BAFTA: nominacje dla Zimnej Wojny

0
0

W grudniu „Zimna wojna” zdobyła Europejską Nagrodę Filmową: za najlepszy film, reżyserię, scenariusz i najlepszą aktorkę w roli głównej.

Film jest nominowany do Oskara w kategorii „film nieanglojęzyczny”. To druga już nominacja Pawlikowskiego do Oskara. Poprzedni film Pawlikowskiego – „Ida” – zdobył Oscara w 2014 roku, dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego. „Zimna wojna” ma  ośmiu konkurentów do Oskara. Jest wśród nich inny polski akcent. To zgłoszona przez Kazachstan „Ajka”. Współprodukowali ją filmowcy z pięciu krajów.

„Zimna wojna” opowiada historię miłości dwojga ludzi – młodej tancerki Zuli oraz pianisty Wiktora w połowie XX wieku. Premiera obrazu odbyła się podczas 71. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes w 2018, gdzie Paweł Pawlikowski został uhonorowany Złotą Palmą za reżyserię. Film zdobył również nagrodę Złote Lwy w 2018 na 43. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. 24 września 2018 roku Polski Instytut Sztuki Filmowej poinformował, że „Zimna wojna” została wytypowana na polskiego kandydata do Oscara w kategorii najlepszego filmu nieanglojęzycznego.

Autor: AS, (IAR)