Ocalić pomnik Jana Pawła II

0
0

Rzecznik rządu Rafał Bochenek powiedział, że premier wyszła z inicjatywą, aby przenieść pomnik do Polski, tak, by go nie cenzurować. Zaznaczył, że będzie się to odbywało w porozumieniu z władzami francuskimi i za zgodą społeczności lokalnej. Rzecznik rządu podkreślił, że Jan Paweł II jest symbolem wolnej Europy i chrześcijańskich wartości. „Cała Europa opiera się na wartościach chrześcijańskich i ze smutkiem patrzymy na tę postępującą laicyzację i odrywanie się od swoich korzeni” – mówił Rafał Bochenek.
W uzasadnieniu decyzji Rady Stanu stwierdzono, że umieszczanie oznak religijnych w miejscach publicznych stanowi naruszenie prawa z 1905 roku o laickim charakterze państwa francuskiego. Ustawa miała być kompromisem między katolikami sprzeciwiającymi się oddzieleniu państwa od Kościoła i zwolennikami takiego rozwiązania po stronie sił republikańskich.

Decyzja Rady kończy kilkuletni spór o pomnik, który został odsłonięty w bretońskim mieście 28 października 2006 roku. Federacja Wolnomyślicieli i dwóch obywateli Ploermel wniosło skargę do trybunału administracyjnego w Rennes. Trybunał nakazał merowi usunięcie pomnika. Kilka miesięcy później sąd apelacyjny w Nantes anulował decyzję trybunału. Teraz Rada Stanu uznała, że pomnik może zostać, ale wieńczący go krzyż należy w ciągu pół roku usunąć.
Ponad siedmiometrowy pomnik autorstwa rosyjskiego artysty Zuraba Cereteliego przedstawia Jana Pawła II stojącego pod łukiem zwieńczonym krzyżem.

Autor: PC