Stany Zjednoczone uznały przywódcę opozycji za tymczasowego prezydenta Wenezueli

0
5

„Stany Zjednoczone utrzymują stosunki dyplomatyczne z Wenezuelą i będą współpracowały z Wenezuelą po utworzeniu rządu tymczasowego przez Juana Guaido, ktory poprosił naszą misję o pozostanie w tym kraju”- oświadczył amerykański Sekretarz Stanu Mike Pompeo.

„Stany Zjednoczone nie uznają rządu reżimu Maduro za władze Wenezueli. W związku z tym Nicolas Maduro nie ma legalnego prawa do zerwania relacji dyplomatycznych”– dodał Pompeo. Wezwał też armię i siły bezpieczeństwa Wenezueli do dalszej ochrony zarówno własnych obywateli, jak i obcokrajowców, w tym Amerykanów.

Podczas kilkudziesięciotysięcznej demonstracji w centrum Caracas, w środę 35-letni przywódca wenezuelskiej opozycji Juan Guaido ogłosił się tymczasowym prezydentem. Jego mandat niemal natychmiast uznały Stany Zjednoczone. Prezydent Donald Trump oświadczył, że parlament zgodnie z prawem odebrał władzę Maduro i że stanowisko to jest formalnie nieobsadzone.

„Oficjalnie uznaję przewodniczącego zgromadzenia narodowego Juana Guaido za tymczasowego prezydenta Wenezueli” – stwierdził prezydent USA. 
Przywódca wenezuelskiej opozycji podziękował Donaldowi Trumpowi. 

Nicolas Maduro zarzucił jednak Stanom Zjednoczonym ingerencję w wewnętrzne sprawy jego kraju i dał amerykańskim dyplomatom 72 godziny na opuszczenie Wenezueli. Biały Dom nie zamierza podporządkować się temu żądaniu. Sekretarz stanu Mike Pompeo wyjaśnił, że jego kraj nie uznaje Maduro za prezydenta i będzie postępować zgodnie z dyrektywami Juana Guaido, który chce utrzymania przez USA i inne kraje swoich placówek w Caracas. 

Poza Stanami Zjednoczonymi przywództwo Guaido uznały między innymi Kanada, Brazylia, Argentyna Peru, Chile oraz Unia Europejska. 

„Prawa obywatelskie, wolność i bezpieczeństwo wszystkich członków Zgromadzenia Narodowego, w tym prezydenta Juana Guaido, muszą być przestrzegane i szanowane. Przemoc i użycie siły przez służby bezpieczeństwa są nie do zaakceptowania i z pewnością nie są rozwiązaniem kryzysu”'  – napisała w oświadczeniu szefowa unijnej dyplomacji Federica Mogerini. „Unia Europejska i jej państwa członkowskie pozostają w gotowości do wsparcia odbudowy demokracji i rządów prawa w Wenezueli, drogą politycznego procesu pokojowego, zgodnie z konstytucją Wenezueli”– głosi oświadczenie szefowej unijnej dyplomacji. 

Szef Rady Europejskiej Donald Tusk we wpisie na Twitterze wyraził nadzieję, „że cała Europa zjednoczy się we wsparciu demokratycznych sił w Wenezueli”. „W przeciwieństwie do Maduro, Zgromadzenie Narodowe, w tym Juan Guaido, ma demokratyczny mandat od obywateli Wenezueli” – napisał na Twitterze Donald Tusk.

Autor: AS, (IAR)