Świat apeluje o sprawiedliwy proces Saifa al-Islama

0
131

 Departament Stanu USA zastrzegł, że nie może niezależnie potwierdzić doniesień o schwytaniu syna pułkownika. „Schwytanie go i proces byłyby kolejnym krokiem oddalającym (Libię) od 40-letniego ciemnego rozdziału historii i pomogłyby Libijczykom pójść w kierunku pokojowej i demokratycznej przyszłości, na którą zasługują” – oświadczyła administracja USA.

Waszyngton wezwał też libijskie władze, by traktowały wszystkich więźniów w zgodzie z międzynarodowymi standardami. „Społeczność międzynarodowa bardzo jasno określiła, że Saif al-Islam powinien odpowiedzieć za swoje czyny” – podkreślił Departament Stanu. Wezwał także władze Libii do współpracy z Międzynarodowym Trybunałem Karnym, który wydał nakaz aresztowania Saifa al-Islama, zarzucając mu zbrodnie przeciwko ludzkości w czasie rewolty w Libii.

Brytyjski premier David Cameron oświadczył, że schwytanie syna obalonego dyktatora jest „wielkim osiągnięciem Libijczyków, a teraz musi stać się również zwycięstwem międzynarodowego wymiaru sprawiedliwości”. Zaoferował też pomoc libijskiemu rządowi i MTK w osądzeniu Saifa al-Islama.

„Libijski rząd powiedział nam dzisiaj, że jego proces odbędzie się w zgodzie z międzynarodowymi standardami, i jest bardzo ważne, by tak się stało” – podkreślił Cameron.

Także francuskie MSZ wyraziło zadowolenie ze schwytania Saifa al-Islama i zaapelowało do władz Libii o „pełną współpracę” z MTK oraz zapewnienie zatrzymanemu sprawiedliwego procesu.

O osądzenie Saifa al-Islama w pełnej współpracy z MTK zaapelowała w sobotę do władz w Trypolisie także Unia Europejska. „Libijskie władze powinny teraz zagwarantować, że Saif al-Islam będzie osądzony w zgodzie z wymogami rzetelnego procesu i w pełnej współpracy z Międzynarodowym Trybunałem Karnym” – podkreślił rzecznik szefowej unijnej dyplomacji Catherine Ashton, Michael Mann.

Z kolei międzynarodowa organizacja policyjna Interpol oceniła, że schwytanie młodego Kadafiego jest „ważnym etapem dla nowej Libii”. „To wyraźny sygnał dla Libijczyków i społeczności międzynarodowej, że Narodowa Rada Libijska kontynuuje ściganie osób oskarżonych o zbrodnie, aby móc je osądzić” – podkreślił sekretarz generalny Interpolu Ronald Noble.

Saif al-Islam wraz z kilkoma współpracownikami został schwytany przez bojowników na południu Libii, a następnie przetransportowany do miasta Zintan, na zachodzie kraju. MTK wydał nakaz aresztowania Saifa 27 czerwca.

Autor: DET (R), (PAP)