Koniec kosmicznej współpracy?

2

Rosja zagroziła Stanom Zjednoczonym ograniczeniem współpracy w sferze kosmicznej. Moskwa jest bowiem niezadowolona z sankcji nakładanych przez Waszyngton wobec Rosji w związku z wydarzeniami na Ukrainie.

Wicepremier Rosji Dmitrij Rogozin oświadczył, że Rosja będzie dostarczać Stanom Zjednoczonym silniki do rakiet kosmicznych tylko wtedy, gdy będą one wykorzystywane do niewojskowych celów. Ponadto Rosja nie zamierza kontynuować eksploatacji Międzynarodowej Stacji Kosmicznej po 2020 roku.

Obecnie rosyjskich kosmonautów i amerykańskich astronautów na Stację Kosmiczną wożą tylko rosyjskie rakiety, gdyż Stany Zjednoczone zakończyły eksploatowanie wahadłowców.

Ponadto wicepremier Rogozin zapowiedział zawieszenie od 1 czerwca wykorzystania na terytorium Rosji amerykańskiego systemu nawigacji satelitarnej GPS. Jest to związane z tym, że Stany Zjednoczone nie chcą rozmieścić u siebie stacji naziemnych niezbędnych dla działania rosyjskiego systemu nawigacji satelitarnej GLONASS.

Wicepremier Rogozin określił USA mianem „niepewnego partnera”, który wszystko upolitycznia. Dlatego Rosja zamierza szukać partnerów do współpracy w dziedzinie podboju kosmosu w regionie Azji i Pacyfiku. Warto przy tym zauważyć, że za tydzień prezydent Władimir Putin udaje się z wizytą do Chin.

Autor: DET, (R), (IAR)