Ponad 3,5 tysiąca młodych z Polski na Światowych Dniach Młodzieży

0
1

Około tysiąca młodych osób do Panamy dopłynie polskim żaglowcem. „Dar Młodzieży” od maja ubiegłego roku bierze udział w rejsie dookoła świata dla uczczenia setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk powiedział, że promocja Polski w Panamie jest ważnym wyzwaniem. „Ta przygoda ma swój cel w Panamie. Było dla nas to niezwykle ważne, aby wykorzystać to w ramach rejsu niepodległości” – podkreślił Marek Gróbarczyk. Dodał, że historyczny rejs niepodległości będzie miał duże znaczenie dla kolejnych pokoleń, podobnie jak miało to miejsce w 1934 roku, gdy świat opłynął pierwowzór „Daru Młodzieży” – „Dar Pomorza”. Minister Gróbarczyk zaznaczył, że w Panamie Polska chce zaakcentować swoją obecność poprzez organizację wydarzeń kulturalnych i ekumenicznych.

Polska będzie jednym krajem, która na Światowe Dni Młodzieży do Panamy wyśle specjalne samoloty, które zabiorą pielgrzymów. Rejsy czarterowe dreamlinerami zapewnią Polskie Linie Lotnicze LOT. Pierwszy rejs odbędzie się jutro rano Boeingiem 787-9. Dreamliner będzie pomalowany w biało-czerwone barwy. „Uznaliśmy, że to będzie piękny gest, kiedy ten pierwszy polski rejs z Polakami na pokładzie będzie miał biało-czerwone barwy, promujące polską niepodległość” – powiedział ezecznik PLL LOT Adrian Kubicki.

Dyrektor Krajowego Biura Organizacyjnego Światowych Dni Młodzieży ksiądz Emil Parafiniuk zaznaczył, że młodzi ludzie w Panamie będą ambasadorami Polski. Z kolei przewodniczący Rady do spraw Duszpasterstwa Młodzieży biskup Marek Solarczyk zaznaczył, że Światowe Dni Młodzieży są doświadczeniem wiary i wymiany doświadczeń przez młodych ludzi.

W spotkaniu z papieżem Franciszkiem w Panamie będzie uczestniczyć ponad 300 wolontariuszy z Polski, a także 150 harcerzy pomagających w zabezpieczeniu medycznym wydarzenia. Na Światowe Dni Młodzieży poleci także delegacja jedenastu polskich biskupów.

Światowe Dni Młodzieży w Panamie odbędą się w dniach 22-27 stycznia. Spotkanie będzie miało polskie akcenty. Podczas wydarzenia obecna będzie kopia ikony Matki Bożej Częstochowskiej. Zaplanowano również między innymi prezentację trzech polskich wystaw. Poświęcone one będą polskim Madonnom, męczennikom z Markowej oraz Janowi Pawłowi II.

Autor: AS, (IAR)