Turniej WTA w Rzymie – Świątek awansowała do półfinału

50
epa09944751 Iga Swiatek of Poland reacts during her women's singles quarter final match against Bianca Andreescu of Canada at the Italian Open tennis tournament in Rome, Italy, 13 May 2022. EPA/FABIO FRUSTACI Dostawca: PAP/EPA.

Liderka światowego rankingu Iga Świątek wygrała z Kanadyjką Biancą Andreescu 7:6 (7-2), 6:0 w ćwierćfinale turnieju WTA 1000 na kortach ziemnych w Rzymie (pula 2,53 mln dol.). W półfinale rywalką polskiej tenisistki będzie Białorusinka Aryna Sabalenka.

W stolicy Włoch Świątek broni tytułu wywalczonego rok temu. Na otwarcie miała wolny los, w drugiej rundzie pokonała Rumunkę Elenę-Gabrielę Ruse 6:3, 6:0, a w 1/8 finału Białorusinkę Wiktorię Azarenkę 6:4, 6:1.

Z Andreescu, triumfatorką US Open 2019, spotkała się po raz pierwszy w karierze. W pierwszym secie po pięciu gemach prowadziła Kanadyjka rumuńskiego pochodzenia 3:2 i miała własne podanie, którego jednak nie utrzymała. Ostatecznie decydował tie-break, w którym Świątek szybko narzuciła przeciwniczce własne warunki. W drugim secie nie dała już Kanadyjce żadnych szans.

Mecz trwał godzinę i 45 minut, a Polka miała przewagę w każdym elemencie gry.

Tenisistka z Raszyna kontynuuje wspaniałą passę. W obecnym sezonie wygrała już cztery turnieje: w Dausze, Indian Wells, Miami i Stuttgarcie. Z powodu przemęczenia wycofała się z rywalizacji w niedawnej imprezie w Madrycie.

W piątek odniosła 26. zwycięstwo z rzędu. Jak przypomniała WTA, to najdłuższa seria w zawodowym tenisie kobiet od czasu, gdy Amerykanka Serena Williams wygrała 27 kolejnych meczów w 2015 roku.

W sobotę Świątek zmierzy się z ósmą na liście WTA Sabalenką, rozstawioną w Rzymie z numerem trzecim. Będzie to ich czwarty mecz. W listopadzie Polka poniosła porażkę w kończących sezon 2021 zawodach WTA Finals w Guadalajarze. W obecnym sezonie pokonała Białorusinkę w ćwierćfinale w Dausze oraz w finale w Stuttgarcie.

Bez względu na wynik uzyskany w Rzymie Świątek jako numer jeden przystąpi do rozpoczynającego się 22 maja French Open. W 2020 roku wygrała tę wielkoszlemową imprezę w Paryżu.