Tylko Lech z kompletem punktów

6

Piast Gliwice przegrywając u siebie z Legią Warszawa 1:3 w niedzielnym meczu 4. kolejki piłkarskiej ekstraklasy doznał pierwszej porażki w sezonie. Liderem został Lech Poznań, który wygrał u siebie z Zagłębiem Sosnowiec 4:0 i jako jedyny ma na koncie komplet zwycięstw.

Gliwiczanie w poprzednim sezonie do ostatniej kolejki walczyli o utrzymanie, ale po letniej przerwie spisują się znakomicie. Legioniści natomiast są na drugim biegunie. Do niedzieli mieli na koncie po jednym zwycięstwie, remisie i porażce. Jednak mistrzowie Polski skompromitowali się przede wszystkim na arenie europejskiej. Najpierw odpadli z walki o Ligę Mistrzów, wyeliminowani przez słowacki Spartak Trnawa, a w ubiegły czwartek przegrali u siebie z F91 Dudelange z Luksemburga 1:2 w pierwszym meczu trzeciej rundy eliminacji Ligi Europejskiej. W czwartkowym rewanżu legionistów poprowadzi nowy trener, 45-letni Portugalczyk Ricardo Sa Pinto, pracujący w przeszłości m.in. w Sportingu Lizbona, Crvenie Zvezdzie Belgrad i ostatnio w Standardzie Liege.

Stołeczny zespół objął prowadzenie w 22. minucie po celnym strzale Artura Jędrzejczyka. Reprezentant Polski zagrał po raz pierwszy w tym sezonie, po tym jak doszedł do porozumienia z władzami klubu w sprawie obniżenia jego zarobków. Gospodarze, choć od 45. minuty grali w osłabieniu po czerwonej kartce dla Marcina Pietrowskiego, wyrównali 11 minut po przerwie za sprawą Michala Papadopulosa. Goście jednak zadali dwa ciosy w końcówce spotkania. W 86. minucie strzałem głową Jakuba Szmatułę pokonał Jose Kante, a w piątej minucie doliczonego czasu gry wynik ustalił Dominik Nagy.

Efektowne zwycięstwo przy pustych trybunach odniósł Lech Poznań, który rozbił u siebie beniaminka z Sosnowca 4:0. Mecze bez publiczności to efekt przerwanego spotkania z Legią w ostatniej kolejce poprzedniego sezonu. „Kolejorz”, trenowany od niedawna przez Ivana Djurdjevicia (poprzednio szkoleniowca rezerw tego klubu, a wcześniej piłkarza poznańskiej drużyny), do przerwy prowadził 3:0 po golach Joao Amarala (7) i dwóch Pawła Tomczyka (20, 41). W 70. minucie efektownym strzałem z rzutu wolnego popisał się Maciej Gajos, który sześć minut wcześniej wszedł na boisko. Tym samym Lech pozostał jedynym zespołem z kompletem zwycięstw i z 12 punktami prowadzi w tabeli. Fanom „Kolejorza” pozostaje nadzieja, że świetną skuteczność Lech przełoży na rewanżowy pojedynek z Genkiem w el. LE.

Wygrała także Jagiellonia Białystok, którą w czwartek w Gandawie czeka odrabianie jednobramkowej straty w el. LE. Wicemistrzowie Polski pokonali na wyjeździe KGHM Zagłębie Lubin i awansowali na drugie miejsce. W 25. minucie bramkę dla gości zdobył Roman Bezjak, a w 72. swojego bramkarza pokonał Sasa Balić. W 18. min Łukasz Janoszka nie wykorzystał rzutu karnego. Marian Kelemen obronił strzał i dobitkę zawodnika Zagłębia.

