Ruszyła zbiórka na pomnik polskich pilotów w Normandii

25

Ruszyła zbiórka na pomnik polskich pilotów w Normandii. To upamiętnienie wkładu, jaki mieli oni wspierając lądową inwazję Aliantów na Normandię, która otworzyła drogę do pokonania III Rzeszy. Monument stanie w Normandii, w miasteczku Plumetot. Na pomysł wpadł komitet Pomnika Lotników Polskich znajdującego się w Londynie.

W Plumetot znajdowała się prowizoryczna baza, z której korzystali lotnicy polskich dywizjonów. Pomnik ma przyjąć formę litery V. Pomiędzy jej ramionami rozpięte będą żyłki, na których umieszczone zostaną trzy samoloty w trakcie ataku. To symbole dywizjonu 302, 308 i 317.

„Stanie w sercu Normandii i sercu miasteczka” – zapowiada autor projektu, Aleksander Smaga. A Richard Kornicki, szef Komitetu Pomnika Lotników Polskich podkreśla wagę historyczną miejsca, gdzie stanie monument. „Podróż z Anglii do Normandii była początkiem podróży tych pilotów do Polski. Aż do tego momentu, jak wspominał jeden z pilotów, cały czas oddalali się od ojczyzny: najpierw Francja, potem Anglia. A to był pierwszy raz, gdy nie byli w odwrocie, lecieli w przeciwnym kierunku” – podkreśla Richard Kornicki.

Twórcy projektu zbiórki mają nadzieję, że pomnik powstanie w czerwcu. Potrzebne jest około 40 tysięcy funtów, na razie organizatorzy zbiórki mają ok. 15 tysięcy. Pieniądze wpłacać można na stronie https://www.crowdfunder.co.uk/a-polish-air-force-memorial-in-france.

Autor: AS, (IAR)