Napięcie na granicy Rosja-Ukraina

0
8

Prezydent Donald Trump jest bardziej powściągliwy w krytyce Rosji.

Sekretarz stanu Mike Pompeo wydał oświadczenie, w którym odpowiedzialnością za incydent na Morzu Azowskim obarczył Rosję, a działania Moskwy ocenił jako agresję, niebezpieczną eskalację konfliktu z Ukrainą i naruszenie suwerenności tego kraju. Minister rozmawiał na ten temat telefonicznie z prezydentem Petrem Poroszenką. Ostrych słów pod adresem Rosji nie szczędziła amerykańska ambasador przy ONZ Nikki Haley.

„To arogancki akt, który społeczność międzynarodowa musi potępić i którego nigdy nie może zaakceptować” – mówiła podczas posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ. Reakcja prezydenta Trumpa na eskalację konfliktu rosyjsko-ukraińskiego była stonowana. „Nie podoba nam się to co się dzieje, w jedną czy drugą stronę. Mam nadzieję, że uda im się to uporządkować. Europa też nie jest zachwycona. Razem nad tym pracujemy” – oświadczył amerykański prezydent.

Przedstawiciele amerykańskich władz ostrzegają Rosję przed konsekwencjami agresywnych działań wobec Ukrainy. Waszyngton nie sygnalizuje jednak na razie zamiaru zaostrzenia sankcji wobec Rosji.

Na zajętych przez Rosjan okrętach ukraińskiej marynarki wojennej byli dwaj oficerowie Służby Bezpieczeństwa Ukrainy. Potwierdził to szef ukraińskiej Służby Bezpieczeństwa. Przedwczoraj Rosjanie ostrzelali i zajęli trzy ukraińskie okręty, wzięli też do niewoli 23 członków załogi.

Szef SBU Wasyl Hrycak wyjaśnił, że dwaj oficerowie, którzy razem z marynarzami dostali się w ręce Rosjan, to pracownicy wojskowego kontrwywiadu Służby Bezpieczeństwa Ukrainy. Dodał, że obecność oficerów SBU to normalna praktyka, a pracownicy służby bezpieczeństwa od początku konfliktu z Rosją w 2014 roku przebywają – jak się wyraził – ramię w ramię z ukraińskimi żołnierzami.

Jednocześnie Wasyl Hrycak poinformował, że w wyniku ataku Rosjan na ukraińskie okręty jeden z oficerów kontrwywiadu SBU został ranny. Ukraina uznała ostrzelanie swoich statków za celową agresję ze strony Rosji. W związku z incydentem prezydent Ukrainy ogłosił wprowadzenie stanu wojennego w 10 obwodach graniczących z Rosją oraz Morzem Czarnym i Azowskim.

Autor: AS, (IAR)