KE przygotowuje się do negocjacji handlowych z USA

12

Komisja Europejska przygotowuje się do rozpoczęcia negocjacji handlowych ze Stanami Zjednoczonymi. Dopuszcza dyskusję o cłach na samochody, ale wyklucza rolnictwo. Dziś w Brukseli opublikowane zostały dwa dokumenty, tak zwane mandaty negocjacyjne. Jeśli zostaną one zaakceptowane przez państwa członkowskie, Komisja będzie mogła rozpocząć rokowania z przedstawicielami władz USA.

Negocjacje o zniesieniu barier handlowych na niemal wszystkie produkty przemysłowe to konsekwencja lipcowych rozmów szefa Komisji Europejskiej z prezydentem Donaldem Trumpem. Zapowiedź tych rokowań miała przekonać Waszyngton do rezygnacji z nałożenia ceł na samochody z Europy, co wciąż może zostać wprowadzone.

Teraz Bruksela postanowiła zrobić gest w stronę Waszyngtonu i zaoferować negocjacje na temat taryf celnych na samochody, w tym na amerykańskie ciężarówki i pick-upy. „Podejmujemy tę decyzję, by pokazać Stanom Zjednoczonym, że jesteśmy gotowi do rozmów. To nie są klasyczne negocjacje dotyczące obszernego porozumienia o wolnym handlu i nie będą obejmowały rolnictwa” – mówiła dziś komisarz do spraw handlu Cecilia Malmstroem.

Kwestia zniesienia taryf na produkty rolne wywoływała w przeszłości spory na linii Bruksela-Waszyngton, bo amerykańskie władze oczekują otwarcia unijnego rynku. W tej sprawie jednak Komisja nie zamierza ustępować i nie uwzględniła rolnictwa w mandacie negocjacyjnym.

Autor: AS, (IAR)