Dziś rocznica wstąpienia Polski do NATO

60

Dziś mija 20 rocznica wstąpienia Polski do NATO. 12 marca 1999 roku ministrowie spraw zagranicznych Czech, Węgier oraz Polski podpisali dokumenty akcesyjne Paktu Północnoatlantyckiego. W ceremonii, która odbyła się w Independence w stanie Miissouri brała udział sekretarz stanu USA Madeleine Albright.

Ceremonia formalnego rozszerzenia NATO odbyła się w Bibliotece-Muzeum Harry’ego Trumana w Independence w stanie Missouri. Polskę reprezentował ówczesny minister spraw zagranicznych Bronisław Geremek. „Polska wraca na zawsze ta, gdzie jest jej miejsce – do wolnego świata. Polska nie jest już osamotniona w obronie swojej wolności. Jesteśmy w NATO dla nasze i Waszej wolności” – mówił szef polskiej dyplomacji. Ze strony Czech w ceremonii wziął udział minister Jan Kavan a Węgier Janos Martonyi. 

Głównym punktem ceremonii było podpisaniu i przekazanie amerykańskiej sekretarz stanu Madleine Albright tak zwanych instrumentów akcesyjnych. Chwile później, obok 16 flag dotychczasowych członków NATO dostawiono trzy nowe – Węgierską, Czeską i Polską. „Obietnica ‘Nic o Was bez Was” została sformalizowana. Jesteście prawdziwymi sojusznikami, jesteście naprawdę w domu” – zapewniła szefowa amerykańskiej dyplomacji.

Wybór Biblioteki-Muzeum Harry’ego Trumana w Independence jako miejsca formalnego rozszerzenia NATO o Polskę, Węgry i Czechy nie był przypadkowy. To właśnie Truman i jego sekretarz stanu Dean Acheson należeli do głównych architektów Paktu Północnoatlantyckiego.

Dzisiaj o 11 ran0 w Pradze mają rozpocząć się uroczystości z okazji 20-lecia rozszerzenia NATO. Wraz z Polską do Paktu Północnoatlantyckiego weszły Czechy i Węgry. Prezydenci tych trzech krajów, w tym Andrzej Duda, oraz prezydent Słowacji, która do Sojuszu wstąpiła pięć lat później, spotkają się na zamku na Hradczanach w Pradze.

Uroczystości będą uczczeniem jednego z najważniejszych momentów w historii NATO. W przypadku Polski członkostwo w NATO rozpoczęło się zaledwie w sześć lat po tym, jak z kraju wyjechał ostatni żołnierz radzieckiej, a później rosyjskiej armii.

Dzisiaj Polska jest jednym z najważniejszych krajów Sojuszu. To jedno z największych państw flanki wschodniej, obszaru, który stał się dla NATO strategicznym po tym, jak Rosja zaostrzyła swoją retorykę wobec Zachodu oraz doprowadziła do konfliktu na Ukrainie.

Polska jest też jednym z siedmiu krajów Sojuszu, który wywiązuje się z obowiązku przeznaczania 2 procent PKB na obronność. Kilka dni temu mówił o tym w Warszawie szef Sojuszu, Jens Stoltenberg. “Dajecie dobry przykład i przeznaczacie 2 procent PKB na obronność. To ważne choćby dlatego, że widać, że polskie PKB rośnie, a to oznacza, że każdego roku przeznaczacie na obronność coraz więcej pieniędzy” – mówił norweski polityk. Polskie wojsko bierze też udział w misjach NATO na Bałkanach czy w Afganistanie.

W dzisiejszych uroczystościach na Hradczanach Polskę reprezentował będzie nie tylko prezydent Andrzej Duda ale także minister obrony Mariusz Błaszczak.

Autor: AS, (IAR)