Europejska Agencja Leków w Warszawie?

14

Finlandia włącza się do rywalizacji o nową lokalizację siedziby Europejskiej Agencji Leków (EMA). W ten sposób dołącza do grupy państw unijnych, które chcą mieć u siebie siedzibę unijnej agencji. Jej biuro zostanie w Londynie zamknięte w związku z Brexitem.


O siedzibę EMA walczy 20 państw, w tym Polska. Wśród nich są między innymi Dania, Szwecja, Hiszpania, Francja, Włochy, Irlandia, Portugalia.

Europejska Agencja Leków jest jedną z największych instytucji unijnych, zaraz po siedzibach centralnych organów Unii Europejskiej w Brukseli, Strasburgu, Luksemburgu, czy Frankfurcie. Kraj, który stanie się nową siedzibą EMA, przejmie również około 900 wykwalifikowanych pracowników, którzy są tam, obecnie zatrudnieni. Głównym zadaniem Agencji jest między innymi nadzór i ocena leków dopuszczanych do obrotu w państwach Unii. EMA wydaje również opinie i rekomendacje dotyczące eksperymentalnych leków.
Jak poinformował minister zdrowia Wielkiej Brytanii, Jeremy Hunt, konieczność zmiany siedziby jest efektem Brexitu. Tłumaczył, że Wielka Brytania po wyjściu z Unii Europejskiej nie będzie podlegała wyrokom Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, który obecnie rozpatruje odwołania od orzeczeń i decyzji między innymi EMA. Minister podkreślił jednocześnie, że Wielka Brytania będzie dążyć do utrzymania jednolitości regulacji farmaceutycznych z Unią Europejską.

Jak informowała na początku stycznia „Rzeczpospolita”, w Polsce są rozpatrywane dwie lokalizacje – Katowice i Warszawa. W starania o przeniesienie EMA do Katowic włączyli się posłowie i samorządowcy z województwa śląskiego. Jednak, zdaniem gazety, większe szanse na sprowadzenie agencji ma Warszawa, która ma lepsze połączenia lotnicze z resztą Europy.

Autor: PC