USA żądają zwolnienia zatrzymanego Amerykanina

0
1

Mike Pompeo, który pojechał do Brazylii na uroczystość zaprzysiężenia tamtejszego prezydenta, Jaira Bolsonaro, zażądał też wyjaśnienia, dlaczego Paul Whelan – były żołnierz piechoty morskiej – został zatrzymany. Szef amerykańskiej dyplomacji wyraził nadzieję, że będzie on się mógł spotkać z przedstawicielami amerykańskich służb konsularnych.

Strona rosyjska poinformowała o zatrzymaniu Amerykanina w niedzielę. Federalna Służba Bezpieczeństwa oświadczyła, że zatrzymała w Moskwie amerykańskiego obywatela, podejrzanego o szpiegostwo, i wszczęła przeciwko niemu postępowanie karne.

48-letni Paul Whelan, był żołnierz amerykańskiej piechoty morskiej, został zatrzymany w piątek w Moskwie. Amerykanin jest podejrzany o działalność agenturalną i że wszczęto wobec niego postępowanie karne. Miał zostać zatrzymany w tracie „wykonywania operacji szpiegowskiej”. Grozi mu do 20 lat więzienia.

Brat-bliźniak mężczyzny, David Whelan, napisał tymczasem w oświadczeniu opublikowanym na Twitterze, że Paul przyleciał do Moskwy na ślub swojego przyjaciela z piechoty morskiej, który wybrał na żonę Rosjankę. „Jesteśmy głęboko zaniepokojeni losem Paula. Nie mamy najmniejszych wątpliwości co do tego, że jest niewinny. Wyrażamy nadzieję, że jego prawa będą przestrzegane i że jest dobrze traktowany” – napisał brat zatrzymanego w Moskwie Amerykanina.

Paul Whelan pracuje w firmie dostarczającej części samochodowe do wielu krajów na całym świecie. Zajmuje się w niej kwestiami bezpieczeństwa, co sprawia, że dużo podróżuje. W ostatnich latach wielokrotnie odwiedzał Rosję.

Autor: AS, (IAR)