Dziś rocznica wstąpienia Polski do NATO

0
1

Ceremonia formalnego rozszerzenia NATO odbyła się w Bibliotece-Muzeum Harry’ego Trumana w Independence w stanie Missouri. Polskę reprezentował ówczesny minister spraw zagranicznych Bronisław Geremek. „Polska wraca na zawsze ta, gdzie jest jej miejsce – do wolnego świata. Polska nie jest już osamotniona w obronie swojej wolności. Jesteśmy w NATO dla nasze i Waszej wolności” – mówił szef polskiej dyplomacji. Ze strony Czech w ceremonii wziął udział minister Jan Kavan a Węgier Janos Martonyi. 

Głównym punktem ceremonii było podpisaniu i przekazanie amerykańskiej sekretarz stanu Madleine Albright tak zwanych instrumentów akcesyjnych. Chwile później, obok 16 flag dotychczasowych członków NATO dostawiono trzy nowe – Węgierską, Czeską i Polską. „Obietnica ‘Nic o Was bez Was” została sformalizowana. Jesteście prawdziwymi sojusznikami, jesteście naprawdę w domu” – zapewniła szefowa amerykańskiej dyplomacji.

Wybór Biblioteki-Muzeum Harry’ego Trumana w Independence jako miejsca formalnego rozszerzenia NATO o Polskę, Węgry i Czechy nie był przypadkowy. To właśnie Truman i jego sekretarz stanu Dean Acheson należeli do głównych architektów Paktu Północnoatlantyckiego.

Dzisiaj o 11 ran0 w Pradze mają rozpocząć się uroczystości z okazji 20-lecia rozszerzenia NATO. Wraz z Polską do Paktu Północnoatlantyckiego weszły Czechy i Węgry. Prezydenci tych trzech krajów, w tym Andrzej Duda, oraz prezydent Słowacji, która do Sojuszu wstąpiła pięć lat później, spotkają się na zamku na Hradczanach w Pradze.

Uroczystości będą uczczeniem jednego z najważniejszych momentów w historii NATO. W przypadku Polski członkostwo w NATO rozpoczęło się zaledwie w sześć lat po tym, jak z kraju wyjechał ostatni żołnierz radzieckiej, a później rosyjskiej armii.

Dzisiaj Polska jest jednym z najważniejszych krajów Sojuszu. To jedno z największych państw flanki wschodniej, obszaru, który stał się dla NATO strategicznym po tym, jak Rosja zaostrzyła swoją retorykę wobec Zachodu oraz doprowadziła do konfliktu na Ukrainie.

Polska jest też jednym z siedmiu krajów Sojuszu, który wywiązuje się z obowiązku przeznaczania 2 procent PKB na obronność. Kilka dni temu mówił o tym w Warszawie szef Sojuszu, Jens Stoltenberg. “Dajecie dobry przykład i przeznaczacie 2 procent PKB na obronność. To ważne choćby dlatego, że widać, że polskie PKB rośnie, a to oznacza, że każdego roku przeznaczacie na obronność coraz więcej pieniędzy” – mówił norweski polityk. Polskie wojsko bierze też udział w misjach NATO na Bałkanach czy w Afganistanie.

W dzisiejszych uroczystościach na Hradczanach Polskę reprezentował będzie nie tylko prezydent Andrzej Duda ale także minister obrony Mariusz Błaszczak.

Autor: AS, (IAR)