Pierwszy dzień spotkania Trump-Kim

0
0

O przebiegu dotychczasowych rozmów wiadomo niewiele. Strona amerykańska podała jedynie spis potraw, które znalazły się na stole w czasie spotkania w pięciogwiazdkowym hotelu w Hanoi. Przed rozpoczęciem kolacji zarówno Donald Trump, jak i i Kim Dzong Un wyrażali nadzieję, że ich dwudniowe spotkanie zakończy się sukcesem.

Prezydent Stanów Zjednoczonych dodatkowo podkreślał jego zdaniem świetlaną przyszłość gospodarczą, jaka czeka Koreę Północną, jeśli ta zrezygnuje z atomowego arsenału. “Myślę, że pana kraj ma wspaniały potencjał gospodarczy, niewiarygodny, nieograniczony. Jest pan wielkim liderem, a pana kraj czeka wspaniała przyszłość. Czekam, by to zobaczyć. Pomożemy w tym, aby tak się stało” – mówił Donald Trump do Kim Dzong Una.

Jak relacjonuje z Hanoi specjalny wysłannik Polskiego Radia Wojciech Cegielski, głównym tematem rozmów ma być ewentualne rozbrojenie nuklearne Korei Północnej. Stany Zjednoczone domagają się, aby Pjongjang pozbył się całego arsenału atomowego. Pjongjang z kolei domaga się w zamian zniesienia międzynarodowych sankcji gospodarczych i wycofania ponad 28 tysięcy żołnierzy Stanów Zjednoczonych z Korei Południowej.

Spotkanie w Hanoi jest drugim szczytem przywódców Stanów Zjednoczonych i Korei Północnej. Donald Trump i Kim Dzong Un po raz pierwszy spotkali się w czerwcu ubiegłego roku w Singapurze. Politycy podpisali wówczas ogólną deklarację o możliwości rozbrojenia nuklearnego w Pjongjangu. Według rządowych agencji z USA oraz ekspertów ONZ, na razie Korea Północna zaprzestała jedynie testów nuklearnych.
 

Autor: AS, (IAR)