Polski ambasador w Haaretz o Holokauście

0
1

W opublikowanym na stronie internetowej izraelskiego dziennika tekście, tak zwanym op-ed, Marek Magierowski odnosi się do sporu izraelskich historyków na temat tworzonego w Polsce Muzeum Getta Warszawskiego. Jedna z historyków, profesor Havi Dreifuss krytykowała ostatnio swojego kolegę, profesora Daniela Blatmana za to, iż ten zgodził się przyjąć propozycję zostania głównym historykiem placówki.

Ambasador Marek Magierowski przekonuje w tekście, że Polska jest jedynym państwem w Europie, które w należyty sposób oddaje hołd ofiarom Holokaustu. Pisze, że w żadnym innym kraju głowa państwa nie przewodzi uroczystościom, które upamiętniają ciemne karty historii związanej z Żydami.

Dyplomata pisze też o grupie polskich Żydów, którzy żyją teraz w Izraelu. Argumentuje, że wielu z nich świetnie mówi po polsku i czuje się zarówno Polakami jak i Izraelczykami. Marek Magierowski, odnosząc się bezpośrednio do sporu historyków, argumentuje też, że w czasie II wojny światowej wielu Żydów służyło w polskiej armii i broniło “swojego” państwa przed niemiecką i sowiecką agresją.

Decyzję o budowie Muzeum Getta Warszawskiego podjął przed rokiem minister kultury. Placówka ma powstać przy ulicy Zielnej w Warszawie.

Autor: AS, (IAR)