Wielkanoc zawsze o tej samej porze?

31

Przywódca światowej wspólnoty anglikańskiej, arcybiskup Canterbury Justin Welby ujawnił, że nawiązał rozmowy z innymi wyznaniami chrześcijańskimi na temat ujednolicenia terminu świąt Wielkiej Nocy. Arcybiskup Welby ma nadzieję, że może się to ziścić w ciągu 5 do 10 lat.

Arcybiskup Justin Welby oświadczył, że jest w tej sprawie w kontakcie z papieżem Franciszkiem, patriarchą Konstantynopola Bartłomiejem i papieżem koptyjskim Tawardosem. Jak dodał, nie jest to pierwsza próba wprowadzenia stałego terminu najważniejszego święta w kalendarzu chrześcijańskim. Najwcześniej taką inicjatywę podjęto już w IX wieku. W nowszych czasach, w 1990 roku, Watykan przyjął propozycję ustalenia daty Wielkanocy, ale w porozumieniu z innymi kościołami chrześcijańskimi.

Również brytyjski parlament, jeszcze w 1928 roku, przyjął ustawę o stałej dacie świąt, choć nigdy nie wprowadzono jej w życie i Wielkanoc pozostała świętem ruchomym. Kościoły wschodnie obchodzą ją w jeszcze innym terminie, z powodu różnic między kalendarzem gregoriańskim a juliańskim.

W tym roku niedziela wielkanocna wypada w nich 1 maja, gdy w kościołach obrządku łacińskiego 27 marca. Gdyby udało się wprowadzić wspólną i stałą datę, zakończyłoby to nie tylko kontrowersje trwające od II wieku po Chrystusie, ale i ułatwiło życie szkołom, uczelniom, transportowi, sektorowi turystycznemu oraz handlowcom.

Autor: AS, (IAR)