Boeing aktualizuje oprogramowanie

0
0

Po drugiej w ciągu 5 miesięcy katastrofie Boeinga 737 MAX coraz więcej linii lotniczych zawiesiło loty tymi samolotami. Amerykańskie służby lotnicze twierdzą, że maszyny te nadal nadają się do lotów, a prezes zapewnia, że firma ma pełne zaufanie do bezpieczeństwa 737 MAX. Boeing zapowiedział jednak wprowadzenie istotnej aktualizacji oprogramowania systemu zapobiegającego utracie sterowności samolotu. Amerykański koncern publicznie ujawnił szczegóły dotyczące modyfikacji. Zmiana sprowadza się do powiązania tego systemu z większą liczbą danych dotyczących lotu zamiast z jednym czujnikiem. Nowe oprogramowanie było przygotowywane jeszcze przez katastrofą etiopskiego samolotu. Federalna Administracja Lotnicza USA ma zobowiązać Boeinga do wprowadzenia zmian do końca kwietnia.

Natomiast na zawieszenie wszystkich lotów maszyn typu Boeing 737 MAX zdecydowała się Europejska Agencja Bezpieczeństwa Lotniczego.

Europejska przestrzeń powietrzna jest zamknięta dla lotów komercyjnych z wykorzystaniem tego modelu samolotu przez operatorów unijnych, a także tych z krajów spoza Wspólnoty. W oświadczeniu przesłanym prasie napisano, że to środek zapobiegawczy i że Agencja podejmuje wszelkie niezbędne kroki, by zapewnić bezpieczeństwom pasażerom. Przedstawiciele Agencji poinformowali też, że analizują na bieżąco wszystkie dane oraz dostępne informacje dotyczące katastrofy. Zastrzegli, że jest zbyt wcześnie na wyciąganie wniosków dotyczących przyczyn wypadku. Europejska Agencja Bezpieczeństwa Lotniczego zaoferowała też pomoc etiopskim władzom w dochodzeniu.
 

Autor: AS, (IAR)