Masowe zwolnienia w koncernie Airbus

0
1


Takie stanowisko prezentuje dyrekcja koncernu, który na całym świecie zatrudnia 14 tysięcy osób, z tego niemal połowę we Francji. Chodzi o to, aby obniżyć koszty produkcji w obliczu walki na rynku aeronautycznym z największym konkurentem – amerykańskim Boeingiem. Związane jest to z trudnościami ze sprzedażą samolotów A380 oraz niedawnymi problemami w eksploatacji modelu A400M.
W związku z planami, zostanie zlikwidowany ośrodek naukowo-badawczy pod Paryżem. Część jego personelu zostanie przeniesiona do siedziby głównej koncernu – do Tuluzy. Poza tym mają być wprowadzone ograniczenia etatów w działach komunikacji i administracji.
Związki zawodowe w koncernie potępiają zapowiedziane przez dyrekcję kroki przypominając, że Airbus notuje rekordową liczbę zamówień, na w sumie około 900 miliardów euro, co oznacza od ośmiu do dziesięciu lat nieprzerwanej produkcji samolotów. Pod koniec października filia koncernu Airbus, zajmująca się produkcją śmigłowców, zapowiedziała likwidacje ponad pół tysiąca miejsc pracy.

Autor: JMS, (IAR)