Zamachy w Egipcie

0
0

Ataki miały miejsce przeddzień trzeciej rocznicy rozpoczęcia egipskiej rewolucji. W Kairze dochodzi do sporadycznych potyczek, istniała jednak obawa, że przeobrażą się one w poważne zamieszki.

Pierwsza, najsilniejsza bomba eksplodowała rano przed kwaterą główną policji w Kairze. Wybuch spowodował olbrzymi krater w jezdni i poważnie uszkodził policyjny budynek i pobliskie XIX-wieczne muzeum. Detonacji samochodu dokonali prawdopodobnie siedzący w nim zamachowcy – samobójcy. „Usłyszałem wybuch i pobiegłem na miejsce. Wszystko było spalone. Ktokolwiek to zrobił, powinien zostać za to ukarany” – mówił jeden ze świadków.

Druga bomba eksplodowała przy policyjnych autach w dzielnicy Dokki, a trzecia – przy posterunku policji niedaleko piramid w Gizie.

Do zamachów przyznała się islamska organizacja Ansar Beit al-Maqdis, odpowiedzialna między innymi za ubiegłoroczny atak w mieście Mansura. Władze twierdzą jednak, że za zamachem stoi odsunięte od rządów Bractwo Muzułmańskie, teraz uznawane w Egipcie za organizację terrorystyczną.

Egipskie siły bezpieczeństwa od kilku dni są postawione w stan najwyższej gotowości.

Autor: DET, (R), (IAR)