Kłopoty Arabii Saudyjskiej: podwyżki cen benzyny, prądu i wody

7

O średnio 50 procent drożeje benzyna na stacjach w Arabii Saudyjskiej. Z powodu rekordowo wysokiej dziury w budżecie rząd zdecydował o uwolnieniu cen paliwa. Dotąd benzyna była dotowana przez państwo.

Podniesiono także ceny prądu i wody. Arabia Saudyjska boryka się z największym deficytem budżetowym w swojej historii. Międzynarodowy Fundusz Walutowy ocenia go na 130 miliardów dolarów. Eksperci łączą kryzys z 60-procentowym spadkiem cen ropy a królestwo jest jednym z największych producentów ropy na świecie.
Ceny paliwa w Arabii Saudyjskiej były najniższe ze wszystkich krajów zatoki i należały do najniższych na świecie. Teraz Saudyjczycy będą musieli płacić więcej. Najlepsza, wysokooktanowa benzyna zdrożała na przykład o 40 procent. Kierowcy za litr takiego paliwa zapłacą niecałego saudyjskiego riala czyli – w przeliczeniu – 25 centów. Niektóre firmy zamknęły stacje benzynowe, by otworzyć je ponownie już z nowymi cenami paliwa.
Ceny benzyny uwolniono w sąsiednich Zjednoczonych Emiratach Arabskich czy w Kuwejcie. Teraz Arabia Saudyjska zdecydowała się pójść w ślady innych krajów z zatoki. Eksperci Międzynarodowego Funduszu Walutowego oceniają, że ta decyzja pozwoli zaoszczędzić 17 miliardów rocznie.
DET, (R), (IAR)

Autor: DET, (R), (IAR)