Brytyjska Izba Gmin odrzuca porozumienie ws. brexitu

0
4

Jak zapowiadała, lewicowa opozycja będzie próbowała usunąć premier ze stanowiska. We wtorek wniosek o wotum nieufności zgłosił lider Partii Pracy, Jeremy Corbyn.

Premier May może teraz próbować przedstawić członkom Izby Gmin umowę po raz drugi – po modyfikacjach, uzgodnionych jednak najpierw z Unią Europejską. Musiałyby one przekonać między innymi buntowników w partii rządzącej.

Sprzeciw wobec umowy deklaruje szereg konserwatystów, zarówno pro- jak i antyunijnych.

Po odrzuceniu umowy brexitowej przez brytyjską Izbę Gmin jako pierwszy komentarz ze strony Unii opublikował szef Rady Europejskiej. Wpis na Twitterze Donalda Tuska potwierdza nastroje we Wspólnocie, która czeka na decyzję co dalej. „Jeśli porozumienie jest niemożliwe i nie ma osoby, która chciałaby brexitu bez umowy, w takim razie kto w końcu będzie miał odwagę by powiedzieć jakie jest jedyne pozytywne rozwiązanie?” – napisał Donald Tusk.

Krótko potem oświadczenie wydał rzecznik Tuska. “Apelujemy do władz w Londynie, by sprecyzowały jak najszybciej swoje zamiary i kolejne decyzje” – głosi oświadczenie rzecznika Rady Europejskiej Donalda Tuska. Zostało ono opublikowane po odrzuceniu przez brytyjską Izbę Gmin umowy brexitowej. Preben Aamann napisał, że ta decyzje została przyjęta z żalem. Dodał, że 27-mka w sprawie brexitu pozostaje zjednoczona i odpowiedzialna, tak jak była przez cały proces negocjacji dotyczących warunków wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii. „Będziemy kontynuować nasze przygotowania na wszelkie ewentualności, także na wypadek brexitu bez porozumienia. Ryzyko nieuporządkowanego wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii wzrosło wraz z tym głosowaniem. Nie chcemy by do tego doszło, ale musimy być na to przygotowani” – głosi oświadczenie rzecznika przewodniczącego Rady. Preben Aamann napisał też, że unijne kraje będą kontynuować proces ratyfikacji porozumienia brexitowego. „To porozumienie jest i pozostanie najlepszym z możliwych i jedynym sposobem na zagwarantowanie uporządkowanego wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej” – napisał rzecznik przewodniczącego Rady. 

Szef Komisji Europejskiej napisał w oświadczeniu, że z ubolewaniem przyjął decyzję brytyjskiej Izby Gmin, która odrzuciła umowę brexitową. „Ryzyko nieuporządkowanego wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii wzrosło wraz z tym głosowaniem. Wprawdzie nie chcemy by do tego doszło, ale Komisja Europejska będzie kontynuowała prace, by zapewnić, że Unia Europejska będzie w pełni na to przygotowana” – napisał Jean-Claude Juncker.

Wezwał też Wielką Brytanię do sprecyzowania swoich intencji i planowanych kroków tak szybko jak to możliwe. „Czas niemal dobiegł końca” – dodał szef Komisji. Napisał również, że po stronie unijnej nic się nie zmienia i proces ratyfikacji porozumienia brexitowego jest kontynuowany. „Umowa brexitowa jest uczciwym kompromisem i jedynym możliwym. Ogranicza szkody wywołane brexitem dla obywateli i biznesu w Europie” – napisał Jean-Claude Juncker.

Dodał również, że główny, unijny negocjator włożył wiele wysiłku, by uzgodnić porozumienie brexitowe. „Wykazaliśmy się kreatywnością i elastycznością. Ja i przewodniczący Tusk zademonstrowaliśmy na początku tygodnia kolejny raz dobrą wolę oferując wyjaśnienia i zapewnienia dotyczące umowy” – podkreślił szef Komisji. Nawiązał do listu, który wraz z szefem Rady wysłał do Londynu, by przekonać, że pozostawanie Wielkiej Brytanii w unii celnej, co przewiduje porozumienie, jest rozwiązaniem tymczasowym. To miało przekonać najbardziej zagorzałych brexitowców do poparcia umowy, ale sądząc po głosowaniu, nie przekonało. 

Premier Mateusz Morawiecki uważa, że bezumowny brexit jest złym rozwiązaniem tak dla Wielkiej Brytanii, jak i samej Unii Europejskiej. Szef rządu odniósł się w ten sposób na Twitterze do głosowania w Izbie Gmin, w którym parlamentarzyści odrzucili porozumienie o wyjściu Wielkiej Brytanii ze Wspólnoty. 

„Razem z naszymi partnerami w UE odniesiemy się do nowych propozycji brytyjskich w tej sprawie. Zrobimy wszystko, by naszym obywatelom i firmom zapewnić maksimum przewidywalności i bezpieczeństwa” – napisał premier Mateusz Morawiecki.

Autor: AS, (IAR)