W sobotę po pierwszej bramce w sezonie zdobyli piłkarze Pogoni i Arki. Oba zespoły zremisowały u siebie po 1:1. Szczecinianie z Cracovią, a gdynianie z Górnikiem Zabrze.
W meczu z Cracovią bramkę dla Pogoni zdobył w pierwszej połowie z rzutu karnego Adam Frączczak. Goście wyrównali w 67. minucie po trafieniu Rumuna Cornela Rapy, który jeszcze kilkanaście dni temu był piłkarzem… „Portowców”. Oba zespoły pozostały na dwóch ostatnich miejscach w tabeli.

Podobnie jak Pogoń, pierwszego gola w sezonie strzeliła Arka. Dokonał tego w meczu z Górnikiem Michał Janota. Piłkarz występujący poprzednio w Stali Mielec, znany z efektownych goli, pokonał bramkarza rywali strzałem z dystansu w 88. minucie. Wówczas ustalił wynik na 1:1, goście prowadzili bowiem od końca pierwszej połowy po trafieniu (w drugim meczu z rzędu) Hiszpana Daniego Suareza. Zabrzanie ostatni kwadrans grali w osłabieniu, po drugiej żółtej kartce dla Adriana Gryszkiewicza.

Dwa spotkania odbyły się w piątek. Lechia Gdańsk, jeszcze bez sprowadzonego niedawno napastnika Artura Sobiecha, pokonała u siebie Miedź 2:0. Bramki zdobyli byli koledzy z Ruchu Chorzów – Jakub Arak i Patryk Lipski. Dla beniaminka z Legnicy to trzecia porażka z rzędu.

W Krakowie Wisła zremisowała ze swoją imienniczką z Płocka 1:1, choć stworzyła wiele sytuacji. Na dodatek od 69. minuty grała w przewadze. Drugą żółtą kartkę zobaczył wówczas Patryk Stępiński. Ozdobą meczu był gol na 1:0 dla gospodarzy Czecha Zdenka Ondraska w 33. minucie. Wyrównał w 66. Brazylijczyk Ricardinho.

W poniedziałek Korona Kielce wygrała przed własną publicznością ze Śląskiem Wrocław 2:1. Goście objęli prowadzenie w 10. minucie po golu Marcina Robaka. Wyrównał 10 minut później Elia Soriano, wykorzystując rzut karny. Zwycięstwo gospodarzom dał w 81. minucie Maciej Górski. To drugie zwycięstwo kielczan, którzy zajmują piąte miejsce w tabeli, ex aequo z Legią.

Lechia Gdańsk – Miedź Legnica 2:0 (1:0)
Bramki: Jakub Arak (39), Patryk Lipski (56).
Żółte kartki: Paweł Stolarski, Michał Nalepa – Henrik Ojamaa. Sędzia: Szymon Marciniak (Płock). Widzów 11 053.
Lechia Gdańsk: Dusan Kuciak – Paweł Stolarski, Michał Nalepa, Błażej Augustyn (46. Ariel Borysiuk), Filip Mladenovic – Flavio Paixao, Jarosław Kubicki, Daniel Łukasik, Patryk Lipski, Lukas Haraslin (67. Michał Mak) – Jakub Arak (75. Karol Fila).
Miedź Legnica: Anton Kanibołocki – Paweł Zieliński, Tomislav Bozic, Fran Cruz, Frank Adu Kwame – Henrik Ojamaa, Adrian Purzycki (66. Petteri Forsell), Omar Santana, Marquitos (84. Łukasz Garguła), Fabian Piasecki – Mateusz Piątkowski (57. Wojciech Łobodziński).

