Morawiecki: więcej władzy krajom członkowskim

0
6

Mateusz Morawiecki mówił w Davos, że Europa będzie silna tylko wtedy, kiedy narodowe parlamenty będą miały większe niż obecnie uprawnienia. Szef polskiego rządu argumentował, że politycy powinni uważniej słuchać głosu obywateli krajów Unii. “Vox populi to nie populizm, jak często stygmatyzuje się to pojęcie czy też niektóre ruchy we Włoszech czy Francji. To, co dzieje się wokół nas jest sygnałem, że ludzie chcą mieć władzę, że chcą lepiej rozumieć, co dzieje się w europejskich instytucjach. Oddolna integracja jest zatem moją pierwszą propozycją” – powiedział Mateusz Morawiecki.

Z kolei unijna komisarz do spraw handlu Cecilia Malmstrom podkreślała w czasie debaty w Davos, że dla młodych Europejczyków najważniejsza jest walka ze zmianami klimatycznymi. “Młodzi ludzie nie podnoszą już kwestii migracji jak kilka lat temu, ale sprawę klimatu. Oni wierzą, ale i frustrują się tym, że Europa mogłaby zrobić w tej sprawie więcej i być w tej kwestii globalnym liderem. Dlatego zwiększamy nasze wysiłki. Bez Unii Europejskiej nie byłoby porozumień w Katowicach ani w Paryżu. Ale to właśnie ta sprawa jest drogą do odbudowy zaufania młodych Europejczyków. Musimy pokazać, że podejmujemy działania i wywiązujemy się z obietnic” – dodała Cecilia Malmstrom.

Premier Holandii Mark Rutte mówił w czasie dyskusji, że kraje Unii muszą być solidarne i nie mogą wyłamywać się z umów, które zawarły na forum Wspólnoty. “Dlaczego ktoś chce być członkiem jakiejś organizacji? Bo wierzy, że grupa jest silniejsza niż jej część. Żeby być taką grupą trzeba trzymać się zasad. Umowa to umowa. Obietnic trzeba dotrzymywać. Dlaczego mamy teraz dwie podzielone Europy? Bo nie dotrzymujemy obietnic” – dodał Mark Rutte.

Intensywna dyskusja o przyszłości Europy toczy się od ponad dwóch lat. Jej początkiem było referendum w którym Wielka Brytania zdecydowała się opuścić Unię Europejską. Politycy z Europy od miesięcy zastanawiają się, w jaki sposób zreformować Unię, by uczynić ją silniejszą.
Światowe Forum Ekonomiczne w Davos to najbardziej prestiżowe na świecie spotkanie poświęcone globalnej gospodarce, polityce ale i nowym wyzwaniom i zjawiskom na świecie. W tegorocznej edycji forum bierze udział ponad 3 tysiące osób.
 

Autor: AS, (IAR)