Prezydent Duda kilkakrotnie odwiedzi USA w 2019 r.

9

Kancelaria Prezydenta zapowiada aktywną działalność zagraniczną Andrzeja Dudy. Rozpoczęty właśnie rok 2019 zbiega się ze stuleciem nawiązania przez Polskę stosunków dyplomatycznych z wieloma krajami. Prezydent ma też w tym roku kilkakrotnie być w Stanach Zjednoczonych.

To właśnie Stany Zjednoczone mają być w tym roku jednym z najważniejszych zagranicznych kierunków działalności prezydenta. Szef gabinetu Andrzeja Dudy Krzysztof Szczerski zapowiedział, że prezydent będzie za oceanem co najmniej dwukrotnie.

W pierwszej połowie roku planowana jest wizyta gospodarcza, która ma pomóc nawiązać i utrzymać relacje ekonomiczne między firmami z obu krajów. Andrzej Duda ma być też jesienią w ONZ, gdzie weźmie udział w dorocznym Zgromadzeniu Ogólnym organizacji. W sierpniu z kolei Polska będzie prowadzić prace Rady Bezpieczeństwa ONZ, której w tym roku jest niestałym członkiem.

Prezydent ma też wziąć udział w szczycie Inicjatywy Trójmorza w Słowenii oraz Bukaresztańskiej Dziewiątki na Słowacji. Andrzej Duda prawdopodobnie pojedzie też do Czech, by wziąć udział w przypadającym na marzec 20-leciu rozszerzenia NATO. W 1999 roku w skład NATO weszły Polska, Czechy, i Węgry. W styczniu Andrzej Duda ma polecieć na Światowe Forum Ekonomiczne do szwajcarskiego Davos, a w planach są też wizyty w Belgii i Holandii.

W tym roku prezydent będzie także gościł w Warszawie światowych przywódców. Na początku roku do Polski ma przyjechać litewska prezydent Dalia Grybauskaite.

Autor: AS, (IAR)