Wisła Kraków – Wisła Płock 1:1 (1:0)
Bramki: Zdenek Ondrasek (33) – Ricardinho (66).
Żółte kartki: Rafał Boguski, Vullnet Basha – Dominik Furman, Patryk Stępiński, Alan Uryga, Damian Szymański, Igor Łasicki. Czerwona kartka: Stępiński (68). Sędzia: Daniel Stefański (Bydgoszcz). Widzów: 11 025.
Wisła Kraków: Mateusz Lis – Jakub Bartkowski, Marcin Wasilewski, Maciej Sadlok, Rafał Pietrzak – Vullnet Basha, Dawid Kort – Rafał Boguski (74. Martin Kostal), Jesus Imaz (84. Jakub Bartosz), Patryk Małecki (66. Kamil Wojtkowski) – Zdenek Ondrasek.
Wisła Płock: Thomas Daehne – Cezary Stefańczyk, Alan Uryga, Adam Dźwigała, Patryk Stępiński – Dominik Furman, Damian Szymański – Nico Varela (74. Igor Łasicki), Semir Stilić (46. Giorgi Merebaszwili), Mateusz Szwoch (63. Oskar Zawada) – Ricardinho.

Pogoń Szczecin – Cracovia 1:1 (1:0)
Bramki: Adam Frączczak (32-karny) – Cornel Rapa (67).
Żółte kartki: Adam Frączczak, David Stec, Adrian Benedyczak, Kamil Drygas – Marcin Budziński, Diego Ferraresso, Mateusz Wdowiak, Javi Hernandez. Sędzia: Dominik Sulikowski (Gdańsk). Widzów 6592.
Pogoń Szczecin: Łukasz Załuska – David Stec, Sebastian Rudol, Lasza Dwali, Ricardo Nunes – Adam Frączczak, Tomasz Hołota, Zvonimir Kozulj, Radosław Majewski (71. Kamil Drygas), Spas Delew (76. Iker Guarrotxena) – Adrian Benedyczak (81. Hubert Matynia).
Cracovia: Maciej Gostomski – Cornel Rapa, Michał Helik, Ołeksij Dytiatjew, Diego Ferraresso – Sebastian Strózik (58. Sergei Zenjov), Javi Hernandez, Milan Dimun, Marcin Budziński, Mateusz Wdowiak (90. Mateusz Szczepaniak) – Filip Piszczek.

Arka Gdynia – Górnik Zabrze 1:1 (0:1)
Bramki: Michał Janota (88) – Dani Suarez (45+2).
Żółte kartki: Adam Marciniak, Rafał Siemaszko – Adrian Gryszkiewicz, Adam Wolniewicz. Czerwona kartka: Gryszkiewicz (74). Sędzia: Jarosław Przybył (Kluczbork). Widzów 7123.
Arka Gdynia: Pavels Steinbors – Damian Zbozień, Luka Maric, Frederik Helstrup, Adam Marciniak – Maciej Jankowski, Dawid Sołdecki (81. Robert Sulewski), Michał Nalepa (46. Mateusz Młyński), Andrij Bogdanow (65. Goran Cvijanovic), Michał Janota – Rafał Siemaszko.
Górnik Zabrze: Tomasz Loska – Kacper Michalski, Paweł Bochniewicz, Dani Suarez, Adrian Gryszkiewicz – Daniel Smuga (77. Adam Wolniewicz), Szymon Matuszek, Maciej Ambrosiewicz (90. Wiktor Biedrzycki), Szymon Żurkowski, Jesus Jimenez (77. Michał Koj) – Igor Angulo.

Piast Gliwice – Legia Warszawa 1:3 (0:1)
Bramki: Michal Papadopulos (57) – Artur Jędrzejczyk (22), Jose Kante (86), Dominik Nagy (90+5).
Żółte kartki: Patryk Dziczek, Joel Valencia – Jose Kante. Czerwona kartka: Marcin Pietrowski (45- faul). Sędzia: Mariusz Złotek (Stalowa Wola). Widzów 7120.
Piast Gliwice: Jakub Szmatuła – Marcin Pietrowski, Jakub Czerwiński, Aleksandar Sedlar, Mikkel Kirkeskov – Mateusz Mak (80. Tom Hateley), Patryk Dziczek, Joel Valencia, Tomasz Jodłowiec, Jorge Felix (46. Martin Konczkowski) – Michal Papadopulos (71. Piotr Parzyszek).
Legia Warszawa: Arkadiusz Malarz – Artur Jędrzejczyk, Mateusz Wieteska, Inaki Astiz, Mateusz Hołownia – Dominik Nagy, Krzysztof Mączyński (58. Cafu), Domagoj Antolić, Mateusz Żyro (68. Jose Kante), Michał Kucharczyk – Miroslav Radović (57. Carlitos).

