Przygotowania do szczytu Kim

0
4

W weekend północnokoreańska delegacja przybyła do Hanoi, gdzie za niewiele ponad tydzień ma dojść do drugiego szczytu Korea Północna – USA. Na miejscu trwają ostatnie przygotowania. Ustalane są też szczegóły planu wizyt obydwu przywódców. Agencja Yonhap podała, że odpowiedzialny za proces przygotowań ze strony północnokoreańskiej Kim Chang-son – szef personelu północnokoreańskiego przywódcy, widziany był w pobliżu fabryki Samsunga.

Według źródeł Yonhap, Kim Dzong Un podczas wizyty w Wietnamie miałby odwiedzić też fabrykę należącą do południowokoreańskiego giganta telekomunikacyjnego. Szczyt przywódców Korei Północnej i USA zaplanowano na 27 i 28 lutego. Oczekuje się, że podczas spotkania Korea Północna zaprezentuje harmonogram całkowitej denuklearyzacji.

W międzyczasie, Stany Zjednoczone blokują działania, których celem jest stworzenie międzynarodowych korytarzy powietrznych nad Koreą Północną. Informacje te podała agencja Reutera, powołując się na 3 niezależne źródła. Waszyngton wszelkie ustępstwa na rzecz Pjongjangu uzależnia bowiem od postępu negocjacji rozbrojeniowych. 

ONZ-owska Organizacja Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego chce pomóc Korei Północnej w poprawie warunków dla lotnictwa cywilnego. Miałoby się to obywać między innymi poprzez szkolenia i koordynację pracy wojskowych oraz cywilnych kontrolerów ruchu lotniczego.

Korea Północna wyraziła gotowość otwarcia części swej przestrzeni powietrznej dla międzynarodowego ruchu pasażerskiego. Obecnie, zagraniczne linie lotnicze nie korzystają z przestrzeni nad Koreą Północną w obawie przed ewentualnymi niezapowiedzianymi testami rakietowymi. Według ekspertów – dzięki współpracy z Koreą Północną mogłoby dojść do otwarcia nowych szlaków, które wielu liniom lotniczym pozwoliłyby na oszczędności. Na to na razie nie chcą jednak zgodzić się Stany Zjednoczone, które wszelkie ustępstwa na rzecz Korei Północnej uzależniają od postępu rozmów w kwestii denuklearyzacji Półwyspu.

Autor: AS, (IAR)