Polska (gospodarczo) bliżej Chin

3

Intensyfikację relacji gospodarczych Polski i Chin zapowiedział podczas wizyty w tym kraju prezydent Andrzej Duda. Chce on, aby Polska wykorzystała możliwości, jakie daje chiński projekt nowego Jedwabnego Szlaku, a także udział Polski w Azjatyckim Banku Inwestycji Infrastrukturalnych.

Gospodarka była najważniejszym akcentem czterodniowej wizyty prezydenta w Chinach. W rozmowach z przywódcami Chin Andrzej Duda zabiegał o większe otwarcie chińskiego rynku na produkty rolno-spożywcze z Polski. Prezydent przekazał też chińskim partnerom, że jego kraj oczekuje eksponowanego miejsca dla jej przedstawiciela w kierownictwie Azjatyckiego Banku Inwestycji Infrastrukturalnych.
Andrzej Duda rozmawiał z przewodniczącym Chińskiej Republiki Ludowej Xi Jinpingiem. Prezydencki minister Krzysztof Szczerski po rozmowach, które prowadzono za zamkniętymi drzwiami, poinformował, że dyskutowano m.in. o nadaniu realnego wymiaru strategicznej współpracy Polski i Chin. „Poruszono bardzo szerokie spektrum tematów, od współpracy gospodarczej po kwestie terroryzmu, pokoju i bezpieczeństwa na świecie, aż po sprawy bardzo konkretne, które dzisiaj łączą Polskę i Chiny, jak chociażby inicjatywa 'Jednego Pasa i Jednego Szlaku'” – powiedział minister Szczerski. Dodał, że rozmowy przebiegały w bardzo dobrej atmosferze, a wyrazem tego było znaczne przedłużenie spotkania pomiędzy Xi Jinpingiem i Andrzejem Dudą.
Przed rozpoczęciem wizyty w chińskich mediach pojawiły się informacje o rzekomej umowie Polski i Chin w dziedzinie energetyki jądrowej. Zostały one zdementowane przez polską delegację. „Nie prowadzimy z Chinami rozmów dotyczących programu jądrowego” – zapewnił prezydencki minister. Jak mówił w Suzhou, Chiny chciałyby wejść na rynek środkowoeuropejski. Jednak w tej chwili Polska nie planuje podpisania umowy w tej sprawie. Tym niemniej temat był poruszany przez stronę chińską – co może świadczyć o tym, że Pekin testuje stanowisko Warszawy w sprawie ewentualnego udziału w projekcie budowy elektrowni jądrowej.
Polska to najważniejszy partner Chin w Europie Środkowo-Wschodniej – tak zakończoną już wizytę prezydenta Andrzeja Dudy skomentowały chińskie media. Zwracały one uwagę, że spotkania prezydentów Polski i Chin nieprzypadkowo były o wiele dłuższe niż zaplanowano, bo to sygnał płynący z Pekinu dotyczący znaczenia relacji z Warszawą.
Dziennik „China Daily” zwraca uwagę, że Polskę pośród krajów Europy Środkowo-Wschodniej łączą najsilniejsze relacje gospodarcze z Chinami.
Chińskie media zauważają, że prezydent Polski wybrał Chiny jako pierwszy azjatycki kraj, który odwiedza po zaprzysiężeniu.

Autor: DET, (R), (IAR)