Zwiększa się przepaść między biednymi a bogatymi

0
7

Bogaci jeszcze bardziej się bogacą, a biedni jeszcze bardziej ubożeją – to wniosek z najnowszego raportu Oxfam. Według dokumentu, w ubiegłym roku majątek ponad dwóch tysięcy światowych miliarderów zwiększył się o 900 miliardów dolarów. Równocześnie, stan posiadania biedniejszej połowy ludzkości spadł o 11 procent. “W ubiegłym roku najzamożniejsi wzbogacili się o 2,5 miliarda dolarów dziennie, podczas, gdy biedni czyli połowa ludzkości świata tracili dziennie 500 milionów dolarów. To jest trend a nie jednorazowa zmiana” – mówi Winnie Byanyima z Oxfam.

Organizacja wyliczyła, że liczba miliarderów na świecie spadła z 43 do 26 osób, co oznacza, że każdy z bogaczy ma coraz większy majątek. W ostatnich dwóch latach co dwa dni ktoś stawał się miliarderem. Majątek najbogatszego człowieka świata, właściciela firmy Amazon Jeffa Bezosa wycenia się na 112 miliardów dolarów. Zaledwie 1 procent tej kwoty to budżet służby zdrowia Etiopii, jednego z największych krajów w Afryce.

Specjaliści z Oxfam apelują o wprowadzenie 1-procentowego podatku dla najbogatszych. Pozwoliłoby to na zebranie pół biliona dolarów rocznie, a to wystarczyłoby na opiekę zdrowotną dla 3 milionów osób zagrożonych śmiercią.

Ubóstwo i społeczne nierówności będą jednym z głównych tematów rozpoczynającego się dzisiaj w Davos Światowego Forum Ekonomicznego. Spotkanie w szwajcarskim kurorcie zakończy się w piątek.

Autor: AS, (IAR)