Putin znów prezydentem

26

Władimir Putin po raz czwarty będzie prezydentem Rosji. Wskazują na to cząstkowe wyniki głosowania według, których obecny prezydent uzyskał 76,5 procent głosów. Zwycięzca już zapowiedział działania na rzecz jednoczenia narodu i dał do zrozumienia, że nie zamierza być gospodarzem Kremla dożywotnio.

Według kandydata partii komunistycznej Pawła Grudinina, którego poparło 12 procent wyborców – kampania wyborcza była brudna i nie pozwalała na uczciwą konkurencję. Nacjonalista Władimir Żyrinowski wsparty przez 5,5 procent obywateli stwierdził, że – jest rozczarowany wynikami głosowania i skrytykował swoich konkurentów nazywając ich „niepoważnymi kandydatami”.
Opozycjonistka Ksenia Sobczak zajmująca czwarte miejsce z poparciem na poziomie 1,5 procent wezwała pozostałe ugrupowania opozycyjne do integracji, a Grigorij Jawliński z partii „Jabłoko”, który zdobył mniej niż 1 procent poparcia uznał wybory za „nierzeczywiste”.

Zachodni politycy nie pogratulowali Władimirowi Putinowi wyborczego zwycięstwa. Według radia Echo Moskwy, żaden z zachodnich przywódców nie pogratulował Władimirowi Putinowi zwycięstwa. Rozgłośnia zwraca uwagę, że amerykański prezydent Donald Trump nawet nie wspomniał na Twitterze o sukcesie rosyjskiego przywódcy. Telegramy z gratulacjami dotarły na Kreml między innymi od liderów niektórych państw dawnego ZSRR, Chin, Wenezueli i Serbii. Według Centralnej Komisji Wyborczej przebieg głosowania monitorowało ponad 1500 zagranicznych obserwatorów. Szefowa Komisji Ełła Pamfiłowa oświadczyła, że Rosja zrobiła wszystko, aby grupy monitoringowe mogły pracować bez jakichkolwiek utrudnień. -„Postaraliśmy się zorganizować maksymalnie otwartą i sprzyjającą atmosferę, aby nasi zagraniczni koledzy mogli adekwatnie ocenić tę sytuację, która u nas jest” – stwierdziła na konferencji prasowej Ełła Pamfiłowa. Tymczasem w ocenie komentatorów niezależnego dziennika „Nowaja Gazieta” kampania przedwyborcza była nieuczciwa, a wyniki głosowania zostały zmanipulowane. Według „Nowej Gaziety”, wysiłek Kremla, aby zagwarantować wysokie zwycięstwo Władimirowi Putinowi był ogromny w porównaniu do ostatecznych rezultatów.

Autor: PC