 9. gol Lewandowskiego w tej edycji Ligi Mistrzów, a 82. w sumie. W klasyfikacji strzelców od początku tych rozgrywek, czyli od sezonu 1992/93, ustępuje tylko Portugalczykowi Cristiano Ronaldo (140) i Argentyńczykowi Lionelowi Messiemu (123). Na 2:0 Bayern podwyższył tuż przed przerwą za sprawą Kingsleya Comana.

W drugiej połowie inicjatywę przejęło Dynamo, ale gospodarzy stać było tylko na jedną bramkę. W 70. minucie pierwszego w tej edycji LM gola dla kijowskiej drużyny zdobył Denys Harmasz. Dynamo było blisko wyrównania, jednak albo świetnie bronił Manuel Neuer, albo gospodarze strzelali minimalnie niecelnie. W pokonanym zespole do 74. minuty grał Tomasz Kędziora.

W drugim spotkaniu grupy EBarcelona bezbramkowo zremisowała u siebie z Benficą Lizbona. Za dwa tygodnie “Duma Katalonii” zmierzy się na wyjeździe z Bayernem i jeśli chce awansować bez oglądania się na mecz Benfiki z Dynamem, to musi wygrać. Każdy inny wynik przy zwycięstwie lizbończyków wyeliminuje Barcelonę z rywalizacji.

We wtorek w fazie pucharowej zameldował się też Manchester United z grupy F. “Czerwone Diabły” pod wodzą tymczasowego trenera Michaela Carricka niespodziewanie wygrały na wyjeździe z Villarrealem 2:0.

Od pierwszego gwizdka przewagę mieli gospodarze, a przed utratą gola “ManU” ratował bramkarz David de Gea. W 79. minucie piłkarze Villarrealu popełnili jednak błąd, który wykorzystał Cristiano Ronaldo. Dla Portugalczyka było to 140. trafienie w historii tych rozgrywek. Ronaldo prowadzi w zestawieniu strzelców. W 90. minucie wynik ustalił Jadon Sancho, dla którego była to pierwsza bramka w barwach Manchesteru.

Sprawę awansu skomplikowała sobie natomiast Atalanta Bergamo. Włoska ekipa grała na wyjeździe z Young Boys Berno i w przypadku zwycięstwa wskoczyłaby na drugie miejsce w tabeli. Pasjonujące spotkanie zakończyło się jednak remisem 3:3. United ma 10 punktów, o trzy więcej od Villarrealu. Trzecia jest Atalanta z 6 punktami, a ostatni Young Boys z 4. Villarreal już nie wyprzedzi Manchesteru, bo przy takiej samej liczbie punktów ma gorszy bilans bezpośrednich spotkań.

Niezwykle ciekawa sytuacja jest w grupie G, w której szanse na pierwsze miejsce ma nawet ostatni VfL Wolfsburg, który zgromadził pięć punktów. “Wilki” uległy na wyjeździe Sevilli 0:2. Andaluzyjczycy z sześcioma punktami są na trzecim miejscu.

Na pierwsze wskoczyło Lille (8 pkt). Mistrz Francji wygrał 1:0 z RB Salzburg (7 pkt). W ostatniej kolejce Lille zagra w Wolfsburgu, a Sevilla w Salzburgu.

W środę awans do 1/8 finału zapewniły sobie Manchester City, Paris Saint-Germain, Real Madryt, Inter Mediolan i Sporting Lizbona.

Hit tej kolejki w Manchesterze goście rozpoczęli z tercetem gwiazd: Neymar – Lionel Messi – Kylian Mbappe. Francuz pięć minut po przerwie zapewnił paryżanom prowadzenie. W 63. minucie wyrównał Raheem Sterling, a niespełna kwadrans przed końcem zwycięstwo ekipie trenera Josepa Guardioli zapewnił brazylijski rezerwowy Gabriel Jesus.

Dzięki wygranej mistrz Anglii zapewnił sobie pierwsze miejsce w grupie A. Ma 12 punktów i o cztery wyprzedza PSG, które z kolei ma pięć więcej niż RB Lipsk i FC Brugge.

Zespół niemiecki do 5. kolejki czekał na pierwszy sukces w obecnej edycji LM, ale dokonał tego z przytupem, wygrywając w Belgii 5:0. Po dwa gole uzyskali Szwed Emil Forsberg i Francuz Christopher Nkunku.

W grupie D zwycięstwami awans przypieczętowały najbardziej utytułowany w rywalizacji o Puchar Europy Real Madryt i Inter.

“Królewscy”, m.in. dzięki 76. trafieniu w Lidze Mistrzów Francuza Karima Benzemy, pokonali na wyjeździe Sheriff Tyraspol 3:0 i z 12 punktami prowadzą w tabeli. Mistrz Włoch po dwóch bramkach doświadczonego Bośniaka Edina Dżeko wygrał z Szachtarem Donieck 2:0 i z dorobkiem 10 jest drugi.

Zespół z Mołdawii sensacyjnie rozpoczął premierowy udział w Champions League od dwóch zwycięstw, po czym doznał trzech porażek. Wiosną będzie kontynuował przygodę z pucharami w Lidze Europy.

Piątą drużyną, która w środę awansowała do 1/8 finału, jest Sporting Lizbona z grupy C. Zapewnił sobie to po wygranej z Borussią Dortmund 3:1. Ma obecnie trzy punkty więcej niż ten rywal i lepszy bilans bezpośrednich meczów, więc ekipa BVB go nie wyprzedzi i wiosną zagra w Lidze Europy. Sukces gospodarze zawdzięczają m.in. dwóm bramkom Pedro Goncalvesa, który miał szansę na hat-trick, ale zmarnował rzut karny. Skuteczną dobitką popisał się natomiast Pedro Porro.

W drugim spotkaniu tej grupy mający już zapewniony awans Ajax Amsterdam wygrał w Stambule z Besiktasem 2:1 i jest jedną z trzech drużyn – obok Liverpoolu i Bayernu Monachium – z kompletem 15 punktów.

Wydarzeniem dnia były dwa gole Sebastiena Hallera. Urodzony we Francji reprezentant Wybrzeża Kości Słoniowej z dziewięcioma trafieniami dołączył do Lewandowskiego na czele klasyfikacji strzelców.

Komplet zwycięstw Liverpoolu

Piątą wygraną w grupie B – mimo eksperymentalnego składu – odnotował Liverpool, pokonując FC Porto 2:0. Na początku drugiej połowy pierwszego gola uzyskał Hiszpan Thiago Alcantara, a rezultat ustalił niezawodny Egipcjanin Mohamed Salah.

“The Reds” zdecydowanie prowadzą w tabeli, a za nimi z pięcioma punktami jest Porto. Po cztery mają Atletico Madryt i Milan, który wygrywając w stolicy Hiszpanii 1:0 odniósł pierwsze zwycięstwo w LM.