Rozpoczął się proces ws zabójstwa Khashoggiego

0
0

Wiadomość o rozpoczęciu procesu podały saudyjskie media państwowe. Niewiele informacji przedostało się z sali sądowej w Rijadzie. Wiadomo jedynie, że wszyscy oskarżeni pojawili się w sądzie wraz ze swoimi prawnikami. Prokuratura zażądała dla pięciu osób kary śmierci.

Dżamal Khashoggi, wpływowy saudyjski dziennikarz mieszkający w Stanach Zjednoczonych i krytyk saudyjskiej rodziny królewskiej, został zamordowany 2 listopada ubiegłego roku w saudyjskim konsulacie w Stambule. Arabia Saudyjska, która początkowo twierdziła, że dziennikarz żyje, zatrzymała 20 osób, które miały brać udział w zabójstwie. To właśnie część z nich miała stanąć na ławie oskarżonych.

O zlecenie morderstwa oskarżany jest wpływowy saudyjski następca tronu i faktyczny władca kraju, książę Mohammad bin Salman. Rijad stanowczo zaprzecza takim informacjom.

Sprawa postawiła w niekorzystnym świetle Arabię Saudyjską. Wcześniej świat pozytywnie wyrażał się o wprowadzanych w konserwatywnym królestwie reformach. W połowie roku Rijad pozwolił kobietom prowadzić samochody, a wcześniej zezwolił na otwarcie kin w kraju.

Autor: AS, (IAR)