Spotkanie Prezydentów RP i USA w Davos

11

Prezydent RP podczas Światowego Forum Ekonomicznego w Davos spotkał się z Prezydentem USA Donaldem Trumpem.

Według ministra Szczerskiego, rozmowa obu prezydentów miała dotyczyć przede wszystkim polsko-amerykańskiej współpracy gospodarczej. “Szczególnie chodzi o energetykę, bo to ma bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo energetyczne Polski. Chodzi m.in o nowe dostawy amerykańskiego gazu skroplonego do Polski” – powiedział minister. Politycy mieli też rozmawiać o inwestycjach amerykańskich firm w Polsce. Krzysztof Szczerski relacjonował, że rozmowa była “przyjacielska i pokazała, że obaj politycy darzą się sympatią”.

W środę w wywiadzie dla Polskiego Radia w Davos Andrzej Duda nie wykluczył, że do dłuższego spotkania z prezydentem Trumpem mogłoby dojść w maju, gdy polski prezydent będzie w Stanach Zjednoczonych. “Trwają w tej chwili rozmowy na ten temat, to jest kwestia ustalana. Ja przede wszystkim obiecałem Polonii chicagowskiej, że ją odwiedzę, więc w związku z tą wizytą w ONZ jest planowana także moja wizyta w Chicago” – powiedział prezydent w wywiadzie dla Polskiego Radia. „Natomiast, jeśli chodzi o spotkanie z panem prezydentem Donaldem Trumpem to w tej chwili trwają rozmowy, nasi współpracownicy nad tym pracują i nie można tego wykluczyć” – powiedział prezydent.

W maju Andrzej Duda leci do Stanów Zjednoczonych na sesję Rady Bezpieczeństwa ONZ. Polska będzie wówczas przewodniczyć pracom Rady.

Autor: PC