Nikt nie przeżył katastrofy

0
1

Samolot zniknął z radarów po sześciu minutach od startu z międzynarodowego lotniska Bole w Addis Abebie, na wysokości miejscowości Bishoftu.
Firma Ethiopian Airlines poinformowała, że na pokładzie samolotu znajdowało między innymi 32 obywateli Kenii, 18 Kanady, dziewięciu Etiopii, po ośmiu Włoch, Chin i Stanów Zjednoczonych, po siedmiu obywateli Wielkiej Brytanii i Francji, sześciu Egiptu, pięciu Holandii, po czterech Indii i Słowacji, po trzech obywateli Austrii, Szwecji, Rosji. Cztery osoby podróżowały korzystając z paszportów ONZ.

Kondolencje rodzinom ofiar przekazali prezydent Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki. „Niestety, smutna i tragiczna wiadomość. W katastrofie lotniczej w Etiopii, która miała miejsce dziś rano, zginęło dwóch Polaków. RiP. Niech Pan Bóg ma w opiece Najbliższych naszych nieżyjących Rodaków. Niech doda Im sił potrzebnych do przetrwania trudnych chwil” – napisał na Twitterze prezydent.

„Niestety, potwierdziły się informacje o dwóch polskich ofiarach katastrofy lotniczej w Etiopii. MSZ udziela wszelkiego wsparcia rodzinom zmarłych. Myślami jesteśmy w tej chwili z bliskimi wszystkich ofiar tego tragicznego wydarzenia. Niech spoczywają w pokoju” – napisał na Twitterze szef rządu.

Prezydent wystosował także depeszę kondolencyjną do prezydent Etiopii Pani Sahle-Work Zewde. „Z ogromnym smutkiem przyjąłem wiadomość o tragicznej katastrofie samolotu pasażerskiego etiopskich linii lotniczych Ethiopian Airlines, w której zginęło 157 osób wielu narodowości” – napisał prezydent. „W imieniu Narodu Polskiego oraz własnym, chciałbym z głębi serca przekazać wyrazy głębokiego współczucia wszystkim, którzy stracili swoich bliskich. Śmierć pasażerów okrywa żałobą nie tylko państwa, z których pochodzą, ale całą wspólnotę międzynarodową” – zaznaczył Andrzej Duda. 

Pomoc rodzinom ofiar zapewniło Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Rzeczniczka MSZ Ewa Suwara powiedziała IAR, że ambasada w Addis Abebie jest w stałym kontakcie z miejscowymi władzami oraz z przedstawicielami Ethiopian Airlines, operatora lotu ET302.

Ministerstwo podkreśliło, że ze względu na charakter sprawy oraz mając na uwadze dobro rodzin, MSZ nie udziela dalszych informacji na temat ofiar. „Składamy najszczersze kondolencje rodzinom i bliskim ofiar katastrofy” – napisał resort dyplomacji w komunikacie.

Autor: AS, (IAR)