Kryzys imigracyjny jednym z największych wyzwań w 2019 r.

0
3

W ostatnich latach wyraźnie spadła liczba uchodźców, którzy przybywają do Europy. Według danych agencji Frontex, w 2017 roku do Europy przypłynęło 171 tysięcy osób czyli o dwa razy mniej niż rok wcześniej i 10 razy mniej niż w czasie kulminacji kryzysu. Unia Europejska zrezygnowała też pod wpływem Polski i krajów Europy Środkowo-Wschodniej z mechanizmu relokacji uchodźców.

Wciąż jednak nierozwiązanym pozostaje ogromny kryzys uchodźczy na Bliskim Wschodzie, spowodowany przez wojnę w Syrii, konflikt powoli dogasa, ale nie zmienia to sytuacji uciekinierów. “Nie widzimy masowego powrotu uchodźców do Syrii, chociaż na terytorium Iraku, Syrii oraz w krajach sąsiadujących jest aż 15 milionów uchodźców, którzy musieli uciekać ze swoich domów. Cały czas tern kryzys humanitarny jest nierozwiązany” – mówi Polskiemu Radiu prezes Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej i ekspert ONZ Wojciech Wilk.

Powodowane konfliktami czy ubóstwem migracje rozwijają się także w innych rejonach świata. W 2017 roku niemal milion muzułmańskich Rohindżów uciekło z Mjanmy do Bangladeszu. W ubiegłym roku tysiące mieszkańców Gwatemali i Hondurasu szło w karawanach przez Meksyk w kierunku Stanów Zjednoczonych.

Autor: AS, (IAR)