Zagłębie Lubin – Jagiellonia Białystok 0:2 (0:1)
Bramki: Roman Bezjak (25), Sasza Balić (73-samob.).
Żółte kartki: Władisław Sirotow – Jakub Wójcicki, Karol Świderski. Sędzia: Tomasz Kwiatkowski (Warszawa). Widzów: 7086.
Zagłębie Lubin: Dominik Hładun – Alan Czerwiński, Maciej Dąbrowski, Bartosz Kopacz, Sasza Balić – Łukasz Janoszka (53. Damjan Bohar), Jakub Tosik, Filip Jagiełło, Paweł Żyra (61. Władisław Sirotow), Bartłomiej Pawłowski (73. Jakub Maresz) – Patryk Tuszyński.
Jagiellonia Białystok: Marian Kelemen – Jakub Wójcicki, Ivan Runje, Nemanja Mitrović, Bodvar Bodvarsson (46. Guilherme Sitya) – Karol Świderski (71. Patryk Klimala), Mateusz Machaj (78. Rafał Grzyb), Taras Romanczuk, Bartosz Kwiecień, Cillian Sheridan – Roman Bezjak.

Lech Poznań – Zagłębie Sosnowiec 4:0 (3:0)
Bramki: Jao Amaral (9), Paweł Tomczyk (21, 41), Maciej Gajos (70).
Żółte kartki: Rafał Janicki, Maciej Makuszewski – Vamara Sanogo, Piotr Polczak, Giacomo Melo. Sędzia: Wojciech Myć (Lublin). Mecz bez udziału publiczności.
Lech Poznań: Jasmin Burić – Rafał Janicki, Nikola Vujadinović, Vernon De Marco – Kamil Jóźwiak (84. Darko Jevtić), Pedro Tiba, Tomasz Cywka (64. Maciej Gajos), Piotr Tomasik – Maciej Makuszewski, Paweł Tomczyk, Joao Amaral (73. Dioni Villalba).
Zagłębie Sosnowiec: Dawid Kudła – Michael Heinloth, Arkadiusz Jędrych, Piotr Polczak, Nuno Malheiro – Konrad Wrzesiński (85. Adam Banasiak), Adam Kokoszka, Tomasz Nowak, Bartłomiej Babiarz (83. Junior Torunarigha), Zarko Udovicić (67. Giacomo Melo) – Vamara Sanogo.

Korona Kielce – Śląsk Wrocław 2:1 (1:1)
Bramki: Elia Soriano (20-karny), Maciej Górski (81) – Marcin Robak (10).
Żółte kartki: Maciej Górski – Piotr Celeban, Augusto, Mariusz Pawelec, Kamil Dankowski. Sędzia: Krzysztof Jakubik (Siedlce). Widzów: 7243.
Korona Kielce: Matthias Hamrol – Bartosz Rymaniak, Adnan Kovacevic, Elhadji Pape Diaw, Ken Kallaste – Michael Gardawski (59. Felicio Brown Forbes), Oliver Petrak (78. Łukasz Kosakiewicz), Jakub Żubrowski, Zlatko Janjić, Ivan Jukić – Elia Soriano (66. Maciej Górski).
Śląsk Wrocław: Jakub Słowik – Mariusz Pawelec (65. Kamil Dankowski), Piotr Celeban, Wojciech Golla, Mateusz Cholewiak – Mateusz Radecki (85. Arkadiusz Piech), Maciej Pałaszewski, Augusto, Farshad Ahmadzadeh, Daniel Łuczak (46. Damian Gąska) – Marcin Robak.

Autor: JG, (R)