US Open w golfie – pierwszy wielkoszlemowy tytuł Fitzpatricka

43
epa10023331 Matt Fitzpatrick of England holds the trophy after winning the 2022 US Open golf tournament at The Country Club in Brookline, Massachusetts, USA, 19 June 2022. EPA/AMANDA SABGA Dostawca: PAP/EPA.

Matt Fitzpatrick wygrał wielkoszlemowy turniej golfowy US Open w Brookline w stanie Massachusetts. Dziewięć lat wcześniej 27-letni dziś Anglik triumfował na tym samym polu w rywalizacji amatorów.

W niedzielę Fitzpatrick świętował pierwszy wielkoszlemowy tytuł w karierze. Zwyciężył z wynikiem sześć poniżej par, wyprzedzając o jedno uderzenie dwóch Amerykanów – lidera światowego rankingu Scottiego Schefflera oraz Willa Zalatorisa.

“Brak mi słów. O czymś takim marzymy, gdy dorastamy. To coś, na co pracowałem tak ciężko i tak długo. Moje pierwsze zwycięstwo w Wielkim Szlemie. Nie ma nic lepszego” – skomentował Fitzpatrick, zajmujący 18. miejsce na liście rankingowej. Za zwycięstwo otrzymał rekordową w cyklu PGA premię w wysokości 3,15 mln dolarów.

US Open jest jednym z czterech najbardziej prestiżowych turniejów, obok rozgrywanego w kwietniu Masters, w lipcu The Open Championship oraz w sierpniu PGA Championship. Jeszcze żadnemu golfiście nie udało się zdobyć klasycznego Wielkiego Szlema. W latach 2000-2001 Amerykanin Tiger Woods wygrał kolejne cztery turnieje, ale nie w jednym roku kalendarzowym. (PAP)

af/ cegl/