KE przygotowuje się do negocjacji handlowych z USA

0
5

Negocjacje o zniesieniu barier handlowych na niemal wszystkie produkty przemysłowe to konsekwencja lipcowych rozmów szefa Komisji Europejskiej z prezydentem Donaldem Trumpem. Zapowiedź tych rokowań miała przekonać Waszyngton do rezygnacji z nałożenia ceł na samochody z Europy, co wciąż może zostać wprowadzone.

Teraz Bruksela postanowiła zrobić gest w stronę Waszyngtonu i zaoferować negocjacje na temat taryf celnych na samochody, w tym na amerykańskie ciężarówki i pick-upy. „Podejmujemy tę decyzję, by pokazać Stanom Zjednoczonym, że jesteśmy gotowi do rozmów. To nie są klasyczne negocjacje dotyczące obszernego porozumienia o wolnym handlu i nie będą obejmowały rolnictwa” – mówiła dziś komisarz do spraw handlu Cecilia Malmstroem.

Kwestia zniesienia taryf na produkty rolne wywoływała w przeszłości spory na linii Bruksela-Waszyngton, bo amerykańskie władze oczekują otwarcia unijnego rynku. W tej sprawie jednak Komisja nie zamierza ustępować i nie uwzględniła rolnictwa w mandacie negocjacyjnym.

Autor: AS, (IAR)